• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

درخشش بانوان البرزی در چهل‌و‌دومین دوره مسابقات

ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ قرآنی ﺍﻟﺒﺮﺯﯼ ﺩﺭ چهل‌و‌دومین ﺩﻭﺭه ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ مرحله
بیشتر...

نمایندگان مردمی شورای توسعه فرهنگ قرآنی مشخص شدند

سی و دومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور روز گذشته در

بیشتر...

رشته تفسیر به مسابقات طلاب افزوده می‌شود/ تدوین

حجت‌الاسلام رضوی با بیان اینکه رشته تفسیر به مسابقات طلاب

بیشتر...

۲ بهمن؛ آغاز ثبت نام اعطای مدرک تخصصی به حافظان +

دوازدهمین دوره طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان

بیشتر...

روزآمدی و نگاه تمدنی؛ دو ویژگی مهم تفسیر راهنما

استاد دانشگاه تهران با برشمردن برخی ویژگی‌های تفسیر راهنما

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
76130
95405
108024186
امروز جمعه, 03 ارديبهشت 1400
اوقات شرعی

تعدد متولیان؛ عامل توزیع ناعادلانه اعتبارات قرآنی/ فعالیت‌های خیریه در امور قرآنی توسعه یابد

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این مسئله برای سال‌ها در دولت و مجلس مورد بحث است که چون تعداد متولیان بودجه‌های قرآنی زیاد است و همه فعالیت آنها در حوزه فرهنگی تعریف می‌شود، بنابراین نمی‌توان به خوبی بودجه‌های قرآنی را توزیع کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، امروز یکشنبه ۱۹ آذرماه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. یکی از انتقاداتی که همواره از سوی فعالان جامعه قرآنی بیان شده در مورد عدم توجه جدی مسئولان در زمینه بودجه‌های قرآنی است و اکنون این امید وجود دارد که دولت برای سال آینده، نگاه ویژه‌ای به جامعه قرآنی کشور در مورد تخصیص بودجه‌ها داشته باشد.
ابوذر ندیمی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه، در گفت‎وگو با ایکنا، درباره انتقادات جامعه قرآنی کشور از وضعیت تخصیص بودجه‌ها و همچنین برنامه‎های آتی سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اظهار کرد: مسائل مهمی که در زمینه بودجه قرآنی باید به آن اشاره کرد این است که یک بار گفته می‌شود بودجه فعالیت‌های فرهنگی اندک است، یکبار گفته می‌شود توزیع بودجه‌های فرهنگی به صورت مناسب نیست، گاهی گفته می‌شود متولی واحدی نداریم و گاهی هم می‌گوئیم که اولویت‌گذاری‌ها به خوبی صورت نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: بنابراین چهار مشکل اساسی در این زمینه وجود دارد و اگر بگوئیم که بودجه بخش‌های فرهنگی کم است، چنین سخنی مورد تأیید بنده است و حق با منتقدین است؛ چراکه بودجه‌های دیگر ما بالاتر رفته است و راه گریزی از این مسئله نداریم و نمی‌توانیم اعلام کنیم که در بودجه جاری، سهم سایر بخش‌ها را پرداخت نکنیم؛ چراکه بودجه ثابت شده همانند حقوق و دستمزدهاست.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: مسئله دوم در مورد توزیع نامناسب بودجه‌هاست. این مسئله برای سال‌ها در دولت و مجلس مورد بحث است که چون تعداد متولیان زیاد است و همه فعالیت آنها اعم از فعالیت حوزوی، چاپ، نشر و.... در حوزه فرهنگی تعریف می‌شود بنابراین نمی‌توان به خوبی بودجه‌ها را توزیع کرد.

 

یکشنبه///توزیع بودجه‌های قرآنی دارای متولی واحدی باشد
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در رابطه با بودجه‎های قرآنی باید به این مسئله توجه کنیم که تا چه اندازه می‌توانیم آن را به بودجه دولت وابسته کنیم. واقعیت امر این است که بودجه دولت دارای حدی است و مثلا گفته می‌شود که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه جاری است و ۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه عمرانی است اما عده‎ای اعلام می‌کنند بودجه عمرانی کم است و چرا باید دولت اینچنین بودجه‌ریزی کند؛ بنابراین باید کارفرمایی دولت در این زمینه را محدود کنیم و خود ما باید به فکر کسب درآمد باشیم.
وی تأکید کرد: در مورد بودجه قرآنی این بحث وجود دارد که اگر بگوئیم بودجه انواع فرایض، از نماز تا آموزش قرآن یا بودجه معارف از آموزش‌های دینی تا امور اجرایی یا امور زیارتی یا مانند آن را که جمع کنیم به این نتیجه می‌رسیم که هیچ کس راضی نیست اما واقعیت امر این است که کسی چاره کار را هم نشان نداده است.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: به عنوان مثالی در این زمینه باید ابتدا معلوم شود که ۶۰ متولی در امر بودجه‎های قرآنی که بخش عمده این بودجه خرج امور خود آنها و اختصاص به کارمندانشان می‌شود را چه کنیم. همچنین باید روشن شود که خرج جاری آنها از لحاظ حمل و نقل، گرمایش، سرمایش و سایر هزینه‎های دستگاه‌های آنان را چه کنیم. همچنین باید روشن کنیم که سهم بودجه‌های قرآنی در درون بودجه‎های فرهنگی به طور عام را چه کنیم؛ چراکه در درون نهادهای فرهنگی هم اولویت‌های مختلفی وجود دارد.
ندیمی عنوان کرد: با این اوصافی که بیان شد، هیچ کس از وضعیت بودجه‌ها رضایت ندارد ولی با توجه به وضعیت بودجه دولت همانند نفت، گاز، مالیات و... و نیز با توجه به مشکلاتی که اکنون وجود دارد، هیچ کس نمی‎تواند راهکاری ارائه بدهد مگر اینکه متولی را واحد کرده و هزینه‌های جاری آنها را کم کنیم و ضمنا این مسائلی که بیان شد را جزء حداقل‌ها بدانیم و از راه تولید کتاب یا... هم به فکر کسب درآمد باشیم.
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان گفت: اقدام دیگری که می‌توانیم برای افزایش بودجه‎های قرآنی انجام دهیم توسعه فعالیت‌های خیریه در امور قرآنی است و همانگونه که خیرین مدرسه‌ساز داریم، همین مسئله را به امور قرآنی نیز تسری دهیم. همچنین باید وقف‌ها را جهت دهیم و درآمدهای سازمان اوقاف که به امور قرآنی مربوط است را به صورت مستقیم در این جهت هدایت کنیم و آن را صرفا برای خود اوقاف هزینه نکنیم. اگر چنین اقداماتی را انجام دهیم، هم بخشی از مشکلات بودجه‌های قرآنی برطرف شده و هم متولی واحدی در امر بودجه‎های قرآنی خواهیم داشت.

......................

منبع

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟