چاپ کردن این صفحه

سلام خدا، بر پیشوایان هدایت، فرازهایی از صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴ - فراز ۲

فِي كُلِّ دَهْرٍ وَ زَمَانٍ أَرْسَلْتَ فِيهِ رَسُولًا، وَ أَقَمْتَ لِأَهْلِهِ دَلِيلًا مِنْ لَدُنْ آدَمَ إِلَى مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، مِنْ أَئِمَّةِ الْهُدَى، وَ قَادَةِ أَهْلِ التُّقَى عَلَى جَمِيعِهِمُ السَّلَامُ، فَاذْكُرْهُمْ مِنْكَ بِمَغْفِرَةٍ وَ رِضْوَانٍ.

در هر روزگار و زمانى که در آن پیغمبرى فرستادى و براى اهل آن دلیل و راهنمائى گماشتى از زمان آدم تا محمد صلى الله علیه و آله از پیشوایان هدایت و رستگارى و جلوداران اهل تقوى و پرهیزکارى که بر همه‏ ى آنها سلام و درود باد، آنان را از خود به آمرزش و خشنودى یاد فرما (تخصیص ده).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۱۷ - فراز ۵

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَمْتِعْنَا مِنَ الْهُدَى بِمِثْلِ ضَلَالَتِهِ، وَ زَوِّدْنَا مِنَ الْتَّقْوَى ضِدَّ غَوَايَتِهِ، وَ اسْلُكْ بِنَا مِنَ التُّقَى خِلَافَ سَبِيلِهِ مِنَ الرَّدَى.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و ما را از رستگارى، در برابر گمراهى او بهره ‏مند گردان، و ما را خلاف گمراهى او از تقوى و پرهیزکارى توشه ده، و خلاف راه او که راه تباهى است ما را به راه پرهیزکارى ببر.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۵

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ مَتِّعْنِي بِهُدًى صَالِحٍ لَا أَسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِيقَةِ حَقٍّ لَا أَزِيغُ عَنْهَا، وَ نِيَّةِ رُشْدٍ لَا أَشُكُّ فِيهَا، وَ عَمِّرْنِي مَا كَانَ عُمْرِي بِذْلَةً فِي طَاعَتِكَ، فَإِذَا كَانَ عُمْرِي مَرْتَعاً لِلشَّيْطَانِ فَاقْبِضْنِي إِلَيْكَ قَبْلَ أَنْ يَسْبِقَ مَقْتُكَ إِلَيَّ، أَوْ يَسْتَحْكِمَ غَضَبُكَ عَلَيَّ.

بار خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست، و مرا به رستگارى شایسته بهره ‏مند کن (به راه راست راهنمائى فرما) که آن را (به راه دیگر) عوض نکنم، و به راه حقى که از آن بیرون نشوم، و به قصد صواب و درستى که در آن شک ننمایم، و تا هنگامى که عمرم در فرمانبرى تو به کار رود عمر ده، و هرگاه عمرم چراگاه شیطان شود (بر من تسلط یابد) بمیرانم پیش از آنکه دشمنى سخت تو به من رو آورد، یا خشمت بر من استوار گردد (مراد از دشمنى و خشم خداى تعالى دورى رحمت او است).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۲۳

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ امْنَعْنِي مِنَ السَّرَفِ، وَ حَصِّنْ رِزْقِي مِنَ التَّلَفِ، وَ وَفِّرْ مَلَكَتِي بِالْبَرَكَةِ فِيهِ، وَ أَصِبْ بِي سَبِيلَ الْهِدَايَةِ لِلْبِرِّ فِيما أُنْفِقُ مِنْهُ.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و مرا از زیاده ‏روى (در زندگى) بازدار، و روزى‏ ام را از تباه شدن (دستبرد دزدان یا آتش گرفتن و مانند آن) نگاهدار، و دارائیم را به برکت و زیاد نمودن افزون گردان، و مرا به نیکوئى آنچه از آن دارائى انفاق مى‏ نمایم به راه رستگارى برسان.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۹ - فراز ۱

إِلَهِي هَدَيْتَنِي فَلَهَوْتُ، وَ وَعَظْتَ فَقَسَوْتُ، وَ أَبْلَيْتَ الْجَمِيلَ فَعَصَيْتُ، ثُمَّ عَرَفْتُ مَا أَصْدَرْتَ إِذْ عَرَّفْتَنِيهِ، فَاسْتَغْفَرْتُ فَأَقَلْتَ، فَعُدْتُ فَسَتَرْتَ، فَلَكَ إِلَهِي الْحَمْدُ.

اى خداى من (مرا به وسیله‏ ى پیغمبرت و فرستادن آیات قرآن مجید به راه حق که موجب رستگارى دنیا و آخرت است) راهنمائیم کردى پس غافل مانده و به کار بیهوده مشغول شدم، و پند دادى (در قرآن کریم به خیر و نیکى امر کردى و از شر و بدى بازداشتى) پس سخت دل گشتم (در من تاثیر نکرد) و نعمت نیکو (بى‏رنج و سختى) عطا نمودى پس (تو را) نافرمانى کردم، سپس شناختم آنچه را (گناهانى که مرا از آن) برگردانده‏ اى، هنگامى که آن را به من شناساندى (توفیقم دادى از غفلت و بى ‏خبرى از آن آگاه شدم) پس آمرزش درخواست نمودم (از گناهم) درگذشتى، پس (به گناه) بازگشتم و تو پوشاندى (کسى را به آن آگاه نساختى، یا مرا میان مردم رسوا نکردى، یا مهلتم دادى و در انتقام شتاب ننمودى) از این رو (به سبب این همه مهربانی ها)- خداى من- تو را است سپاس (نه جز تو را).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۸ - فراز ۲۰

وَ أَسْتَهْدِيكَ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اهْدِنِي.

و از تو هدایت و راهنمائى مى‏ طلبم، پس بر محمد و آل او درود فرست، و مرا (به راه حق) راهنمائى (ثابت و پابرجا) نما.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۲۰ - فراز ۸

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْ لِي يَداً عَلَى مَنْ ظَلَمَنِي، وَ لِسَاناً عَلَى مَنْ خَاصَمَنِي، وَ ظَفَراً بِمَنْ عَانَدَنِي، وَ هَبْ لِي مَكْراً عَلَى مَنْ كَايَدَنِي، وَ قُدْرَةً عَلَى مَنِ اضْطَهَدَنِي، وَ تَكْذِيباً لِمَنْ قَصَبَنِي، وَ سَلَامَةً مِمَّنْ تَوَعَّدَنِي، وَ وَفِّقْنِي لِطَاعَةِ مَنْ سَدَّدَنِي، وَ مُتَابَعَةِ مَنْ أَرْشَدَنِي.

بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست، و براى من بر کسى که به من ستم کند دستى (توانائى جلوگیرى از ستم) و بر آنکه زد و خورد و گفت و شنود نماید زبانى (حجت و برهانى) و بر آنکه دشمنى کند فیروزى قرار ده، و به من بر آنکه درباره ‏ام حیله کند (در برابر آن) مکر و فریبى، و بر آنکه بر من مسلط شود توانائى، و بر آنکه مرا دشنام دهد تکذیبى (گفتن به اینکه دروغ گفتى) و از آنکه مرا مى‏ترساند سلامتى ببخش، و به فرمانبرى آنکه مرا به راه راست آورد (معلم علوم دینى) و پیروى کسى که مرا (به راه حق) راهنمائى نماید (پیشوایان دین) توفیقم ده.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۸ - فراز ۲

وَ مُتَابَعَةِ الْهَوَى، وَ مُخَالَفَةِ الْهُدَى، وَ سِنَةِ الْغَفْلَةِ، وَ تَعَاطِي الْكُلْفَةِ، وَ إِيثَارِ الْبَاطِلِ عَلَى الْحَقِّ، وَ الْإِصْرَارِ عَلَى الْمَأْثَمِ، وَ اسْتِصْغَارِ الْمَعْصِيَةِ، وَ اسْتِكْبَارِ الطَّاعَةِ.

و از پیروى هوس (امیرالمومنین علیه ‏السلام فرمود: ترسناک ترین چیزى که بر شما مى‏ ترسم دو چیز است: پیروى از هوى، و آرزوى دراز، اما پیروى از هوى شخص را از حق بازمى ‏دارد، و اما آرزوى دراز آخرت را از یاد مى ‏برد) و مخالفت هدایت و رستگارى (آنچه را که خدا و رسول و ائمه‏ ى اطهار علیهم ‏السلام فرموده ‏اند) و خواب غفلت (که خداى تعالى رسول خود صلى الله علیه و آله را از آن نهى نموده و فرموده «س 7 ى 205(: و لاتکن من الغافلین یعنى و از کسانى که بى‏ خبرند مباش) و اقدام بر تکلف و کار با مشقت (که انسان را به رنج آورده و خسته و بیزار نماید خواه در کار دین و خواه در کار دنیا) و اختیار باطل بر حق، و مداومت بر گناه، و کوچک شمردن معصیت و نافرمانى، و بزرگ داشتن طاعت و بندگى.