پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

هماهنگی و نظارت؛ دو کارکرد سامانه ملی حفظ قرآن/ ثبت اطلاعات یک میلیون و ۱۲ هزار حافظ قرآن

در مراسم رونمایی از سامانه ملی حفظ قرآن با حضور جمعی از اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی، اعلام شد که تاکنون اطلاعات یک میلیون و ۱۲ هزار نفر حافظ اجزاء مختلف قرآن کریم در این سامانه بارگذاری شده است.

هماهنگی و نظارت؛ دو ویژگی سامانه ملی حفظ قرآن/ ثبت اطلاعات یک میلیون و 12 هزار حافظ قرآن

به گزارش ایکنا، مراسم رونمایی از سامانه ملی حفظ قرآن ایران عصر امروز ۲۲ فروردین ماه با حضور محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی و جمعی از اعضای این شورا برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در ابتدای این مراسم که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، به بیان جایگاه حفظ قرآن کریم پرداخت و گفت: حفظ قرآن در ادبیات اهل بیت(ع) دارای جایگاه والایی است و بی‌جهت نیست که پیامبر(ص) فرمود «خداوند قلبی را که ظرف قرآن شده است عذاب نمی‌کند». کسی که خود را در معرض قرآن قرار دهد از همه بدی‌ها دور است و لذا یکی از شاخص‌های بلوغ فرهنگی حامل قرآن بودن است.
وی با اشاره به اینکه حافط قرآن الگو است و می‌تواند نقش‌آفرینی کند، افزود: حفظ قرآن کریم یکی از راهبردی ترین امور است. آیت‌الله بهجت مرجع عالیقدر جهان تشیع همیشه می‌فرمودند که «تحصن به قرآن موجب توسعه فرهنگ می‌شود» چرا که حفظ قرآن جلای جان با ذکر خداوند است.
محمدی با تأکید بر اینکه جامعه‌ای که قلبش به قرآن منشرح شود آسیب‌های اجتماعی آن جامعه کم شده و توسعه فرهنگی اتفاق می‌افتد، گفت: ما حافظ قرآن نیستیم چرا که خداوند متعال حافظ قرآن و قرآن حافظ انسان است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه گسترش حفظ قرآن عالی‌ترین مصداق توسعه فرهنگ قرآنی است، بیان کرد: اینکه مقام معظم رهبری از تمام مولفه‌های قرآنی اعم از تفسیر و معارف بر روی حفظ تأکید می‌کنند و عدد و رقم در این زمینه مطالبه می‌کنند، به خاطر نقش آفرینی حفظ در توسعه فرهنگ قرآنی است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی عنوان کرد: نقطه تلاقی تلاوت قرآن کریم از یک طرف و فهم و معارف از طرف دیگر، حفظ قرآن کریم است و نقطه عطف این دو حفظ قرآن است. حفظ قرآن کریم نقطه عطف تحولات قرآنی در جامعه می‌تواند باشد. ما برای حفظ اصالت قائلیم اما آنرا مقدمه تدبر می‌دانیم.
محمدی با بیان اینکه در قدیم فقه و حدیث به غیر از حافظ قرآن ربط داده نمی‌شد، اظهار کرد: در گذشته شرط پذیرش حوزه‌های قدیم حافظ قرآن بوده است که امروز مقداری از آن دور هستیم. مهجوریت قرآن در حوزه موجب مهجوریت آن در جامعه نیز شده است.
رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در ادامه با طرح این سوال که شورای توسعه فرهنگ قرآنی در راهبری حفظ و ابعاد سامانه چه نقشی دارد؟ گفت: پس از مطالبات مقام معظم رهبری، شورای توسعه اقدامات متعددی انجام داد که اولين کار همگراسازی دستگاه‌ها بود. دومین گام تدوین و تصویب سند حفظ ملی قرآن کریم بود که چند هزار ساعت کار کارشناسی به دنبال داشت.
وی در ادامه به رونمایی از دو جلد کتاب «آفاق حفظ قرآن کریم» در این مراسم اشاره و اظهار کرد: این کتاب منتهی به سند حفط قرآن کریم در کشور شد. در این تحقیقات اولین بار ادبیات علمی در خصوص حفظ به کار گرفته شد .
محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه یکی از خلأهای جدی برای توسعه بحق اطلاع از تعداد حفاظ و راه‌های رسیدن به ۱۰ میلیون حافظ قران کریم است، گفت: چندین بار تعداد دقیق حفاط از سوی مسئولان مطالبه شد اما رقم دقیقی به دست نیامد. لذا راه‌اندازی سامانه واحد قرآنی برای اطلاع از تعداد حفاظ و برنامه‌ریزی‌های بعد امر مهمی بود.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مورد ویژگی‌های سامانه ملی حفظ قرآن ایران بیان کرد: سامانه امروز دو ویژگی دارد که یکی از آنها هماهنگ‌سازی و هدایت‌گری مجموعه‌ها و نهادها و ویژگی دیگر نیز رصدگری بر فرایندها و شفاف کننده آمارها در حوزه مدیریت و در سطح ملی است. این سامانه هر دو نقش را دارد و در کلیه دستگاه‌ها مستقر خواهد شد.

در ادامه این مراسم محمد انجم شعاع، معاون نظارت و ارزیابی شورای توسعه فرهنگ قرآنی و دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در سخنانی گفت‌: آمار و اطلاعاتی که برای ثبت در این سامانه مبنای کار بوده، آماری بود که دارای آشفتگی خاصی در نفر حفظ و تعدد آزمون‌ها و مراکز آموزش دهنده بود.
وی با اشاره به اینکه آمار اولیه که ارائه شد، بیش از هشت میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بود، گفت: تجمیع این اطلاعات از دو ماه قبل انجام شد و برای جلوگیری از تکرار آمار مبنای کار را کد ملی افراد قرار دادیم و بر همین اساس نزدیک به سه میلیون نفر در مراحل اولیه حذف شدند که پس از ان این رقم به پنج میلیون نفر رسید.
انجم‌شعاع با اشاره به اینکه آمار ثبت شده در این سامانه بسیار کمتر از حد تصور است، افزود: با توجه به اینکه سازمان اوقاف هنوز آمار خود را به صورت کامل ثبت نکرده است این احتمال وجود دارد که آمار نهایی ثبت شده تا به امروز دو برابر شود. همچنین آمار نهادهایی همچون نیروهای مسلح، ایرانیان خارج از کشور و موسسات مردم نهاد به دلیل برخی مسائل تا کنون وارد نشده است که بعد از رونمایی این کارها صورت خواهد گرفت.
انجم شعاع در پایان اذعان کرد: با توجه به اینکه سازمان اوقاف مقداری دیر آمار را ارائه داد هنوز آمار این سازمان به طور کامل ملحق نشده است و نکته دیگر نیز این است که به زودی اطلاعات پنج هزار موسسه و ۱۰ هزار خانه قران را به این سامانه اضافه خواهیم کرد تا هر گوشه از کشور هر موسسه ای تمایل داشت به این سامانه ملحق شود اطلاعات خود را بارگذاری کند.
در ادامه این مراسم از سامانه ملی حفظ قرآن ایران با حضور محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی رونمایی شد. در کنار رونمایی از این سامانه، از کتاب دو جلدی «آفاق حفظ قرآن کریم» نیز رونمایی به عمل آمد.
بخش دیگری از این مراسم صحبت‌های نوید نصر، یکی از اعضای گروه مهندسی طراحی سامانه ملی حفظ قرآن کریم بود که به بیان برخی جزئیات آماری ثبت شده در این سامانه پرداخت. نصر در ابتدای صحبت‌های خود گفت: بعد از جلساتی که در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد این گروه اقدام به گردآوری و پالایش و تمیزسازی اطلاعات کرد که ماحصل اطلاعات دریافت شده از چهار سازمان وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه تعداد کل حافظان قرآن کریم شناسایی شده یک میلیون و ۱۲ هزار و ۹۹۹ نفر است.
وی افزود: از این اطلاعات یک میلیون و ۳۰ هزار نفر مربوط به آموزش و پرورش، ۱۰۵ هزار نفر سازمان اوقاف و امور خیریه، ۱۰۴ هزار نفر وزارت ارشاد و ۴۸۱ هزار نفر نیز مربوط به سازمان تبلیغات اسلامی است. بر اساس پایش‌های صورت گرفته ۵۸۷ هزار و ۲۴۰ نفر از افراد جمعاً نیم جزء از قرآن کریم را حفظ کرده‌اند. همچنین ۳۴۶ هزار و ۶۴۴ نفر حافظ یک جزء از قرآن کریم، پنج هزار و ۲۰۱ نفر حافظ دو جزء قرآن کریم هستند.
نصر تصریح کرد: همچنین ۱۷ هزار و ۹۴ نفر حافظ سه جزء، ۳۱ هزار و ۱۰۹ نفر حافظ پنج جز، ۱۲ هزار و ۶۸۳ نفر حافظ ۱۰ جزء، ۲۷۸۴ نفر حافظ ۱۵ جزء، ۳۰۰۳ نفر حافظ ۲۰ جزء، ۴۵۷ نفر حافظ ۲۵ جزء و ۶۷۸۴ نفر نیز در سطح کشور حافظ کل قرآن کریم هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آمار استان‌هایی که بیشترین تعداد حافظ قرآن را داشته‌اند، گفت: به صورت کلی استان تهران با ۱۵۲ هزار و ۲۶۷ حافظ قرآن دارد که بیشترین تعداد حفاظ در بین ۳۱ استان کشور است. همچنین استان فارس با ۱۱۹ هزار و ۶۰۳ نفر حافظ در رتبه دوم قرار دارد. استان سیستان و بلوچستان با ۷۰ هزار و ۲۴۰ نفر، آذربایجان شرقی با ۶۹ هزار و ۲۳۷ نفر و استان مازندران با ۶۶ هزار و ۹۰ نفر در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار دارند.
نصر همچنین اظهار کرد: آمار تمامی استان‌ها به تفکیک هر یک سازمان‌های ارائه دهنده و شهرستان‌ها نیز قابل دیدن است. این طرح ای ن امکان را فراهم ساخته است تا بتوانیم بهترین آمار را از وضعیت حافظان قرآن کریم داشته باشیم تا خدمت‌رسانی مناسب‌تر فراهم شود.
وی افزود: یکی از مأموریت‌ها و اهدافی که این سامانه به زودی به آن عمل خواهد کرد، امکان ارائه دادن خدمات به سایر سازمان‌هایی است که نیازمند داشتن منابع اطلاعاتی هستند.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.