• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

زندگی درسایه خدا و دین ، آیت الله العظمی مظاهری

دریافت فایل

حجم: 2 MB

زمان: 25 دقیقه

بیشتر...

آسمان با ابرها شکافته مى شود!

شرح آیات 25 و 26 سوره مبارکه فرقان

25وَ یَوْمَ تَشَقَّقُ

بیشتر...

بحثي درباره اعجاز قرآن كريم

معناي معجزه و ماهيت آن

لفظ معجزه اصطلاحا،‌مفرد مؤنث از اسم

بیشتر...

یک پله تا تکمیل پرونده اتحادیه مدغم قرآنی

بحث ادغام دو اتحادیه تشکل‌های قرآنی و مؤسسات قرآنی

بیشتر...

نمونه ترین انسان ها،آیت الله جوادی

دریافت فایل صوتی

حجم: 8 MB

زمان: 54:13 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
19435
59663
85524303
امروز یکشنبه, 17 اسفند 1399
اوقات شرعی

تحقق بسیاری از مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری در طرح ۱۴۵۰/ ساخت فیلم کربلایی کاظم ساروقی

نشست خبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما درباره طرح ملی قرآنی ۱۴۵۰ به منظور تشریح جزئیات این طرح فراگیر تابستانی برگزار شد. تحقق بسیاری از مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری در طرح 1450

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، نشست خبری محمدحسین محمد‌زاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما پیرامون اختتامیه طرح ملی ۱۴۵۰ با گرامیداشت اعیاد قربان و غدیر و یاد و خاطر شهدای منا به ویژه شهدای قرآنی منا برگزار شد.

محمد‌زاده تصریح کرد: این طرح به جهت غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و خانواده‌ها طی تابستان سال ۹۵ با محوریت رسانه ملی در دو شبکه تخصصی رادیو قرآن و شبکه قرآن و معارف سیما و دیگر شبکه‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده انجام شد. این طرح، امسال با محوریت سوره حدید برگزار شد و مفاهیم سوره که به مسائلی از قبیل اقتصاد مقاومتی می‌پردازد، علت اصلی انتخاب این سوره بوده است.

 

مدیر شبکه قرآن سیما افزود: بسیاری از علاقه‌مندان به ساحت قرآن مجید با این طرح، ارتباط خوبی برقرار کرده و در مسابقات مختلف از قبیل حفظ، روخوانی، روان‌خوانی و تجوید مشارکت داشته‌اند. امام صادق(ع) می‌فرمایند: آیات یک تا شش سوره حدید، به علاوه سوره توحید برای فهم بهتر نسل‌های آخرالزمان نازل شده است.

 

 

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد: این طرح با توجه به چندبعدی بودن آن، توانسته خیلی از منویات مقام معظم رهبری را پاسخگو باشد به ویژه مطالبه ایشان در مورد تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن تا حدود زیادی محقق شده است. اساتید در این طرح در پی آن بودند تا با ایجاد انگیزه برای مخاطبان، آنها را به سمت حفظ آیات دیگر قرآن کریم نیز سوق دهند و علاقه‌مندانی هم بودند که پس از حفظ سوره حدید به حفظ دیگر اجزا و سوره‌ها پرداخته‌اند.

 

وی افزود: مطالبات مقام معظم رهبری در مورد روخوانی، روان‌خوانی و تجوید قرآن به واسطه این طرح تا حدود زیادی محقق شده و خانواده‌های فراوانی به فراگیری جنبه‌های مختلف آموزش قرآن سوق داده شده‌اند.

 

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در ادامه ضمن تشریح وجه تمایز این دوره با سایر دوره‌ها تصریح کرد: این طرح در سال جاری با تغییراتی از جمله برگزاری سه جشنواره با محوریت سوره حدید همراه بود. جشنواره اول، جشنواره جمع‌خوانی و همخوانی سوره حدید بود که هر یک از گروه‌ها، قطعاتی از سوره حدید را در مدت چهار الی پنج دقیقه اجرا کرده‌اند. جشنواره دوم، جشنواره عکاسی بود و در موضوعات مرتبط با سوره حدید به سلایق مختلف به دبیرخانه، تصاویری ارسال شده است، همچنین خوشنویسی آیات سوره حدید نیز سومین بخش جشنواره بود که با استقبال اساتید خوشنویس مواجه شد. همچنین قصد داریم در حاشیه مراسم اختتامیه که در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود، این عکس‌ها و آثار خوشنویسی به نمایش درآید.تحقق بسیاری از مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری در طرح 1450

محمدزاده در ادامه به ارائه گزارشی از جزئیات اختتامیه طرح ملی قرآنی ۱۴۵۰ پرداخت و تصریح کرد: اختتمایه این طرح در تاریخ ۲۰ شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۱۹:۳۰ با حضور میهمانان ویژه از جمله یکی از سران قوا، رئیس رسانه ملی و رؤسای دیگر نهادها و مؤسسات قرآنی، در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار و از طریق شبکه‌های قرآنی رسانه ملی به صورت مستقیم پخش می‌شود. شبکه‌های دو و افق سیما نیز انعکاس مؤثری از اختتامیه طرح خواهند داشت. علاوه بر این به دلیل این که در آستانه سالگرد فاجعه منا هستیم از خانواده‌های شهدای قرآنی این فاجعه، تجلیل خواهد شد.
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد: به نظر می‌رسد طرح قرآنی ۱۴۴۱ تا ۱۴۵۰ صرفاً یک وظیفه رسانه‌ای یا فعالیت قرآنی با مشارکت نهادهای فرهنگی نیست و این طرح به مطالبه جدی مخاطبان و جامعه قرآنی تبدیل شده است.
وی در مورد کمبودها برای عدم برگزاری این طرح گفت: در ابتدای سال جاری با توجه به کمبودهایی که وجود داشت، تصمیم بر این بود که این طرح برگزار نشود، اما به جهت مطالبه عمومی مردم و جامعه قرآنی از این طرح، مسئولان را بر آن داشت تا به هر نحوی طرح را اجرا کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: با تمام مشکلاتی که برای اجرای این طرح وجود داشت، باز هم نسبت به دوره‌های قبل وجوه این طرح از وجوه تمایزی برخوردار بود. حضور میلیونی مخاطبان در مسابقات مربوط به این طرح از جمله نقاط مثبت این دوره بوده است به طوری که این دوره با یک میلیون افزایش یعنی شش میلیون مخاطب و شرکت‌کننده برگزار شده است، هم‌چنین با برآوردی که از مخاطبان در نقاط مختلف داشته‌ایم، تعداد استقبال‌کنندگان این طرح، نسبت به قبل با افزایش همراه بوده که گزارش دقیق آن در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد.
محمدزاده در پاسخ به سؤال ایکنا در مورد اهدای جوایز متسابقان دوره قبل و برنامه‌‌ریزی‌های پیش رو برای طرح ۱۴۵۱ گفت: از ابتدای زمانی که بنده مسئولیت را قبول کرده‌ام به دنبال پرداخت، هدایا بوده‌ام و پرونده دوره قبل به طور کامل بسته شده است، برای دوره بعدی نیز هنوز جلسه‌ای برگزار نشده اما برخی کارشناسان سوره‌‌هایی را پیشنهاد داده‌اند که متضمن دشمن‌شناسی و رویکرد انقلابی بوده است. از آن جایی که این طرح به عنوان یک طرح مؤثر ملی مطرح شده است امکان دارد برنامه‌ریزی برای دوره آینده در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری شود.تحقق بسیاری از مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری در طرح 1450

محمدزاده در مورد وضعیت پخش فیلم و سریال در شبکه قرآن سیما بیان کرد: به دنبال پخش بیشتر فیلم و سریال در شبکه قرآن و معارف سیما به ویژه با موضوعات مرتبط هستیم، همچنین محمدحسین لطیفی از کارگردانان سینما و تلویزیون نیز فیلمنامه‌ای را برای زندگی‌نامه کربلایی کاظم ساروقی به دبیرخانه شبکه داده‌اند و به دنبال ساخت این فیلم نیز هستیم.
در ادامه احمد لیالی دبیر طرح قرآنی ۱۴۵۰ به ارائه گزارشی از این طرح پرداخت و گفت: دستگاه‌های زیادی در این طرح مشارکت داشته‌اند که می‌توان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت آموزش و پرورش، دارالقرآن بسیج، شهرداری تهران و شبکه‌های سیما اشاره کرد. در این طرح ۱۲۱۶۵ دقیقه برنامه ضبط شده است، همچنین حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کتابی را با موضوع مفاهیم و تفسیر سوره حدید تألیف کرده‌اند که ۴۷۰۰۰ نسخه از این کتاب چاپ شده است.
وی در ادامه افزود: حدود ۱۶۰۰۰ کلاس برگزار شده بالغ بر ۳۲۰۰۰۰ نفر در این طرح شرکت کرده‌اند، در مسابقه پیامکی ۱۰۰۰۰۰۰ میلیون پیامک دریافت کرده‌ایم، در بخش خوشنویسی ۲۳۲ اثر و در بخش عکس نیز ۲۴۰ اثر دریافت کرده‌ایم، همچنین جوایز این طرح نیز ۱۴۰۰ جایزه ۲ میلیون ریالی و ۵۰ جایزه ۵۰ میلیون ریالی است.

گزارش تصویری را اینجا ببینید.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟