پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

همت قرآن‌آموزانی که جلسه خانگی را تبدیل به شعبه‌ای از بیت‌الاحزان کرد

شعبه شهر جدید صدرای شیراز بیت‌الاحزان به همت قرآن‌آموزان جلسه قرآنی و حمایت مسئول شعبه شیراز این مؤسسه راه‌اندازی شد اما فراهم شدن تجهیزات آن نیازمند حمایت خیران و مسئولان است. فرزانه نظری، مسئول مؤسسه فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) شعبه شهر جدید صدرای شیراز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در‌ خصوص انگیزه‌اش برای راه‌اندازی این شعبه، اظهار کرد: توانستم از طریق حضور در دوره‌های این مؤسسه در شهرستان نورآباد حافظ کل شوم.
وی ادامه داد: سپس برای ادامه تحصیل به شیراز آمدم و هنگامی که دانشجوی مقطع فوق لیسانس طی سال ۹۳ بودم با کمک امام جمعه آن وقت شهر صدرا حجت‌الاسلام درویشی توانستم دو روز در هفته کلاس روخوانی و حفظ قرآن برگزار کنم.
نظری اضافه کرد: این کلاس‌ها را در منزل یکی از خیرین که عصرها در اختیار ما قرار می‌گرفت، برگزار می‌کردیم که در آن کلاس‌ها قرآن‌آموزان بانو در تمامی مقطع سنی از چهار سال به بالا حضور پیدا می‌کرد.
مسئول مؤسسه فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) شعبه شهر جدید صدرا بیان کرد: سپس با همت قرآن‌اموزان این کلاس‌ها طی مردادماه امسال توانستیم خانه‌ای را به متراژ ۳۰۰ متر مربع رهن کنیم به عبارت بهتر هر کدام از قرآن‌آموزان براساس توان خود مبلغی را برای پول ودیعه این منزل در اختیار من قرار دادند و از سوی دیگر تعداد بالای قرآن‌آموزان شرکت‌کننده انگیزه‌ مضاعفی برای اجاره مکانی مستقل و بزرگ بود.
وی ادامه داد: پس از طی کردن فرآیند اداری بیت‌الاحزان توانستم به عنوان شعبه‌ای از مؤسسه و در قالب طرح معلم مهاجر مؤسسه در شهر صدرا فعالیت کنم البته باید بگویم مبلغی نیز حدود ۳۰ میلیون تومان توسط احمد جودکی، مسئول شعبه شیراز بیت‌الاحزان به این شعبه کمک شد.
نظری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ قرآن‌آموز در مؤسسه حضور دارند، اظهار کرد: نوبت صبح کلاس حفظ تخصصی روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر برقرار است که طی آن ۱۲ نفر از خانم‌های خانه‌دار با وجود مشغله‌های زیاد چون بچه‌داری، بارداری و ... در این جلسه موفق شده‌اند تا به کنون حدود ۶۴ صفحه از آیات نورانی قرآن را حفظ کنند.
وی ادامه داد: در نوبت عصر مؤسسه نیز دوره‌ها و کلاس‌هایی چون مفاهیم، روخوانی سطح یک و دو و حفظ عمومی قرآن انجام می‌شود.
نظری با اشاره به کمبود‌هایی که در مؤسسه شاهد هستند، اظهار کرد: درست است که این مؤسسه به عنوان شعبه‌ای از بیت‌الاحزان به همت قرآن‌آموزان خود این جلسات و حمایت‌های آنها انجام گرفت و بعضا نیز وسایل ابتدایی را برای برقراری کلاس‌ها در اختیار این مجموعه قرار دادند اما هنوز این شعبه نیازمند حمایت خیرین و مسئولان قرآنی استان و این شهرستان برای ارتقای تجهیزات و فراهم آوردن وسایلی چون صندلی، وسایل اداری، قرآن و میز، کامپیوتر و ... هستیم.
وی با اشاره به اینکه شاگردان این شعبه روز به روز در حال افزایش هستند، بیان کرد: امیدست بتوانیم با تجهیز کردن مؤسسه بتوانیم شاهد فراهم کردم شرایط بهتر و راحت‌تر برای تربیت و پرورش قرآن‌آموزان باشیم.
نظری بااشاره به برنامه‌های آینده‌اش برای تربیت شاگردان به منظور بهره‌مندی در عرصه معلمی از آنها، تصریح کرد: در حال حاضر تنها به امر تدریس به قرآن‌آموزان می‌پردازم ودر نظر دارم از شاگردانم به عنوان معلم در این مجموعه استفاده کنم. همچنین مهد قرآن را نیز برای خردسالان چهار تا شش سال در آینده نزدیک برگزار خواهیم کرد.
یادآور می‌شود، این شعبه بیت‌الاحزان در شیراز، شهر جدید صدرا، بلوار البرز، خیابان البرز ۳، خیابان دیده‌بان، بین دیده‌بان ۴ و ۶ قرار دارد.

............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری