پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

ایمان به خدای متعال انسان را قوی می‌کند

آیت‌الله رشاد گفت: ایمان به خدای متعال انسان را قوی می‌کند وقتی درون انسان از ایمان تهی ‌شد از دشمن می‌ترسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) امروز در ابتدای جلسه درس خارج فقه که در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، با استناد به کلمات قصار امیرمومنان امام علی(ع)، گفت: اینکه مخلوقات پیش چشم انسان بزرگ می‌نمایند به این جهت است که عظمت خالق را ندیده است، آنکسی که برای او درک عظمت الهی حاصل شده باشد مخلوقات و همه چیز دیگر جز خدا را کوچک می‌بیند.

وی افزود: به هر میزان خالق در نظر شما بزرگ باشد مخلوقات از نظر شما کوچک می‌شود، افراد اهل توحید که گاهی کارهای خارق‌العاده انجام داده و از خصم هر چند به ظاهر بزرگ نمی‌هراسند به دلیل درک عظمت الهی است.

آیت‌الله رشاد برای تقریب به ذهن با اشاره به مثالی، عنوان کرد: کسی بلاد کبیره زندگی می‌کند دیدن جمعیت یک روستا در نظر او بزرگ جلوه نمی‌کند، هرچه انسان دید باز داشته و به عظمت‌های بالاتر و فراتر چشم داشت به آنچه کوچک باشد نظر نمی‌کند.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) بیان داشت: اینکه امیرمومنان امام علی(ع) در جنگ ها پیروز می‌شدند افزون بر توان جسمی، اخلاص و قدرت روحی به این جهت بوده که برای سپاه دشمن عظمتی قائل نبودند به همین دلیل ترس در وجود آنان راه پیدا نمی‌کرد بر همین اساس همواره بر قلب دشمن زده و هیچ گاه بر دشمن پشت نمی‌کردند.

وی افزود: در قضایای نهضت انقلاب اسلامی امام راحل خود قسم یاد می‌کنند که در تمام حوادث تلخ و سختی که حتی در حوزه هم پیش آمد، مشکلات، تنهایی و خطر ورود به این عرصه همه و همه سبب نشد که ایشان بترسند.

آیت‌الله رشاد ادامه داد: اگر امروز همه عالم از عظمت ظاهری و پوشالی آمریکا می‌ترسند و کسی در مقابل او مقاومت نمی‌کند حتی کسانی هم که در ظاهر شعار مخالفت با آمریکا را سر داده یا وارد جنگ سرد با آنها شدند در خلوت خود از آمریکا می‌ترسند، به این دلیل است که عظمت خدا را درک نکردند.

وی بیان داشت: به عنوان مثال روسیه امروز رقیب نظامی و جنگ سرد آمریکا قلمداد می‌شود اما در پشت صحنه مناسبات دیگری با آمریکا دارند این ایران اسلامی است که در دوران امام راحل و رهبر معظم انقلاب با شجاعت مقابل دشمن ایستادگی کرده است.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) در پایان خاطرنشان کرد: اگر ایران اسلامی در 40 سال در دوران امام راحل و رهبر معظم انقلاب با شجاعت و قدرت تمام از موضع بالا مقابل دشمن ایستادگی کرده به جهت سرمایه ایمان است چراکه ایمان به خدای متعال انسان را قوی می‌کند وقتی درون انسان از ایمان تهی می‌شود از دشمن می‌ترسد.

.................................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری