• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

کمرنگ شدن فنون قرائت در تلاوت‌های محافل قرآنی/

ابوالقاسمی گفت: محفل‌های قرآنی توسط مخاطبان انتخاب می‌شود و

بیشتر...

تقلید، متناسب با ظرفیت‌های صوتی باشد/ ردیف‌خوانی

ردیف‌خوانی و نحوه اجرای آن و نکاتی در مورد تقلید صحیح با

بیشتر...

تهیه سند راهبردی فعالیت‌های قرآنی در هیئت‌های

اعلام داوران دومین جشنواره قرآنی مدهامتان روستایی

داوران دومین دوره جشنواره قرآنی مدهامتان روستایی معرفی شدند

بیشتر...

تساوی تمام انسانها ، آیت الله مکارم شیرازی

دریافت فایل

حجم: 7 MB

زمان: 61 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
26752
47246
136174069
امروز شنبه, 22 مرداد 1401
اوقات شرعی

آشنایی با احکام « بسمله» در قرائت قرآن

یکی از شاخصه های تلاوت زیبای قران بر اساس معیارهای مشخصات آشنایی با احکام تجویدی که به دو سطح مقدماتی و پیشرفته تقسیم می شود.

یکی از شاخصه های تلاوت زیبا و خواندن قران بر اساس معیارهای  مشخصات آشنایی با احکام تجویدی که به دو سطح مقدماتی و پیشرفته تقسیم می شود. این مباحث طی سلسله گزارش‌هایی  به صورت مقدماتی تبیین شده تا خوانندگان بتوانند ضمن آشنایی با احکام و قواعد تجویدی  قرآن و به زیبایی هر چه بیشتر تلاش کنند.

مخاطبان با کمک این سلسله مباحث که به منظور آشنایی با قرائت و روخوانی قرآن کریم تهیه شده می‌توانند قرآن را به طور صحیح قرائت کرده و از معانی و مفاهیم صحیح آن بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است که قرائت در اصطلاح همان تلاوت و خواندن صحیح کلمات قرآن کریم است، به گونه‌ای که از فعل وحی الهی حکایت کند که بر پیامبر بزرگوار اسلام (ص) نازل شده است. فضایل قرآن مجید، فضیلت تلاوت قرآن کریم، آثار تلاوت قرآن آداب تلاوت، ترتیل و مراتب سه‌گانة آن، قرآن و عترت، قاریان قرآن از منظر امام باقر (ع) و آشنایی با حروف الفبا (صامت‌ها و مصوت‌ها) برخی مباحث مطرح شده خواهند بود.

پیش از آشنایی با مباحث تجوید قرآن کریم باید با آداب آن همچون بسمله آشنا شوید.کلمه « بسمله » مصدر جعلی است و مفهوم آن عبارت است ازگفتن:«بسم الله الرحمن الرحیم»؛ به نام خداوند بخشاینده مهربان،این عبارت در قرآن کریم،١١۴بار یعنی مطابق عدد سورقرآن تکرار شده است؛ بدین صورت که به استثناء سوره ی توبه در ابتدای تمامی سوره ها واقع شده است و در سوره ی « نمل » علاوه بر اول سوره در آیه ی٣٠ نیز آمده است.

مطابق نظر تمامی علمای امامیه «بسمله» در آغاز تمامی سوره های قرآن، جزو سوره بوده وباید درهمه حال (به استثنای آغازسوره ی توبه) خوانده شود. اما خواندن «بسم الله الرحمن الرحیم» در ابتدا به آیات میان سوره، مستحب است. بسمله در آغازسوره ی توبه ممنوع اما در آیات میانی آن بلامانع است هر چند ترک آن بهتر است و منظور از آیات میانی، آیات بعد از اولین است

محتوای بیشتر در این بخش: « استعاذه و بسم الله

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری