پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

خاطره سید عباس کاشانی از زهد و تواضع «شیخ عباس قمی»

آیةالله سید عباس کاشانی این خاطره‏ی بیادماندنی را از زهد و تواضع محدث بزرگ «مرحوم شیخ عباس قمی» نقل می‏کرد:

روزی شیخ عباس قمی را دیدم با لباس مندرس و عمامه‏ای که به جرأت می‏گویم ۲ متر نبود. با عصایی از چوب خرما که حتی تراشیده هم نشده بود. لباس‏هایی ژنده اما تمیز داشت. صورتش چنان نورانی بود که حد نداشت.

او را در یک کتابفروشی دیدم و اتفاقاً در حضور خودش هر چه کتاب مفاتیح بود را فروختند. خریدار با حرارت از نویسنده کتاب تعریف می‏کرد در حالی که ایشان را روبروی خود می‏دید و نمی‏شناخت. این صحنه اثرات عجیبی در من گذاشت.

شایان ذکر است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی معروف به “خاتم المحدثین” صاحب آثار مهمی چون مفاتیح الجنان، نفس المهموم و سفینة البحار است. ایشان با وجود دارا بودن آن مقامات علمی و عملی، در زهد و گمنامی زیستند و حتی منزل شخصی ایشان، اکنون به عنوان مؤسسه قرآنی مورد استفاده قرار گرفته است.

با وجود تیراژ دهها میلیونی کتاب مفاتیح، ایشان در بدو تألیف این کتاب آن را وقف و هدیه به روح امیرالمؤمنین علی(ع) کردند و گفتند: ورثه من هم حق گرفتن حق التألیف از ناشران را ندارند. برخی معتقدند علت شیوع این کتاب ـ با وجود کتاب‏های دعای فراوان و قدیم و جدید، نظیر زاد المعاد، اقبال الاعمال، مصابیح الجنان، مفاتیح نوینو … ـ همین نیت خالص ایشان بوده است.

منبع:www.abna.ir

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری