• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

فواید وجود تواضع و فروتنی،آیت الله مکارم

هیچ رویدادی نمی‌تواند جایگاه قرآن را تحت‌الشعاع

پیشکسوت قرآنی کشور در مراسم تشییع پیکر استاد مروت گفت: هیچ

بیشتر...

هویت دینی در فضای سایبری، نیاز به دیده بانی و

واقعیت این است که ورود ما به فضای مجازی و سایبری آگاهانه و

بیشتر...

قاری مصری ناشناخته با صوتی پرتحریر

«عبدالعزیز علی الفرج» دارای صوتی بسیار قوی با
بیشتر...

حديث نفس،مرحوم آیت الله شجاعی-بارگزاری 16دی94

دریافت فایل صوتی

حجم: 4 MB

زمان: 40 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
52578
57018
86283998
امروز شنبه, 16 اسفند 1399
اوقات شرعی

آرامش ابدی همسنگر رهبری در جوار امام(ره)/ بدرقه باشکوه مردم

مراسم تشییع پیکر آیت‎الله هاشمی رفسنجانی با حضور خیل عظیم ملت انقلابی ایران اسلامی و شخصیتهای لشکری و کشوری و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید در دانشگاه تهران آغاز شد و حضرت آیت الله خامنه ای بر پیکر ایشان نماز اقامه کردند و با حضور سران قوا و بیت آن مرحوم در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب پیکر ایشان به خاک سپرده شد. به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، مراسم تشییع پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از ساعت ۸/۳۰ صبح امروز، سه شنبه، ۲۱ دی ماه با حضور سران قوا، مسئولان لشکری و کشوری و حضور پرشور اقشار مختلف مردم و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز در دانشگاه تهران آغاز شد و سپس مجری مراسم پیام رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت یار صدیق خود را قرائت کرد و سپس مراسم عزاداری و نوحه سرایی در عزای این شخصیت فقید برگزار شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ساعت ۱۰ در مراسم تشییع و وداع با رفیق دیرین و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی حضور یافتند.

در این مراسم که با حضور انبوه و پر شور مردم قدرشناس، مؤمن، انقلابی و وفادار، رؤسای قوای سه گانه و مسئولان لشکری و کشوری، در فضایی آکنده از حزن و اندوه برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای بر پیکر آن همرزم و مبارز قدیمی نماز اقامه کردند و برای آن مرحوم، غفران، عفو و رحمت الهی را مسألت کردند.

با وجود اینکه ساعت رسمی مراسم ۸/۳۰ صبح اعلام شده بود، اما مردم عزادار از ساعتها قبل خود را به دانشگاه تهران رسانده بودند و برای بدرقه یار دیرین امام، انقلاب و رهبری آماده می شدند؛ خیابانهای منتهی به دانشگاه تهران شاهد حضور گسترده مردم بود و شخصتیتها و مسئولان لشکری و کشوری از همان ساعتهای اولیه خود را به مصلای دانشگاه تهران رسانده بودند و دربهای دانشگاه تهران از ساعت ۷/۱۵ برای ورود مردم باز شد.

پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با یک دستگاه امبولانس از حسینیه جماران به دانشگاه تهران منتقل شد و همزمان صوت آیات کلام الله مجید در خیابان های اطراف دانشگاه تهران طنین انداز شده و بنرهای بزرگی با مضامین مختلف از جمله بیانات رهبر معظم انقلاب درباره شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در محل و خیابانهای اطراف نصب شده بود. حاضران در مراسم با سردادن شعارهایی رحلت این شخصیت انقلابی را به مقام معظم رهبری و بیت ایشان تسلیت گفتند.

از شب گذشته تمهیدات ترافیکی از سوی پلیس راهور تهران برای برپایی باشکوه مراسم در نظر گرفته شده و شرکت اتوبوسرانی تهران و مترو نیز به طور رایگان مردم را به محل مراسم منتقل می کرد.

امروز مردم وفادار، قدرشناس و انقلابی ایران اسلامی با مردی وداع کردند که ده‌ها سال به عنوان یار وفادار امام و رهبری و حامی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، با سابقه درخشان مبارزاتی و مدیریتی نقشی بی‌بدیلی و گرانبهایی در فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی داشت.


حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از پیروزی انقلاب از یاران و حامیان نزدیک و امین امام و انقلابیون شناخته می‌شد و پس از انقلاب نیز این امانت‌داری و همراهی با انقلاب ادامه داشت تا جایی که پست‌های حساس مدیریتی را در نظام جمهوری اسلامی بر عهده داشت. عضویت در شورای انقلاب، جانشین فرماندهی کل قوا در دوران دفاع مقدس، ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله خدمات این شخصیت برجسته به مردم و نظام جمهوری اسلامی بود.


و امروز ملت ایران آمده بودند تا با تشییع پیکر این عالم مجاهد و خستگی‌ناپذیر که تا آخرین روز حیات خود از خدمت به انقلاب و نظام دست نکشید، زحمات و تلاش‌های وی را ارج نهند.
جمعیت میلیونی شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر یار صدیق دیرین امام و رهبری از صبح امرو در مصلای دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف گرد آمدند تا وداع شکوهمندی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خلق کنند.

مصلای دانشگاه تهران به یاد خطبه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مملو از جمعیت بود. صفوف به هم فشرده و جمعیتی که به دلیل کمبود جا، پشت درب‌های دانشگاه تهران جمع شده بودند، یادآور پیام‌ها و خطبه‌های ارزشمند خطیب جمعه فقید تهران بود. آن روزها که شور و حرارت خطبه‌های شیخ اکبر هاشمی در میدان تاریخی انقلاب و خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران در گوش‌ها می‌پیچید.

اما امروز خبری از خطبه‌های دشمن‌شکن و وحدت‌آفرین آیت‌الله نبود؛ امروز مراسم تشییع پیکر شخصیتی خطیب، عالم، مفسر، سیاستمدار و مبارز و انقلابی بود که این بار نیز منشأ وحدت و انسجام ملی شد. در این مراسم اقشار مختلف مردم از هر فکر و اندیشه و سلیقه‌ای حضور یافتند. حضور نسل‌های نوجوان و جوان به ویژه در دانشگاه تهران قابل توجه بود.

فرزندان رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با اندوه فراوان در بین جمعیت حاضر بودند و  محسن هاشمی در این مراسم و در جمع مردم با چشمانی اشکبار، گفت: نمی دانم چگونه از حضور پرشور مردم تشکر کنم.

اما در جایی دیگر در جوار حرم بنیانگذار کبیر انقلاب، خیل عظیم عاشقان و دلدادگان انقلاب اسلامی، از ساعات اولیه صبح، خود را به حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) در بهشت زهرای تهران رسانده اند تا با سردار سازندگی و این یار دیرین انقلاب و مفسر برجسته قرآن کریم وداع کنند. حضور پررنگ شخصیت‌های سیاسی و مذهبی داخلی و خارجی به همراه پوشش وسیع رسانه‌ای، جلوه‌ای دیگر از برگزاری مراسم ارتحال این عالم ربانی و سیاستمدار اعتدالی بود.

هاشمی در طول حیات خود زخم‌ها و آزارهای بسیاری دید؛ از شکنجه‌ها در زندان‌های ساواک و تعقیب و گریزها در زمان قبل از انقلاب تا ترور در فردای پس از انقلاب و آزارها و انتقادات تند و گاه غیرمنصفانه مخالفان داخلی و خارجی، اما هیچکدام در عزم وی بر ادامه حرکت در مسیر انقلاب خللی وارد نکرد؛آ یت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی، ۵ سال از حیات خود را در زندان و در زیر سخت‌ترین شکنجه‌ها سپری کرد اما هرگز از مسیر انقلاب جدا نشد تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی و عضویت در شورای انقلاب، حیات سیاسی وی در جمهوری اسلامی ایران آغاز و مقدمه‌ای برای سه‌دهه همراهی در کلیدی‌ترین پست‌ها و رخدادهای درون نظام، از جمله در تدوین قانون اساسی و بازنگری آن، مدیریت دفاع مقدس، تدوین و تصویب قوانین توسعه، امامت جمعه و .... بود.

باید تأکید کرد که وی که از او به عنوان مرد روزهای سخت یاد می شود، همواره بر پیمان خود در همراهی با نظام جمهوری اسلامی ایران استوار بود.

پس از اقامه نماز، پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور میلیونی و پرشور ملت ایران به سمت خیابان انقلاب و میدان راه‌آهن تشییع شد. تشییع‌کنندگان در این مراسم با شعار «عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز؛ هاشمی قهرمان پیش خداست امروز» و «عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز؛ خامنه‌ای رهبر صاحب عزاست امروز» پیکر صدیق دیرین انقلاب را بدرقه کردند. ازدحام جمعیت در خیابانهای اطراف به حدی زیاد بود که حرکت خودروی حامل پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به کندی صورت می گرفت و سرانجام خودرو با عبور از خیل جمعیت به سمت بهشت زهرا حرکت کرده و ساعت ۱۳ پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب شد و بیت ایشان جهت انجام مراحل خاکسپاری وارد ضریح مطهر شدند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، آیت الله صادق آملی لاریجانی، علی لاریجانی، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، بیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و جمعی دیگر از مسئولان و شخصیتهای نظام در نیز خود را به حرم مطهر حضرت امام(ره) رسانده بودند تا یار پیکر یار دیرین انقلاب، را در جوار مرادش به خاک بسپرند.

سرانجام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چهره در نقاب خاک کشید و اسوه مقاومت و صبر، در جوار مراد خویش و در جایگاه ابدی آرامش گرفت.

بنابر اعلام سخنگوی ستاد برگزاری مراسم ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، تمهیدات لازم برای اسکان حاضرانی در مراسم که از شهرستانها خود را به تهران رسانده اند، در نظر گرفته شده است. به گفته وی براساس پیش بینی ها فردا شاهد حضور گسترده جمعیت از سایر نقاط کشور به حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب خواهیم بود.

 

بنابراین گزارش، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز یک شنبه، ۱۹ دی ماه بر اثر عارضه قلبی و در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.
رهبر معظم انقلاب در پیامی شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را «رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی» نامیده و تصریح کردند: او نمونه‌ کم‌نظیری از نسل اوّل مبارزان ضد ستم‌شاهی و از رنج‌دیدگان این راه پرخطر و پرافتخار بود.
سران سه قوه، رئیس مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و برخی سازمان ها، نهادها، ارگان ها و شخصیت های مطرح نظام نیز با صدور پیام های جداگانه ای رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.
هیئت دولت نیز با صدور اطلاعیه ضمن اعلام سه روز عزای عمومی و تعطیلی عمومی روز سه شنبه، ۲۱ دی ماه، از ملت ایران برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی دعوت کرد.
دفتر مقام معظم رهبری نیز به همین مناسبت روز چهارشنبه، ۲۲ دی ماه مراسم ترحیمی در حسینه امام خمینی(ره) برگزار خواهد کرد.
در اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری آمده است: ضمن ابراز تأسف و تأثر فراوان به مناسبت ارتحال جانکاه یار صادق انقلاب اسلامی، مرید امام راحل (ره) و رفیق دیرین و همسنگر رهبر انقلاب اسلامی، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، به اطلاع می‌رساند مجلس بزرگداشتی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله العالی» روز چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.
ضمن طلب علوّ درجات برای آن فقید سعید و آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل برای خانواده‌ محترم و بازماندگان ایشان از عموم مردم مؤمن و انقلابی دعوت می‌شود با شرکت در این مجلس از مقام شامخ روحانیت تجلیل شایسته به عمل آورند.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟