پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

ناگفته‏هایی از سیره آیت‏الله بهجت در زندگی خصوصی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ از این مراسم، «حجت‏الاسلام والمسلمین روحی» از شاگردان نزدیک حضرت آیت‏الله العظمی بهجت(ره) در همایش “پارسای پرهیزگار” که به مناسبت نکوداشت مقام علمی و معنوی ایشان برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مشخصات مرحوم آیت‏الله بهجت نفی انانیت بود، گفت: «ایشان بدون شک از جمله افرادی بودند که به معنای واقعی “عبد” بود».

روحی با ذکر نمونه های زیر ادامه داد: من می‏خواهم عبودیت ایشان را همانگونه که هست بگویم:

* آیت‏الله بهجت در هنگام تدریس در شرایط جوی مختلف، دم در می‏نشستند و سرما و گرما اول ایشان را آزار می‏داد. این کار ایشان پیروی از سیره امام صادق(ع) بود.

* معمولا روال تدریس در حوزه این گونه است که در مورد یک مسأله ابتدا نظرات دیگران گفته می‏شود، سپس نظر خود را می گویند و شاید بعدها معلوم شود که نظر شخص دیگری بوده است. در حالی که آقای بهجت بدون ذکر نام علما، نظریات را یادآور می‏شدند تا با نقد نظر آن صاحب‏نظر، شأن وی پایین نیاید؛ سپس نظر خود را به صورتی بیان می‏کرد که گویی نظر ایشان نیست.

* بنده یک بار هم نشنیدم که آقای بهجت بگوید که من فلان کار را کردم! فقط یک بار به خاطر دارم که گفتند: «آقای نائینی انسانی بود که در علم، تقوا و عرفان سرآمد بود؛ من خود پشت سر ایشان نماز می‏خواندم».روحی ادامه داد: در همین حال شاهد بعضی امور بودم که ناگهان به خود آمد، روی خود را پوشاند و بعد موضوع را عوض کرد!

* یکی از افرادی که بعدها به جرم مفاسد اقتصادی محکوم شد، در زمان اوج کارش به دیدار آقای بهجت آمده بود. هنگامی که آقای بهجت ایشان را دیدند، به او گفتند: «از کارهای خوب و بد خود استغفار کن».

                                                   ..

* زمانی که کتاب مناسک او را می‏خواستند منتشر کنند، فرزند ایشان با استخاره تصمیم گرفت در آن بنویسند: “آیت‏الله بهجت” ؛ زمانی که ایشان متوجه این مسأله شدند، با فرزند خود برخورد کرد.ند

* ایشان مسجد فاطمیه را معبد خود قرار دادند و با وجود مرجعیت و تقاضاها حاضر نشدند در مسجد اعظم که به او پیشنهاد می‏شد، نماز بخواند.

* ایشان وقتی می خواستند نصیحت یا انتقادی کنند هرگز نمیگفتند: این کار را بکن، این کار را نکن. بلکه با ذکر حادثه‏ای مطلب را به طرف مقابل می‏فهماندند.

* ایشان هرگز اسم کسی را به بدی یاد نکردند. این درس خوبی برای ماست تا با ترک غیبت به خداوند نزدیک شویم.

منبع:www.abna.ir

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری