• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

انکار عیب یا بدی دیگران از اعمال شایسته است

آیت الله ری شهری گفت: انکار عیب یا بدی دیگران از اعمال

بیشتر...

همراه با جلسه قرآنی ۲۵ ساله بانوان در مشهد

جلسه قرآنی با بیش از ۲۵ سال سابقه هر هفته در مشهد برپا

بیشتر...

پیگیر افزودن بخش نابینایان به مسابقات بین‌‌المللی

لاله افتخاری، فعال قرآنی کشور با اشاره به اینکه بیش از ۸۰

بیشتر...

عقل در قرآن کریم،جلسه سوم،آیت الله مکارم

دریافت فایل صوتی

حجم: 7 MB

زمان: 15 دقیقه

بیشتر...

شناسایی پزشکان فعال قرآنی/ سوگند نامه قرآنی پزشکی

رئیس سازمان نظام پزشکی با مهم ارزیابی کردن فعالیت‌های قرآن

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
15916
41907
79344816
امروز یکشنبه, 05 بهمن 1399
اوقات شرعی

سلام خدا، بر پیشوایان هدایت، فرازهایی از صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴ - فراز ۲

فِي كُلِّ دَهْرٍ وَ زَمَانٍ أَرْسَلْتَ فِيهِ رَسُولًا، وَ أَقَمْتَ لِأَهْلِهِ دَلِيلًا مِنْ لَدُنْ آدَمَ إِلَى مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، مِنْ أَئِمَّةِ الْهُدَى، وَ قَادَةِ أَهْلِ التُّقَى عَلَى جَمِيعِهِمُ السَّلَامُ، فَاذْكُرْهُمْ مِنْكَ بِمَغْفِرَةٍ وَ رِضْوَانٍ.

در هر روزگار و زمانى که در آن پیغمبرى فرستادى و براى اهل آن دلیل و راهنمائى گماشتى از زمان آدم تا محمد صلى الله علیه و آله از پیشوایان هدایت و رستگارى و جلوداران اهل تقوى و پرهیزکارى که بر همه‏ ى آنها سلام و درود باد، آنان را از خود به آمرزش و خشنودى یاد فرما (تخصیص ده).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۱۷ - فراز ۵

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَمْتِعْنَا مِنَ الْهُدَى بِمِثْلِ ضَلَالَتِهِ، وَ زَوِّدْنَا مِنَ الْتَّقْوَى ضِدَّ غَوَايَتِهِ، وَ اسْلُكْ بِنَا مِنَ التُّقَى خِلَافَ سَبِيلِهِ مِنَ الرَّدَى.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و ما را از رستگارى، در برابر گمراهى او بهره ‏مند گردان، و ما را خلاف گمراهى او از تقوى و پرهیزکارى توشه ده، و خلاف راه او که راه تباهى است ما را به راه پرهیزکارى ببر.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۵

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ مَتِّعْنِي بِهُدًى صَالِحٍ لَا أَسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِيقَةِ حَقٍّ لَا أَزِيغُ عَنْهَا، وَ نِيَّةِ رُشْدٍ لَا أَشُكُّ فِيهَا، وَ عَمِّرْنِي مَا كَانَ عُمْرِي بِذْلَةً فِي طَاعَتِكَ، فَإِذَا كَانَ عُمْرِي مَرْتَعاً لِلشَّيْطَانِ فَاقْبِضْنِي إِلَيْكَ قَبْلَ أَنْ يَسْبِقَ مَقْتُكَ إِلَيَّ، أَوْ يَسْتَحْكِمَ غَضَبُكَ عَلَيَّ.

بار خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست، و مرا به رستگارى شایسته بهره ‏مند کن (به راه راست راهنمائى فرما) که آن را (به راه دیگر) عوض نکنم، و به راه حقى که از آن بیرون نشوم، و به قصد صواب و درستى که در آن شک ننمایم، و تا هنگامى که عمرم در فرمانبرى تو به کار رود عمر ده، و هرگاه عمرم چراگاه شیطان شود (بر من تسلط یابد) بمیرانم پیش از آنکه دشمنى سخت تو به من رو آورد، یا خشمت بر من استوار گردد (مراد از دشمنى و خشم خداى تعالى دورى رحمت او است).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۲۳

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ امْنَعْنِي مِنَ السَّرَفِ، وَ حَصِّنْ رِزْقِي مِنَ التَّلَفِ، وَ وَفِّرْ مَلَكَتِي بِالْبَرَكَةِ فِيهِ، وَ أَصِبْ بِي سَبِيلَ الْهِدَايَةِ لِلْبِرِّ فِيما أُنْفِقُ مِنْهُ.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و مرا از زیاده ‏روى (در زندگى) بازدار، و روزى‏ ام را از تباه شدن (دستبرد دزدان یا آتش گرفتن و مانند آن) نگاهدار، و دارائیم را به برکت و زیاد نمودن افزون گردان، و مرا به نیکوئى آنچه از آن دارائى انفاق مى‏ نمایم به راه رستگارى برسان.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۹ - فراز ۱

إِلَهِي هَدَيْتَنِي فَلَهَوْتُ، وَ وَعَظْتَ فَقَسَوْتُ، وَ أَبْلَيْتَ الْجَمِيلَ فَعَصَيْتُ، ثُمَّ عَرَفْتُ مَا أَصْدَرْتَ إِذْ عَرَّفْتَنِيهِ، فَاسْتَغْفَرْتُ فَأَقَلْتَ، فَعُدْتُ فَسَتَرْتَ، فَلَكَ إِلَهِي الْحَمْدُ.

اى خداى من (مرا به وسیله‏ ى پیغمبرت و فرستادن آیات قرآن مجید به راه حق که موجب رستگارى دنیا و آخرت است) راهنمائیم کردى پس غافل مانده و به کار بیهوده مشغول شدم، و پند دادى (در قرآن کریم به خیر و نیکى امر کردى و از شر و بدى بازداشتى) پس سخت دل گشتم (در من تاثیر نکرد) و نعمت نیکو (بى‏رنج و سختى) عطا نمودى پس (تو را) نافرمانى کردم، سپس شناختم آنچه را (گناهانى که مرا از آن) برگردانده‏ اى، هنگامى که آن را به من شناساندى (توفیقم دادى از غفلت و بى ‏خبرى از آن آگاه شدم) پس آمرزش درخواست نمودم (از گناهم) درگذشتى، پس (به گناه) بازگشتم و تو پوشاندى (کسى را به آن آگاه نساختى، یا مرا میان مردم رسوا نکردى، یا مهلتم دادى و در انتقام شتاب ننمودى) از این رو (به سبب این همه مهربانی ها)- خداى من- تو را است سپاس (نه جز تو را).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۸ - فراز ۲۰

وَ أَسْتَهْدِيكَ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اهْدِنِي.

و از تو هدایت و راهنمائى مى‏ طلبم، پس بر محمد و آل او درود فرست، و مرا (به راه حق) راهنمائى (ثابت و پابرجا) نما.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۸

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْ لِي يَداً عَلَى مَنْ ظَلَمَنِي، وَ لِسَاناً عَلَى مَنْ خَاصَمَنِي، وَ ظَفَراً بِمَنْ عَانَدَنِي، وَ هَبْ لِي مَكْراً عَلَى مَنْ كَايَدَنِي، وَ قُدْرَةً عَلَى مَنِ اضْطَهَدَنِي، وَ تَكْذِيباً لِمَنْ قَصَبَنِي، وَ سَلَامَةً مِمَّنْ تَوَعَّدَنِي، وَ وَفِّقْنِي لِطَاعَةِ مَنْ سَدَّدَنِي، وَ مُتَابَعَةِ مَنْ أَرْشَدَنِي.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و براى من بر کسى که به من ستم کند دستى (توانائى جلوگیرى از ستم) و بر آنکه زد و خورد و گفت و شنود نماید زبانى (حجت و برهانى) و بر آنکه دشمنى کند فیروزى قرار ده، و به من بر آنکه درباره ‏ام حیله کند (در برابر آن) مکر و فریبى، و بر آنکه بر من مسلط شود توانائى، و بر آنکه مرا دشنام دهد تکذیبى (گفتن به اینکه دروغ گفتى) و از آنکه مرا مى‏ترساند سلامتى ببخش، و به فرمانبرى آنکه مرا به راه راست آورد (معلم علوم دینى) و پیروى کسى که مرا (به راه حق) راهنمائى نماید (پیشوایان دین) توفیقم ده.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۸ - فراز ۲

وَ مُتَابَعَةِ الْهَوَى، وَ مُخَالَفَةِ الْهُدَى، وَ سِنَةِ الْغَفْلَةِ، وَ تَعَاطِي الْكُلْفَةِ، وَ إِيثَارِ الْبَاطِلِ عَلَى الْحَقِّ، وَ الْإِصْرَارِ عَلَى الْمَأْثَمِ، وَ اسْتِصْغَارِ الْمَعْصِيَةِ، وَ اسْتِكْبَارِ الطَّاعَةِ.

و از پیروى هوس (امیرالمومنین علیه ‏السلام فرمود: ترسناک ترین چیزى که بر شما مى‏ ترسم دو چیز است: پیروى از هوى، و آرزوى دراز، اما پیروى از هوى شخص را از حق بازمى ‏دارد، و اما آرزوى دراز آخرت را از یاد مى ‏برد) و مخالفت هدایت و رستگارى (آنچه را که خدا و رسول و ائمه‏ ى اطهار علیهم ‏السلام فرموده ‏اند) و خواب غفلت (که خداى تعالى رسول خود صلى الله علیه و آله را از آن نهى نموده و فرموده «س 7 ى 205(: و لاتکن من الغافلین یعنى و از کسانى که بى‏ خبرند مباش) و اقدام بر تکلف و کار با مشقت (که انسان را به رنج آورده و خسته و بیزار نماید خواه در کار دین و خواه در کار دنیا) و اختیار باطل بر حق، و مداومت بر گناه، و کوچک شمردن معصیت و نافرمانى، و بزرگ داشتن طاعت و بندگى.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟