پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

محوریت در اسلام با قرآن، پیامبر واهل بیت (ع) است

استاد حوزه علمیه قم گفت: در اسلام محوریت با قرآن و اهل بیت و پیامبر (ص)است و مرجعیت اینها را تبلغ می کند نه خود را، ابراز داشت: پیامبر (ص) مردم را به سه طریق استدلال و دلیل عقلی، موعظه و مناظره احسن به دین دعوت می کردند .

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام  رفیعی بعد إز  ظهر امروز در جلسه سخنرانی در شبستان امام خمینی(ره) در حرم حضرت معصومه(س) با اشاره سیره پیامبر گفت: خداوند در قرآن به پیامبر گفت ما تورا برای 5 ماموریت فرستاده ایم که هرکدام از این ماموریتها یک اثر تربیتی برای انسان دارد.

وی افزود: پیامبر (ص) و ائمه (ع) از علم غیب بهره مند بوده اند  و احدی در زیر آسمان تنها با بشارت نمی تواند کاری کند و در مسیر صراط مستقیم قرا ر گیرد .

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: انسان ذاتا به  دنبال دفع ضرر و جلب منفعت است کسی که میخواهد مردم را به دین دعوت کند نباید آن قدر امید دهد که فرد مغرور شود و نه آنقدر بترساند که نا امید شود بلکه باید با بشارت و انذار باشد .

حجت الاسلام رفیعی تصریح کرد: خداوند در قرآن می فرماید: اگر کسی از  عظمت خدا خوف داشته و بترسد به بهشت وارد می شود.

وی  اظهار داشت: انسان باید بداند همیشه جوان و سرپا نیست و پشت هر فرازی  فرودی و در هر عزتی ذلتی وجود دارد  و باید بداند که میمیرد و ماندنی نیست  و آخرت همیشه همراه دنیاست.

استاد حوزه علمیه قم یاد آور شد: هر چیزی حسابی دارد  و این عالم، عالم حساب است  و هر عملی از  عدل، ظلم، دل شکستن ، ....همه حساب دارد و هر چیزی هم مراقبی برای خود دارد .

حجت الاسلام رفیعی خاطر نشان ساخت: ما نتها نمی توانیم با بشارت مردم را به دین دعوت کنیم  چون باعث ترس وغرور می شود بلکه باید همراه با انزار باشد.

وی  با اشاره به اینکه اولیای الهی  تمام تلاششان این بوده که مردم کافر از دنیا نروند و عمرشان بیهوده هدر نرود ابراز داشت: احترام به پدر  و مادر دارای اهمیت بالایی است و جوانان نباید کاری کنند که والدین آنها ناراحت شده و با آنها قهر کنند چرا که اگراینگونه شود قهر وناراحتی والدین قوام زندگی انسان را نابود می کند از همین رو جوانان باید احترام خاصی برای پدر و مادر قائل باشند .

استاد حوزه علیمه قم گفت: هیچ پیغمبری زیر این آسمان مردم را به خودشان دعوت نکردند و تمام اشکالات ما از همین "من " بودن است چنانچه برخی در حوزه دین می خواهند همه را به خودشان دعوت کنند و این خطر ناک است چرا که وقتی خرمشهر آزاد شد امام خمینی(ره) گفتند خرمشهر را خدا آزاد کرد  و هرگز برای خودشان تبلیغ نکردند.

حجت الاسلام رفیعی عنوان کرد: یکی از  نماد مرجعیت در دین ، دعوت به خداست نه اینکه دعوت به خود چرا که برخی از فرقه ها برای تبلیغ خود از راهی استفاده می کنند .

وی  با بیان اینکه  در اسلام محوریت با قرآن و اهل بیت و پیامبر (ص)است و مرجعیت اینها را تبلغ می کند نه خود را، ابراز داشت: پیامبر (ص) مردم را به سه طریق استدالال و دلیل عقلی، موعظه و مناظره احسن به دین دعوت می کردند.

استاد حوزه علمیه قم گفت:  تمام تلاش پیامبر رفیق شدن مردم با خدا بوده چرا که پیامبر نور هدایت و سراج منیر است و گواه بر اعمال شماست و بشارت میدهد به شما ومی ترساند شما را از خداوند همچنین پیامبر همه را به اذن خدا به سوی خدا دعوت می کند  چرا که او نور هدایت است  و دلیل محبت خدا این است که بشارت میدهد به مومنین که خدا به آنها لطف فراوان دارد.

.......................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری