• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

پیامبر اسلام(ص)؛ مظهر رأفت و رحمت خدا برای مؤمنان

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در بخشی از کتاب «سیره رسول

بیشتر...

آيات الاحكام در آثار شهيد مصطفى خمينى(ره)

 

قانونهاى اسلام بر پايه قرآن بنيان نهاده شده و سرچشمه و

بیشتر...

نیمه دی ماه؛ برپایی کنگره سلامت معنوی

یک عضو کمیسیون عالی سلامت بسیج، از برگزاری کنگره سلامت

بیشتر...

تقدیر از ۸۰۰ موکب عراقی اربعین/ تلاش برای حفظ سنن

غضنفری با اعلام اجرای طرح تکریم مواکب‌ عراقی اربعین، گفت:
بیشتر...

علم نافع اشک و گریه را به همراه دارد

آیت‌الله العظمی جوادی آملی با اشاره به روایتی از رسول
بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
44712
84273
107289842
امروز سه شنبه, 31 فروردين 1400
اوقات شرعی

جهاد دانشگاهی معتمد مردم در بحث آموزش

رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم چهل و سومین گردهمایی معاونان آموزشی جهاد دانشگاهی عنوان کرد: امروز جهاد دانشگاهی محیط آموزشی امنی برای تحصیل دانش‌آموزان فراهم آورده و مردم به جهاد دانشگاهی اعتماد دارند. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، مراسم چهل و سومین گردهمایی معاونان آموزشی جهاد دانشگاهی و روسای مراکز آموزشی علمی و کاربردی با حضور سیدحمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی صبح امروز ۲۰ بهمن ماه، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

طیبی در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی بیان کرد: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند جهاد دانشگاهی تقاطع علم، ایمان و عمل است و باید در فعالیت‌های آموزشی خود علمی، ایمانی و عملی و کارآمد باشیم. علمی بودن یعنی بعد فیزیکی علم را به دانش‌آموزان منتقل کنیم و پیش‌نیاز این امر این است که خود معلمان کاملا با علوم آشنایی داشته باشند. ما نیز در برنامه‌های خود چنین آموزش‌هایی را قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: در بعد فعالیت‌های ایمانی نیز می‌توانیم به محیط امن جهاد دانشگاهی برای تحصیل دانش‌آموزان اشاره کنیم؛ والدین امروز به جهاد دانشگاهی اعتماد دارند. در بحث عملی بودن علوم نیز باید از افراد متخصص در جهاد دانشگاهی استفاده کنیم. بحث علمی بودن و کاربردی بودن را موسسات و سازمان‌های دیگر نیز می‌توانند داشته باشند، اما ویژگی مهم جهاد دانشگاهی ایجاد فضای امن علمی و دریافت اعتماد از سوی مردم بوده است، این اتفاق مهم زمانی محقق می‌شود که در کادر جهاد دانشگاهی افرادی کاردان و کارآمد حضور داشته باشند.

طیبی در ادامه به مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی پرداخت و گفت: امروز اغلب واحدهای آموزشی ما دارای زیر ساخت‌های مناسب هستند و اندک مراکزی که زیر ساخت مناسب ندارند نیز باید به سرعت به فراهم آوری زیر ساخت‌های مناسب اقدام کنند. تمام همت ما باید بر این باشد که نهایت استفاده را از ابزارمان داشته باشیم و در کنار آموزش به پژوهش نیز بپردازیم و بهانه‌ای برای کم کاری در حوزه آموزش نباید داشته باشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی به برنامه‌های آینده خود اشاره کرد و گفت: در برنامه‌های جهاد دانشگاهی به اعزام دانشجو به خارج از کشور و جذب دانشجو خارجی به داخل برنامه‌های مفیدی داریم، ایریکا نیز حرکت خوبی در جهت توسعه یافتن فعالیت‌های آموزشی است که به جهاد دانشگاهی سپرده شده است.

در بحث مراکز آموزشی خارج از کشور نیز باید با ایجاد کردن مراکز آموزشی در خارج فعالیت‌های خود را در این زمینه افزایش دهیم.این اتفاق در سال‌های گذشته نیز رخ داد اما به دلایلی متوقف شد ولی امروز برنامه‌های مهمی در این راستا داریم. همکاری با دانش آموختگان از دیگر برنامه‌های ما در جهاد دانشگاهی است.همچنین همکاری با معاونت پشتیبانی برای فعالیت‌های ضمن خدمت نیز داشته‌ایم.

وی با اشاره به برنامه ششم بیان کرد: در برنامه ریزی‌های خود باید به برنامه‌های دولت نیز توجه داشته باشیم چرا که دولت برنامه‌های مختلفی را در زمینه‌های مربوط به جهاد دانشگاهی دارد و ما نیز باید در آن راستا فعالیت داشته باشیم. در برنامه ششم نیز باید به برنامه‌های دولت نگاه داشته باشیم و انتظاراتی که از ما میرود را به خوبی انجام دهیم.

طیبی در ادامه به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در خصوص مهارت‌های زندگی اشاره و بیان کرد: جهاد دانشگاهی برنامه‌های در زمینه مهارت‌های زندگی، بحث ایمنی و آموزش دادن به مردم در نظر دارد. برای مثال در بحث آموزش دادن به مردم می‌توانیم جریان ریز گردها را مثال بزنیم و به مردم آموزش دهیم چگونه با این مسئله مقابله کنند، از دیگر برنامه‌های این بخش بحث ایمنی و آموزش‌های ایمنی است حادثه ساختمان پلاسکو که کام همه ما را تلخ کرد نمونه بارز این بحث است.

رئیس جهاد دانشگاهی در سخنرانی خود در رابطه با فعالیت‌های بین‌المللی سازمان جهاد دانشگاهی تصریح کرد: باید در برنامه خود به رصد نوآوری‌های آموزشی دنیا اهتمام داشته باشیم و باید نوآوری‌های آموزشی دنیا را بررسی کنیم تا بتوانیم در فعالیت‌های آموزشی بهتر و با کیفیت‌تر پیش روی کنیم. بارها تاکید کرده‌ام که باید از نخبگان کشور و جهاد دانشگاهی در معاونت آموزشی جهاد استفاده شود و نظارتی بر این معاونت وجود داشته باشد.

وی در پایان با اشاره به اهداف فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی بیان کرد: تلاش می‌کنیم فعالیت‌های ما در جهت توسعه همه واحدهای جهادی باشد امروز که جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد قابل اعتماد و با سابقه تبدیل شده است وقت آن است که از این دستاوردهای مهم بهره برداری کنیم و کیفیت فعالیت‌های خود را ارتقاء بدهیم.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟