• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

فواید وجود تواضع و فروتنی، آیت الله مکارم شیرازی

دریافت فایل

زمان: 57 دقیقه

بیشتر...

تفسیر سوره مبارکه احزاب، بخش سوم، حجت الاسلام

شرح آیات 36 لغایت 54 سوره مبارکه احزاب

جلسه 1

جلسه 2

بیشتر...

۱۰ نکته درباره جذاب‌ترین بخش مسابقات سراسری قرآن

رقابت‌های بخش قرائت تحقیق و حفظ کل چهل‌ویکمین
بیشتر...

احترام پدر و مادر

شرح آیات 12 تا 15 سوره مبارکه لقمان

12وَ لَقَدْ آتَیْنا

بیشتر...

معیارهای رتبه‌بندی مراکز آموزشی در پایگاه استنادی

علی گزنی، معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
29777
47246
136207344
امروز شنبه, 22 مرداد 1401
اوقات شرعی

نگران آینده امور قرآنی سازمان اوقاف هستم

قاری بین‌المللی قرآن با بیان نکاتی درباره مسابقات مدیحه‌سرایی و تواشیح اظهار کرد: نگرانی‌ام از آینده فعالیت‌های قرآنی سازمان اوقاف به بحث نیروی انسانی بازمی‌گردد که باید منسجم‌تر و دقیق‌تر پیگیری شود تا برنامه‌های ملی فاخر ما آسیب نبینند. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) برنامه زنده رادیویی «افق» امروز، هشتم اسفندماه با حضور احمد لیایی، رئیس هیئت داوران و رحیم خاکی داور بیستمین دوره مسابقات مدیحه‌سرایی، همخوانی، اذان، ابتهال و دعاخوانی و محمدرضا پورمعین، مجری‌ ـ کارشناس برنامه به روی آنتن رادیو قرآن رفت.
لیایی، رئیس هیئت داوران بیستمین دوره مسابقات مدیحه‌سرایی در ابتدای این برنامه اظهار کرد: این دوره از مسابقات، 13 و 14 اسفندماه ویژه آقایان در تهران برگزار می‌شود.
اجرای مرحله فینال مسابقات تواشیح در استودیو
لیایی افزود: مرحله فینال مسابقات کشوری تواشیح در استودیوی شماره یک رادیو اجرا می‌شود و از این جهت که در استودیو است، شاید خوب باشد، اما به هر حال برای حضور مردم مشکلاتی وجود دارد.
وی گفت: آیین‌نامه‌های سازمان اوقاف در رشته‌های مختلف، اوایل امسال در قم مورد بازنگری قرار گرفت و تغییراتی در این آیین‌نامه صورت گرفت که به عنوان مثال در آیین‌نامه مسابقات مدیحه‌سرایی و ابتهال، بخش آداب و شرایط به ابتهال، اضافه شد و بخش حسن اجرا از داوری ابتهال حذف شد و چند تغییر دیگر در این آیین‌نامه انجام شد.
مشکل در نحوه اجرایی شدن تغییرات است
رحیم خاکی درباره تغییرات مسابقات تواشیح گفت: تغییرات انجام شده خوب است، اما مشکل در نحوه اجرای این تغییرات است. در بخش صوت، اتفاق خوبی افتاده است که نمره تک‌خوانی در بخش صوت آمده است و به نظر می‌رسد آیین‌نامه به لحاظ تکنیکی و فنی بهتر شده است، اما باید صبر کنیم که این آیین‌نامه یکسال اجرا شود تا نتیجه آن مشخص شود.
نگران آینده امور قرآنی سازمان اوقاف هستم
وی ادامه داد: در شیوه قبلی از هر استان یک نماینده حضور داشت که از این جهت خوب بود و انگیزه‌ای برای استان‌ها ایجاد می‌کرد، اما از طرفی سطح مسابقات دچار اختلال می‌شد، اما در شیوه جدید مسابقات، گروه‌های برتری به کشوری راه می‌یابند و ممکن است در این شیوه جدید، سه گروه از یک استان به کشوری راه پیدا کنند، اما از یک استان دیگر هیچ گروهی به کشوری راه پیدا نکند.
شریعتی، سرپرست گروه تواشیح بشارت اصفهان میهمان تلفنی برنامه بود که در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: دو سال پیش در تالار همنوا که متشکل از سرپرستان گروه‌های پیشکسوت بود، بحث مفصلی راجع به چگونگی برگزاری مسابقات شد و نتیجه آن نامه‌ای برای رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف شد و ایشان نامه را جواب دادند، اما با این حال مسابقات با تغییرات جدید برگزار شد.
شریعتی با بیان اینکه این شکل از مسابقات به هیچ عنوان قابل اجرایی شدن نیست، گفت: در تمامی عرصه‌های هنری در کشور ما مراسم تجلیل از هنرمندان آن داریم، اما به یاد ندارم یک مراسم تجلیل از گروه‌های پیشکسوت تواشیح برگزار شده باشد و تمامی کارهایی که در این حوزه انجام شده است، خودجوش بوده است.
وی ادامه داد: حضور گروه‌های برتر استان‌ها در مرحله کشوری پیش از این همانند شرکت در یک اردوی کشوری بود که این شیوه بسیار تأثیرگذار بود و گرو‌ه‌های تواشیح انرژی زیادی از حضور در مسابقات کشوری می‌گرفتند، اما با تغییرات جدید دیگر شرایط سال‌های گذشته نیست.
شریعتی عنوان کرد: در سال‌های گذشته که از هر استان یک گروه تواشیح برگزیده در مسابقات کشوری حضور داشت، هزینه خاصی انجام نمی‌شود و از نظر هتل و ایاب و ذهاب و... شرایط ویژه‌ای برای شرکت‌کنندگان نبود، اما همین را هم امسال دریغ کرده‌اند.
وی در ادامه گفت: حداقل امتیازی که می‌توانیم به گروه‌های تواشیح، بدهیم این است که با حضور در مرحله کشوری، از وضعیت گروه‌های دیگر مطلع شوند و بر تجربیات خود بیافزایند، اما این شرایط در شیوه جدید برگزاری مسابقات مدیحه‌سرایی و همخوانی نیست.
در شیوه جدید مسابقات تواشیح حق به حق‌دار داده نمی‌شود
سرپرست گروه تواشیح بشارت اصفهان یادآور شد: اولین اشکال شیوه جدید این است که حق به حق‌دار داده نمی‌شود؛ با توجه به اینکه شرایط ضبط و صدای اجراها یکسان نیست، به نظر می‌رسد در این شیوه حق به حق‌دار‌ نمی‌رسد و حق گروه‌های تواشیح ضایع می‌شود؛ چرا که گروه‌های استانی آثار خود را ضبط کرده و به مرکز امور قرآنی اوقاف ارسال می‌کنند و در نهایت چند گروه محدود به کشوری راه پیدا می‌کنند که این روش مناسب نیست.
لیایی گفت: اشکالات مطرح شده، وارد است و تفاوت شرایط ضبط گروه‌ها کاملا واضح است و شرایط ضبط هر طور که باشد در نتیجه تأثیر می‌گذارد، اما طی دو سال اخیر، روشی در پیش گرفته شده است که داوران نمی‌دانند هر اجرا مربوط به کدام گروه است.
همچنین رحیم خاکی گفت: اشکالی که آقای شریعتی از مسابقات تواشیح گرفته‌اند به لحاظ فنی وارد است و ما می‌توانیم بحث نمرات مقدماتی را در فینال وارد نکنیم. بهتر است، نمرات مقدماتی در کشوری لحاظ نشود.
چه کاری بهتر از مسابقات تواشیح داریم که نباید هزینه کنیم؟
وی افزود: همچنین، جمعی از بهترین جوانان ما دوست دارند در یک اجتماع خوب، کنار هم باشند و کنار هم دیده شوند، اما در روش جدید مسابقات تواشیح این شور و هیجان از مسابقات گرفته می‌شود. در حوزه فرهنگی کشور چه کاری بهتر از این مسابقات داریم که نباید هزینه کنیم؟
در این بخش از برنامه افق، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، میهمان تلفنی برنامه بود که در بخشی از سخنان خود گفت: ما در دوره قبلی مسابقات که چند ماه قبل برگزار شد و امسال مسابقات مدیحه‌سرایی دو بار برگزار شد، از چند نفر کارشناسان رسانه‌ای هم دعوت کردیم و فایل‌ها را بررسی کرده‌اند تا اگر دخل و تصرفی صورت گرفته است، نکات را بیان کنند.
وی افزود: این مسابقات، اولین مسابقاتی نیست که با این مدل برگزار می‌شود و در حال حاضر خیلی از مسابقات که در حوزه دانشجویان و ... برگزار می‌شود به همین شکل است؛ اگر بخواهیم کار را توسعه دهیم، شاید همیشه این بضاعت را نداشته باشیم که همه افراد بخواهند به صورت حضوری رقابت کنند.
حسینی گفت: در دستورالعملی که برای ادارات کل ارسال کرده‌ایم از همه خواستیم با گروه‌های تواشیح و همخوانی همکاری کنند و همکاران ما در ادارات اوقاف و امور خیریه همکاری کردند و زمینه ضبط بهتر را فراهم کردند. همچنین استانداردی که بیان کرده بودیم طوری نبود که استاندارد فوق‌العاده‌ای باشد. بیشتر قرار بود متن مورد بررسی و داوری قرار گیرد.
وی درباره پیشنهاد دخالت ندادن مرحله مقدماتی در نهایی، گفت: اینطور نیست که مرحله مقدماتی در مرحله فینال مسابقات خیلی تأثیر داشته باشد، اما اگر غیر از این هم باشد ممکن است آثار مقدماتی در سطح قابل قبولی نباشد؛ البته ما تلاش کردیم از نظرات اساتید و کارشناسان استفاده کنیم.
حسینی گفت: باید کمی بیشتر به این موضوع می‌پرداختیم، اما با این حال بنا داریم کیفیت را به جهت قالب و محتوا ارتقا دهیم و هم‌اکنون نیز پروژه‌هایی را در این زمینه دنبال می‌کنیم تا به نتیجه خوب برسیم.
اطلاع‌رسانی ضعیف است
در این بخش از برنامه افق، رحیم خاکی با بیان اینکه دوستان در مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به لحاظ اجرایی، کمی ناهماهنگ جلو می‌روند و اطلاع‌رسانی‌ ضعیف است، گفت: به عنوان مثال تاریخ برگزاری مسابقات قرآن مالزی چندین و چند سال است که مشخص است و اگر می‌خواستیم زمان مسابقات بین‌المللی قرآن را طراحی کنیم، باید این زمان را طوری تغییر می‌دادیم که مشکلی پیش نیاید و تداخلی با مسابقات مالزی نداشته باشد.
واگذاری غلط مسابقات قرآن شکوفه‌ها
وی ادامه داد: یک سری از مسائل موجود، مشکلات اجرایی خود مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف است که موجب می‌شود برخی ناهماهنگی‌ها در موضوعات مختلف ایجاد شود. واگذاری ضعیف مسابقات قرآن شکوفه‌ها به آموزش و پرورش که در سال جاری اتفاق افتاد و تغییراتی که امسال در مسابقات تواشیح شاهد بودیم از مشکلات موجود هستند که امیدواریم این مشکلات اجرایی باعث نشود روند کار قرآنی سازمان اوقاف ضعیف و ضعیف‌تر شود.
در مدیریت مرکز امور قرآنی نواقصی وجود دارد
این قاری بین‌المللی قرآن یادآور شد: آقای حسینی که هم‌اکنون مسئولیت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف را برعهده دارند، خودشان از حافظان قرآن و چهره‌های قرآنی هستند که علاقه‌مند به فعالیت در این امور نیز هستند، اما در مدیریت نواقصی وجود دارد که باید جدی گرفته شود.

نگران آینده امور قرآنی سازمان اوقاف هستم

وی با اشاره به مسابقات سراسری قرآن که در کرمانشاه برگزار شد، گفت: در مسابقات کرمانشاه نیز از نظر اجرایی اخبار خوبی نداشتیم و همین کمبود‌ها و مشکلات موجب می‌شود تا جریان حرفه‌ای کشور در حوزه قرآنی، لطمه ببیند.
خاکی یادآور شد: در شرایط فعلی، اکثر کارهای قرآنی در سازمان اوقاف و امور خیریه دیده شده است و به همین دلیل نیز این سازمان باید نهایت دقت را داشته باشد؛ تغییرات اجرایی برنامه‌های قرآنی سازمان اوقاف نمی‌تواند به اندازه‌ای باشد که کل سیستم را عوض کند و اگر بناست تغییراتی در برنامه‌های قرآنی صورت گیرد این تغییرات باید با شیب مناسبی همراه باشد.
وی با بیان اینکه مشکلات ما در برگزاری مسابقات قرآن و مدیحه‌سرایی و ابتهال، به لحاظ اجرایی بیشتر از مسائل فنی است، عنوان کرد: باید این کمبودها و مشکلات پیش آمده در جلسه ویژه‌ای مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
همچنین، در ادامه این بحث، احمد لیایی اظهار کرد: ممکن است تغییرات ایجاد شده در مسابقات تواشیح و همخوانی قرآن و ... به دلیل کمبود بودجه قرآنی کشور باشد که رحیم خاکی در پاسخ گفت: بودجه سازمان اوقاف از سایر دستگاه‌ها مجزا است و وابستگی به بودجه رسمی ندارد.
رحیم خاکی در ادامه گفت: طی هفته گذشته، مسابقات کشوری آواهای دینی در تبریز برگزار شد و بنده به عنوان داور در این مسابقات حضور داشتم؛ این مسابقات توسط یک موسسه کوچک قرآنی برگزار شد و این موسسه کوچک قرآنی، همین کار سازمان اوقاف را با فضای دیگری و با تعداد رشته‌های دیگری برگزار کرد، اما اگر قصد قضاوت داشته باشم به لحاظ نظم و اجرایی، مسابقات کشوری آواهای دینی در تبریز خیلی تمیزتر از مسابقات قرآن و مدیحه‌سرایی اوقاف بود.
وی یادآور شد: کار اجرایی نیازمند زمان، نظم و انضباط است و در خصوص مسابقات قرآن و مسابقات مدیحه‌سرایی نیز باید به لحاظ نیروی انسانی همخوانی وجود داشته باشد تا شاهد یک کار اجرایی خوب باشیم.
وی با بیان اینکه امیدوارم مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف اهتمام بیشتری به بحث‌های اجرایی مسابقات داشته باشد، افزود: بنده از آینده کار قرآنی سازمان اوقاف می‌ترسم و نگرانی من از آینده فعالیت‌های قرآنی این سازمان به بحث نیروی انسانی برمی‌گردد که باید منسجم‌تر و دقیق‌تر پیگیری شود تا برنامه‌های ملی فاخر ما آسیب نبینند. 
داور بیستمین دوره مسابقات کشوری مدیحه‌سرایی تأکید کرد: ما در بحث تواشیح به یک رشد خیلی خوبی رسیده بودیم و از ما پذیرفته نیست که به هر دلیلی تغییراتی در این مسابقات ایجاد کنیم که منجر به افت این مسابقات شود.
وی یادآور شد: ایران به لحاظ فنی و کیفیت صدا و استعدادهای خیلی خوب، تنه به تنه مصر می‌زند و هنوز هم ایران در این عرصه پیشتازی خوبی دارد و تولیدات خوبی نیز داشته است.
توجه به هارمونی
در پایان این برنامه، احمد لیایی اظهار کرد: تفاوتی که در این دوره از مسابقات تواشیح نسبت به سال‌های اول شاهد هستیم این است که بیشتر گروه‌ها در کارهای خود به سمت هارمونی رفته‌اند و این نقطه ضعفی است که باید در آیین‌نامه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و گروه‌های تواشیح نیز باید سعی کنند بیشتر به سمت کارهای اصیل پیش بروند.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری