• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

اعلام اسامی برگزیدگان «آزمون به سوی فهم قرآن»

نفرات برگزیده آزمون الکترونیکی «به سوی فهم قرآن» ویژه

بیشتر...

رقابت ۶۲۰ شرکت‌کننده خارجی از ۸۲ کشور جهان

رئیس ستاد برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن
بیشتر...

قرآن و قرآنیان در اوج مهجوریت قرار دارند/

داور و قاری بین‌المللی كشورمان با طرح این سئوال كه ما تا چه

بیشتر...

پنج‌شنبه‌های قرآنی در راه مدارس/ پرورش

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای

بیشتر...

همایش‌ حافظان قرآن دارای مدرک تخصصی برگزار

همایش حافظان قرآن دارای مدرک تخصصی حفظ، امسال در استان‌های

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
21597
39883
84567610
امروز پنج شنبه, 14 اسفند 1399
اوقات شرعی

همراه با جلسه قرآنی ۲۵ ساله بانوان در مشهد

جلسه قرآنی با بیش از ۲۵ سال سابقه هر هفته در مشهد برپا می‌شود و بانوان قرآنی بسیاری با حضور در این محفل که به نام حضرت زینب(س) تشکیل می‌شود به فراگیری کلام وحی مشغول هستند. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، ساعت ۹ صبح یک روز سرد زمستانی برای حضور در جلسه معنوی قرائت قرآن «هیأت متوسلین به حضرت زینب(س)» با سابقه‌ای ۲۵ ساله که در خانه‌ای ساده اما صمیمی یکی از محله‌های مشهد برگزار شده بود، وارد شدیم.
آرام‌آرام بر جمعیت افزوده شد و بانوان با قرآن‌هایی به دست، و تعدادی هم با فرزندان خردسال و نوجوان خود وارد این جلسه معنوی قرآن می‌شدند و هر کدام گوشه‌ای را بر نشستن در محضر کلام وحی برمی‌گزیدند. دور تا دور این خانه ساده اما با حال و هوای معنوی و صمیمی را بانوانی پر کردند که دل به مهر قرآن این کتاب زندگی سپرده‌اند تا زندگی و نقش بی‌بدیل مادریشان را در پرتو این کلام بی‌نظیر به بهترین شکل انجام دهند.
هر چه که زمان می‌گذرد، بر جمعیت بانوان افزوده می‌شود تا در نهایت مدرس این جلسه قرآن با متانت وارد شده و در گوشه‌ای می‌نشیند.
جلسه قرآنی با 25 سال سابقه اما گمنام
جلسه قرائت قرآن بانوان رسما آغاز شده و بانوان یک‌به‌یک تعدادی از آیات را تلاوت می‌کنند و بانوی مدرس نیز اشکالات را تذکر داده و رفع می‌کند. بانوان نیز پس از تکرار و رفع اشکال، با تجوید درست عبارت‌های آیه را قرائت می‌کنند.
جلسه قرآنی که با سادگی و معنویت همراه است
به همین ترتیب بانوان قرائت کلام وحی را ادامه می‌دهند و حتی از کودکان و نوجوانان هم خواسته می‌شود که قرآن را اگر می‌توانند از رو و یا آنچه را که بلد هستند از حفظ بخوانند. در واقع اینجا زمینه برای فعالیت قرآنی دختران کم سن و سال هم فراهم است. در نهایت یک جزء از قرآن به صورت کامل تلاوت می‌شود.
جلسه قرآنی با 25 سال سابقه اما گمنام
در پایان هم پذیرایی ساده‌ای از مهمانان صورت می‌گیرد و بی‌بی صغری عبدالخالق‌زاده، مدرس جلسه قرآن، تفسیر کوتاهی از سوره نساء را برای بانوان بر اساس کتب تفسیری بیان می‌کند و متذکر می‌شود که مؤمنان حقیقی در درگاه خداوند باید به ویژگی‌هایی مزین باشند که از آن جمله تقوای الهی، عمل صالح، پرهیز از بدبینی و دروغ‌گویی است.
در ادامه و بعد از اتمام جلسه قرائت قرآن در کنار بی‌بی صغری عبدالخالق‌زاده، مدرس این جلسه می‌نشینیم و اندکی با وی در مورد این جلسه و سابقه فعالیت آن می‌پرسیم.
آغاز آموزش قرآن به روش مکتب‌خانه‌ای و از روی عم جزء
وی اینگونه پاسخ داد: این جلسه قرآن که هر هفته تشکیل می‌شود، بیش از ۲۵ سال سابقه دارد که بانی آن خانمی به نام صدیقه کلاهان است که یکی از بانوان قرآنی در محله قاسم‌آباد شهر مشهد است.
وی ادامه داد: خانم کلاهان سال‌های زیادی را برای تربیت کودکان، نوجوانان و بانوان این محله صرف کرده و به روش مکتب‌خانه‌‌ای و از روی عم جزء به آنها قرآن آموخته است. این معلم قرآن همچنین از حدود سال ۱۳۷۰ برای بانوان این جلسه قرآن را راه‌اندازی می‌کند و در حال حاضر خود در بستر بیماری است و توان حضور در جلسات قرآن را ندارد. اما بانوان بسیاری را جذب قرآن کرده و آموزش داده است به‌گونه‌ای که در همین جلسه قرآن شاهد هستیم که اکثر بانوان بدون داشتن اشکال خاص، قرآن را تلاوت می‌کنند.
جلسه قرآنی با 25 سال سابقه اما گمنام
این معلم قرآن با اشاره به اینکه در ایام سوگواری اهل بیت(ع) در این جلسه قرآنی مراسم عزاداری و روضه‌خوانی برپا می‌شود، ابراز کرد: همچنین در ایام شادی ائمه(ع) نیز مراسم مولودی‌خوانی در کنار قرائت قرآن همیشه برپاست و هر هفته حداقل ۵۰ بانوی قرآنی در این جلسه و محفل ساده و معنوی حضور پیدا می‌کنند.
خواندن زیارت حضرت زینب(س) در جلسه قرآن
وی گفت: جلسه قرآنی که با نام حضرت زینب(س) برپا شده است، حتما نشان و رنگ و بویی از این بانوی بی‌مانند را با خود به همراه دارد، از همین رو در هر جلسه، زیارت حضرت زینب(س) به یاد عقیله بنی‌‌هاشم قرائت می‌شود، تا به این طریق، عرض ارادتی نیز به این بانوی بزرگوار صورت گیرد. بانویی که مسیر انس با قرآن را برای ما هموار کرده است.
در کنار قرآن‌آموزان می‌نشینم و از احوال آنها می‌پرسم آنها نیز با لبخندی بر لب می‌گویند به برکت قرآن روزگار خوبی دارند و از برکت همنشینی با قرآن و تلاوت آیات آن در زندگی بسیار بهره برده‌اند.
صدیقه حسن‌زاده، یکی از قرآن‌آموزان این جلسه معنوی اظهار کرد: از سال ۷۱ روانخوانی، تجوید و صوت و لحن را به مرور و با حضور در این جلسه قرآن و همچنین حضور در کلاس‌های آموزشی مسجد محله آموخته‌ام.
جلسه قرآنی با 25 سال سابقه اما گمنام
در ادامه اعظم کندری نیز با اشاره به اینکه به برکت تلاوت قرآن، ناراحتی تنفسی‌ام بهبود یافته است، گفت: روخوانی قرآن را ۱۷ سال پیش در این جلسه آموختم و پس از آن تجوید و روان‌خوانی کلام وحی را فرا گرفتم. هر چه بیشتر نیز قرآن تلاوت می‌کنم، انس من با کلام وحی بیشتر می‌شود.
در نهایت نیز این جلسه و محفل قرآن را که با قرائت دعا برای بهبودی بیماران و حل مشکلات مسلمانان به پایان رسید را ترک می‌کنیم و به همت و اراده مادران و زنان این سرزمین درود می‌فرستیم.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟