• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

فضائل حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، مرحوم

اسامی نفرات برتر دومین دوره مسابقات «شوق تلاوت»

نفرات برتر دومین دوره مسابقات «شوق تلاوت» که با حضور

بیشتر...

تقلید از قراء متقدم برای کسب توانایی باشد نه

آخرین جلسه آموزش قرآن «سیدمحسن موسوی‌بلده» در ترم تابستان

بیشتر...

مهمان‎نوازی از برجسته‎ترين مكارم اخلاقى است

یک استاد حوزه با تأکید بر اصول میزبانی و مهمانی و جایگاه

بیشتر...

مبارزات سیاسی امام صادق(ع) در بیان رهبر معظم

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
26620
47246
136172617
امروز شنبه, 22 مرداد 1401
اوقات شرعی

زمان‎هاي مناسب براي تلاوت قرآن

قرآن ديدار با خداست، از اين رو، بايد زنده‎ترين حالات و اوقات را به قرآن اختصاص داد و در خدمت قرآن بسر برد؛ براي زنده‎ترين حالات، وقت خاصي را نمي‎توان معيّن كرد، ليكن با توجّه به تحوّلات شب و روز، اغلب مي‎توان با كمي دقت در برنامه ريزي روزانه، مناسب‎ترين حالات را با مناسب‎ترين اوقاتِ طبيعت، همزمان نمود.
وقتِ طلوع و غروبِ خورشيد، دو وقتِ مهم، در تحولات شبانه روزي است كه يكي جانشين ديگري مي‎گردد و اوضاع و شرايط جوّي خاصي را پديد مي‎آورد كه با قبل از خود، بسيار متفاوت است؛ اين جريان طبيعي بر وجودهاي لطيف و حساس، تأثيرات عميقي را مي‎تواند به جاي گذارد و به انسان، طلوع و غروبِ زندگي و گذرِ سريعِ عمر را هشدار دهد و انسان را سخت به انديشه در عاقبت زندگي و مقصد حركتش وادار نمايد؛ از اين رو، آغاز تحوّل تا حصولِ تحوّل در اين دو وقت، جهت تدبّر در قرآن، خلوت و مناجات با پروردگار و محاسبه و مشارطه[1] با نفس بسيار تأكيد شده است:
«وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ وَ اذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَ خِيفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ وَ لا تَكُنْ مِنَ الْغافِلِينَ إِنَّ الَّذِينَ عِنْدَ رَبِّكَ لا يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِهِ وَ يُسَبِّحُونَهُ وَ لَهُ يَسْجُدُونَ».[2]
(و هر گاه قرآن خوانده شود پس به آن گوش فرادهيد و ساكت باشيد شايد شما موردِ رحمت واقع شويد.و پروردگارت را در وجودت با حالت ناله و زاري، و خوف و هراس، و بدون آشكار كردن سخن در صبحگاه و بعد از عصر، ياد نما و از بي‎خبران مباش، زيرا كساني كه نزد پروردگارت بسر مي‎برند به هيچ وجه از عبادتش سرپيچي نكرده و بزرگي نمي‎ورزند و او را از هر عيب و نقص تنزيه و تقديس مي‎نمايند و صرفاً به او سجده مي‎كنند).
اين دو وقت، از اوقات استجابت دعاست، از اين رو شيطان، سعي فراوان در اغفال انسان از اين دو وقت دارد؛[3] در روايات نيز همچون، آية شريفه، تأكيد شده است مبادا از اين اوقات غفلت شود.
«إذا تَغَيرتِ الشَّمْسُ فَأذكُرِ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ إنْ كُنْتَ مَعَ قَوْمٍ يَشْغَلُونَكَ فَقُمْ وَادْعُ».[4] امام صادق ـ عليه السّلام ـ
(هر وقت خورشيد مغيّر گشت پس خداي عزيز و جليل را ياد كن و اگر با قومي هستي كه تو را سرگرم مي‎كنند پس – از ميانشان ـ برخيز و دعا نما).
در وقتِ قبل از طلوع در زمينه نشاطِ صبحگاهي طبيعت، انسان از فراغت فكري و حداكثر نشاط روحي برخوردار بوده، فرصت مي‎يابد كه جهتِ فعاليت روزانه و سلامتيِ معاشرتها و ارتباطات، با قرآن و دعا، تغذيه روحي شود.
وقتِ قبل از غروب زمان مناسبي است كه حاصلِ كار روزانه، جمع بندي گشته، با معيارها و ضوابطِ الهي محاسبه شود، شفق و اضطراب طبيعت با حكايتگريِ گذر عمر و از دست رفتنِ فرصت‎ها، شور و اضطرابي را بر جانِ انسان، فرو مي‎ريزد كه خود زمينه بسيار مناسبي را براي انديشناك شدن از سرنوشت خود و تدبر در حقايق دنيا و آخرت، بوجود مي‎آورد:
«فَلا أُقْسِمُ بِالشَّفَقِ وَ اللَّيْلِ وَ ما وَسَقَ وَ الْقَمَرِ إِذَا اتَّسَقَ لَتَرْكَبُنَّ طَبَقاً عَنْ طَبَقٍ فَما لَهُمْ لا يُؤْمِنُونَ وَ إِذا قُرِئَ عَلَيْهِمُ الْقُرْآنُ لا يَسْجُدُونَ»[5].
(پس نه، قسم به شفق و به شب و آنچه كه جمع كند و به ماه وقتي كه جلوه‎گر شود كه بي‎شك مرحله و حالتي عظيم و هولناك را خواهيد رهسپرد، در حالي كه از مرحله‎اي عظيم گذر نموده‎ايد، پس آنها را چه شده است كه ايمان نمي‎آورند و هرگاه قرآن بر آنان خوانده مي‎شود تواضع و فروتني نمي‎نمايند ـ سجده نمي‎كنند ـ).
وقتِ مهمِ ديگر، كمي از دو ثلث آخر شب، خصوصاً ثلث آخر مي‎باشد كه از ارزشمندترين و مؤثرترين اوقاتِ مناجات و انس و تدبر در قرآن مي‎باشد كه در سوره مزّمل بر آن تأكيد شده است.
آرامش شب، سكوت مرموز و الهام بخش آن به همراه خلوت و تنهايي، تمركز و حضوري را سبب مي‎شود كه در اوقات ديگر كمتر بدست مي‎آيد؛ آمادگي و نشاط روحي در اين وقت نياز به تمرين و برنامه ريزي دقيق دارد، و مهم‎تر از آن نيازمندِ درك و معرفت به شأنِ ربوبي و درك و احساسِ فقر و نياز خود، مي‎باشد.[6]
در آيات بي‎شماري، برخصوصِ اين سه وقت، جهت كسب توان روحي تأكيد شده است:[7]
«وَ اذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً وَ مِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَ سَبِّحْهُ لَيْلاً طَوِيلاً».[8]
(نام پروردگارت را صبحِ زود و بعد از عصر ياد نما و در پاره‎اي از شب او را سجده كن و او را شبي طولاني تسبيح نما).

اصل تبديل در اوقات و جبران در عبادت
گاه شرايط روحي و وضعيت كاري، چنان است كه انسان، امكانِ بهره‎وري از اوقاتِ ياد شده را نمي‎يابد، پس ناگزير وقتي ديگر ضرورت مي‎يابد تا از دست رفته‎ها، جبران شود.
اين موضوع، اصلي كلي در زمينه جبران عبادات مي‎باشد مگر آنكه مقيّد به وقتي خاص بوده باشد و جبرانش نفي گردد؛[9] اين معني در قرآن و روايات وارد شده است، مثل جبران نماز شب، در روز و در صورت عدم جبران، بوسيله صدقه، تدارك ثواب مي‎شود و جبران نمازهاي واجب، روزه در وقت ديگر، حج در سالهاي بعد در وقت مخصوص و غيره:
«وَ هُوَ الَّذِي جَعَلَ اللَّيْلَ وَ النَّهارَ خِلْفَةً لِمَنْ أَرادَ أَنْ يَذَّكَّرَ أَوْ أَرادَ شُكُوراً».[10]
(و اوست آن كه شب و روز را جانشين يكديگر قرار داد براي آن كسي كه با سعي و تلاش مي‎خواهد متذكر ـ حقايق ـ شود يا اينكه شكر نعمتي را بجاي آورد).
شكر، مناسبِ روز است و تذكر، ‌مناسبت با شب دارد، در صورتِ عدم توفيق، بر عكسِ معمول، عمل خواهد شد.
«كُلُّ ما فاتَكَ بِاللَّيْلِ فَاْقضِهِ بِالنَّهارِ، قالَ اللهُ تَبارك و تَعالي: «وَ هُوَ الذّي جَعَلَ اللَّيْلَ و النَّهارَ...» يَعْني أنْ يَقْضِيَ الرَّجُلُ ما فاتَهُ بِاللّيلِ بِالنَّهارِ وَ ما فاتَهُ بِالنَّهارِ بِاللَّيلِ».[11] امام صادق ـ عليه السّلام ـ
(هر آنچه كه در شب از تو فوت شد پس آن را در روز بجاي آور، چرا كه خداوند تبارك و تعالي فرمود: «وَ هُوَ الذّي جَعَلَ اللَّيْلَ و النَّهارَ...» يعني كه شخص در روز بجاي آورد آنچه را كه در شب از او فوت شده است و در شب ـ بجاي آورد ـ آنچه را كه در روز از او فوت شده است).
«مَنْ فاتَهُ شَيءٌ مِنَ اللَّيْلِ أنْ يَعْمَلَهُ، أدْرَكَهُ بِالنَّهارِ وَ مَنْ فاتَهُ شَيءٌ مِنَ‌ النَّهارِ أنْ يَعْمَلَهُ، أدْرَكَهُ باللَّيْلِ».[12]
(هر كه را چيزي از شب فوت شود از اينكه آن را عمل كند، در روز آن را جبران مي‎نمايد؛ و هر كه را چيزي از روز فوت شود از اينكه آنرا عمل كند، در شب آنرا جبران مي‎نمايد).

پي نوشت ها:
[1] . بعد از «مراقبت و محاسبه نفس» نوبت به «مشارطه» مي‎رسد: بار كردن تكاليف جديد و الزامات و تعهدات تازه بر «نفس» تا كه شهوات و غرايز كنترل شده، روح الهي قوت يابد و با قدرت به اجراي فرامين الهي قيام نمايد: «خُذُوا ما آتَيْناكُمْ بِقُوَّةٍ وَ اذْكُرُوا ما فِيهِ...» (بقره/ 63) براساس «مشارطه» دوباره «مراقبت» و سپس «محاسبه نفس» و در پي آن «معاتبه نفس» صورت مي‎گيرد تا نفس دائم خود را بدهكار ببيند و در اطاعت بسر برد.
[2] . اعراف/ 206 ـ 204.
[3] . اصول كافي، كتاب الدعاء، ج 2، ص 522، ح 1ـ2 و 9.
[4] . اصول كافي، كتاب الدعاء، ج 2، ص 524، ح 9.
[5] .انشقاق/16تا21.
[6] . براي آمادگي در اين وقت توصيه شده است كه در ثلث اول شب بعد از صرفِ شام و نماز عشاء، بلافاصله به استراحت پرداخته شود؛ تا توان قيام در وقت مذكور فراهم گردد؛ سبكي غذاي شبانه و استراحت مختصر در نيمروز، در اين آمادگي بسيار مؤثر است.
[7] . (هود/ 114، اسراء/ 71ـ78، طه/ 130، ق/40ـ39، طور/ 49).
[8] . انسان/ 26ـ25.
[9] . همچون نماز آيات.
[10] . فرقان/ 62.
[11] . تفسير نور الثقلين ذيل آيه شريفه.
[12] . «ابن عباس» تفسير درّ المنثور ذيل آيه شريفه.

----------------

منبع

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری