پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

از پاسداشت فداکاری آتش‌نشانان تا اجرای برنامه‌های کمیته قرآن دهه فجر

هفته‌ای که گذشت نهایت توجه مخاطبان رسانه به اخبار ناراحت کننده وقوع حادثه حریق و جانباختن تعدادی از هموطنان و شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار کشورمان در حریق پلاسکو بود و در این میان قرآنیان نیز به پاسداشت این فداکاری بزرگ در یکی از محوری ترین ایستگاه های آتش‌نشانی درگیر با این حادثه گردهم آمدند.

جمعه قرآنی
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، هرچند هفته‌ای که گذشت با اخبار ناراحت کننده وقوع حادثه حریق و جانباختن تعدادی از هموطنان و شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار کشورمان در مجموعه پلاسکو همراه بود اما مثل همیشه جامعه قرآنی با حضورشان در عرصه‌های مختلف، اینبار به منظور ادای احترام به این جانفشانی عظیم در ایستگاه آتش‌نشانی حسن آباد گردهم آمدند.
در کنار این رویدادها نیز با اخباری از کمیته قرآن ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، تشکیل جلسه کمیته تخصیص صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی، اعلام جزئیات و  اسامی تجلیل‌شوندگان در یازدهمین همایش ملی تکریم چهره‌های قرآنی و مرحله مقدماتی سراج و یا مسابقات قرآن سایر دستگاه‌ها همراه بود.
بنابر این اعلام مسئول این کمیته برنامه‌های کمیته قرآن ستاد مرکزی گرامیداشت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، محدود به ایام دهه فجر نبوده و از ابتدا تا انتهای بهمن‌ماه جاری ادامه خواهد داشت که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به برگزاری بیش از ۶۰۰ محفل انس با قرآن با رویکرد تدبر در تمامی استان‌ها با محوریت استان‌های محروم اشاره کرد.
طی نشست خبری ریزبرنامه‌های این مراسم توسط مهدی قره‌شیخلو، مسئول کمیته قرآن ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و رئیس سازمان دارالقرآن الکریم بیان شد.
وی عنوان کرد که مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام(ره) فردا، ۹ بهمن‌ماه، ساعت ۱۱ همراه با برنامه‌های مختلفی همچون تلاوت قرآن کریم، قرائت زیارتنامه امام خمینی(ره)، قرائت بیانیه جامعه قرآنی برپا می‌شود.
سومین مرحله از بیست و چهارمین دوره آموزشی کارشناسان و رابطان قرآنی سراسر کشور طی روزهای، دوم و سوم بهمن‌ماه در محل سازمان دارالقرآن الکریم برگزار می‌شود. همچنین، در این مرحله از بیست و چهارمین دوره آموزشی کارشناسان قرآنی کشور نزدیک به ۴۰ نفر از کارشناسان و رابطان قرآنی استان‌های تهران و اصفهان حضور دارند که طی دو روز، آموزش‌های لازم را خواهند دید.
مراسم بزرگداشت شهدای نجات در فرهنگ‌سرای قرآن
در پی وقوع حادثه حریق ساختمان پلاسکو، مراسم یادبود شهدای نجات با حضور دو نفر از آتشنشانان ایستگاه ۸۵ منطقه ۱۰ تهران، علی‌اکبر توپچی، رئیس فرهنگ‌سرای قرآن، حسین اخوان‌اقدم و سعید زکی‌لو از کارشناسان این فرهن‌گسرا و جمعی دیگر از قرآنیان در فرهنگ‌سرای قرآن برپا شد.
مشروح این گزارش را اینجا بخوانید.
ادای احترام جامعه قرآنی به شهدای آتشنشان
جامعه قرآنی کشورمان به دعوت خبرگزاری ایکنا، صبح روز دوشنبه، چهارم بهمن‌ماه با حضور در ایستگاه شماره یک آتشنشانی تهران واقع در میدان حسن آباد به مقام شامخ شهدای حادثه پلاسکو ادای احترام کردند.
قرآنی‌ها آمده بودند تا بگویند تصور اینکه شهر یک لحظه هم بدون آتش‌‌نشان ایثارگر باشد در اذهان نمی‌گنجد، قرآنی‌ها آمده بودند تا از صبر بگویند و مشق صبوری داشته باشند برای ایثارگران جان بر کف، آمده بودند بگویند این روزهای سخت هم خواهد گذشت هر چند که تمام روزهای آتش‌نشانان روزهای سخت زندگی است.
آمده بودند تا بگویند آتش‌نشانان مصداق آیه «و مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا؛ و هركس، كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است»، هستند.  
این روزها که آتشفشان پلاسکو، کم‌رمق‌تر شده و فوران‌های آخر خود را پشت سر می‌گذارد، دل تک تک آتش‌نشانان این دیار یک پلاسکوی دیگر است، ‌اگر پیکر همکارانشان زیر آواری از آهن و بتن و پارچه در پلاسکو دفن شده است، دل‌های آنها نیز زیر آواری از غم‌ و اندوه قرار گرفته و همین ابراز همدردی‌هاست که کمی از آن را جبران کرده و مرحمی می‌شود بر زخم‌هایشان. گزارش تکمیلی را اینجا بخوانید.
تشکیل جلسه کمیته تخصیص صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی
جلسه کمیته تخصیص صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات اخیر به وجود آمده و تعیین سخنگو صندوق و یا کمیته تخصصی از بین یکی از اعضای کمیته تخصیص اعتبار بود. 
صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی که از سال‌ها پیش وعده راه‌اندازی آن داده شده بود و هر بار بنا به دلایلی این راه‌اندازی به تعویق می‌افتاد، طی ماه‌های گذشته حرکت سریعی را برای راه‌اندازی صددرصدی شروع کرد و در حالی که ارکان مختلف آن اعم از کمیته بازرسی و نظارت و کمیته تخصیص راه‌اندازی شده بود به یکباره پشت سد تأیید حکم مدیر مالی و معرفی آن به وزارت اقتصاد باقی مانده‌ است.
بر این اساس خبرگزاری ایکنا گفت‌‌وگویی با محمدرضا فراهانی، رئیس کمیته تخصیص صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآن انجام داد که وی ‌گفت: در این جلسه پیگیری‌هایی در مورد بحث افتتاح حساب ویژه خزانه برای صندوق صورت گرفت. مشروح این مصاحبه را اینجا بخوانید.
اولین جلسه کارگروه ویژه فعالیت‌های قرآنی مناطق کمتر با حضور محمدعلی خواجه‌پیری، دبیر کارگروه قرآن و عترت بنیاد خاتم‌الاوصیاء(عج)، رحیم قربانی، مسئول دارالقرآن بسیج کشور، حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت، ‌حسین بهبودی، مدیر ارتباطات سازمان دارالقرآن‌ الکریم، علی اصغر شعاعی،‌ مسئول گروه جهادگران قرآنی ندای رحمت، حسین سیف‌اللهی،‌ مسئول واحد دارالقرآن سازمان بهزیستی، رضا حسینعلی‌پور، مسئول قرآن و عترت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، مهدی سلیمی، قائم مقام معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) و محمد انجم‌شعاع، معاون نظارت و ارزیابی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد.
که طی این جلسه هر کدام از مسئولان به بیان نظرات خود و انتقاد از فقدان توجه کافی به این مناطق و عدم در نظر گرفتن بودجه برای این مناطق پرداخته شد.
اعلام اسامی فینالیست‌های جشنواره تلاوت‌های مجلسی
اسامی نفرات راه یافته به مرحله فینال فینالیست‌های جشنواره تلاوت‌های مجلسی با عنوان «فجر تلاوت» از سوی مجمع قرآنی هیئت صاحب‌الزمانی تهران به عنوان برگزار کننده این جشنواره قرآنی اعلام ‌شد.
با بررسی‌های انجام شده در نتیجه پنج دوره قبل جشنواره تلاوت‌های مجلسی، نفراتی که به عنوان فینالیست در مرحله جشنواره فجر تلاوت حاضر خواهند بود، انتخاب شده‌اند که کلیه نفراتی که رتبه اول ادوار گذشته را کسب کرده‌اند و کلیه نفراتی که حداقل دو جلسه در فینال جشنواره رتبه دوم و یا رتبه سوم خود را تکرار کرده باشند در این مرحله حضور دارند. برای اطلاع از این اسامی اینجا کلیک کنید.
این همایش با عنوان یادواره مرحوم محمدتقی مروت ۱۵ بهمن‌ماه در محل مجتمع شهدای سرچشمه واقع در میدان بهارستان برگزار می‌شود که طی آن از ۳۹ نفر از اساتید، پیشکسوتان، قاریان و حافظان کل قرآن کریم تجلیل به عمل می‌آید.از دیگر برنامه‌های این همایش تقدیر از خانواده مرحوم استاد محمدتقی مروت است.
طی حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن معرفی شد. در متن حکم سیدرضا صالحی امیری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی به ‌عنوان رئیس نمایشگاه بین‌المللی قرآن در دوره بیست و پنجم معرفی شد.
«قاسم مقدمی» قاری برتر دور چهارم طرح «تلاوت محبوب»
دور چهارم طرح «تلاوت محبوب» از ۱۱ دی‌ماه در راستای تروج فرهنگ استماع تلاوت قرآن کریم در میان اقشار مختلف به‌ویژه نوجوانان و جوانان کشورمان از سوی خبرگزاری ایکنا اجرا ‌شد. 
در دور چهارم، تلاوت پنج قاری بین‌المللی و ممتاز کشورمان شامل تلاوت‌های قاسم مقدمی، وحید نظریان، علی محمدپور، مسعود نوری و محمدجواد کاشفی در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت که براساس جمع‌بندی آراء مخاطبان داخل کشور «قاسم مقدمی» به عنوان قاری برتر معرفی شد. برای اطلاع از ترتیب رتبه‌بندی اینجا کلیک کنید.
آیین افتتاحیه چهارمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی
آیین آغازین چهارمین همایش قرآن، عترت و سلامت ویژه جامعه پزشکی با محورهای بررسی شیوه‌ها و راهکارهای ارتباط پزشکی با قرآن کریم، سیره اهل بیت(ع) و نقش آن در ارتقای سلامت، خدمات متقابل اسلام و ایران در پیشرفت طب، قرآن، سلامت و پزشکی آینده، سلامت و اقتصاد مقاومتی و محفل انس با قرآن کریم، روز گذشته، هفتم بهمن‌ماه۲ در محل بیمارستان میلاد برگزار شد.
مشروح گزارش افتتاحیه را اینجا بخوانید.
اعلام آئین‌نامه اجرایی فینال فینالیست‌های جشنواره تلاوت‌های مجلسی
از سوی هیئت مجمع قرآنی هیئت صاحب‌الزمانی تهران به عنوان برگزار کننده جشنواره تلاوت‌های مجلسی، آئین‌نامه اجرایی مرحله فینال فینالیست‌های این جشنواره با عنوان «فجر تلاوت» اعلام شد.  متقاضیان برای اطلاع از این آیین‌نامه اینجا کلیک کنند.
برپایی هم‌اندیشی مدیران مؤسسات قرآنی ـ مردمی استان تهران
هم‌اندیشی بیش از ۴۰۰ مدیر مؤسسات قرآنی ـ مردمی استان تهران، با حضور مجتبی عبداللهی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و نایب رئیس شورای عالی قرآن شهرداری تهران، حجت‌الاسلام سیدحسین کوششی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور و سایر اعضای هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی استان تهران در تالار ایوان شمس برگزار شد.
امضای طومار نارضایتی از پرکردن دفاتر مالیاتی و اظهارنامه مالیاتیست که بار مالی را برای مؤسسات و تشکل‌های قرآنی همراه داشته است، تأکید بر نقش مؤسسات قرآنی در زمینه گسترش فعالیت‌های قرآنی و رابطه مستقیم آن با کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله مسائل مطروحه طی این جلسه بوده است.
علاقه‌مندان برای اطلاع از از جزئیات این همایش اینجا کلیک کنند.
رحله مقدماتی مسابقات قرآنی «سراج» ویژه جلسات قرآنی شهر تهران تا هشتم بهمن‌ماه در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در حال برپایی است.
این مسابقات در ۱۰ رشته شامل هشت رشته قرائت و دو رشته حفظ در دو سطح مبتدی و پیشرفته و قرائت تحقیق و ترتیل با سوره‌های مشخص شده در حال انجام است.
آزمون انتخابی تعیین نماینده‌های ایران در دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان جهان اسلام در ساختمان پیامبر اعظم(ص) سازمان بهزیستی برگزار شد..

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.