پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

نمایشگاه و جشنواره قرآنی قشم از ۲۴ تیر آغاز می‌شود/ برگزاری اکسپوی هنرهای قرآنی از سال آینده

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مسعود کرباسچی، معاون فرهنگی ـ اجتماعی گردشگری منطقه آزاد قشم امروز، 22 تیر در نشست خبری ششمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی قشم که در ساختمان شماره سه مناطق آزاد تجاری و اقتصادی در تهران برگزار شد گفت: منطقه آزاد قشم در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی از آنجا که نوع منطقه با سایر مناطق کشور، متفاوت است، باید رویکرد متفاوت و متمایزی داشته باشد.
وی ادامه داد: این منطقه دارای 65 روستا و دو شهر است و اخیرا نیز، جزایر «هنگام» و «هرمز» به این منطقه اضافه شده است. لذا باید فعالیت‌های فرهنگی در منطقه با رویکرد عموم مردم به ویژه بومیان در نظر گرفته شود. همچنین توجه به مسافران و گردشگران به ویژه گردشگران خارجی از حوزه خلیج فارس و از ملل مختلف اسلامی، مورد نظر است.
کرباسچی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های فرهنگی توجه به مسائل دینی و مذهبی است و در رأس آن قرآن است اضافه کرد: سعی کرده‌ایم تا در بخش فعالیت‌های فرهنگی منطقه آزاد قشم با کل کشور هماهنگ عمل کنیم. چنانچه که در سراسر کشور و مراکز استان‌ها، نمایشگاه‌های قرآنی و علوم قرآنی برگزار می‌شود. امسال نیز طبق سنوات گذشته، ششمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی در قشم برپا می‌شود.

24 تیر تا دوم مرداد
وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه از 24 تیرماه، مصادف با 28 رمضان تا 2 مرداد مصادف با 7 شوال برگزار می‌شود تصریح کرد: نمایشگاه فوق به همت اداره کل ارشاد منطقه آزاد قشم و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های محلی برپا خواهد شد.
معاون فرهنگی اجتماعی گردشگری منطقه آزاد قشم بیان کرد: این نمایشگاه از نظر وسعت و غرفه‌ها نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است. چنانکه تعداد این غرفه‌ها در حوزه کتاب به 20 غرفه و با حضور 55 ناشر و در بخش موسسات و مراکز(عرضه محصولات قرآنی ـ فرهنگی ) با حضور 17 موسسه خواهد بود و در بخش جنبی نمایشگاه نیز به عرضه فعالیت‌ها، ویژه کودکان توجه شده است.
وی با تاکید بر اینکه اهتمام به کودکان و تامین زیرساخت‌های فکری آن‌ها در منطقه ضروری است اظهار کرد: از 90 ناشر حوزه کودک با دو هزار و 500 عنوان کتاب در این نمایشگاه بهره برده می‌شود.
کرباسچی افزود: همچنین 114 اثر خوشنویسی به خط نسخ، ثلث و نقاشی‌خط از هنرمندان برجسته و 114 تابلو تصویرگری با عنوان قرآن به روایت تصویری از ابراهیم‌زاده و همچنین کتاب «قرآن به روایت تصویر» از این هنرمند در این نمایشگاه عرضه می‌شود.
وی افزود: همچنین بخش مشاوره قرآنی برای خانواده‌ها و اجرای مسابقات، بخش سرگرمی، نقش قرآن در زندگی، بخش عکس قرآنی و معماری ایران پس از دوره اسلامی از دیگر بخش‌های در نظر گرفته شده برای ششمین جشنواره قرآنی قشم است.

اختصاص بن خرید و دعوت از دیگر کشورها/ محافل قرآنی
کرباسچی با اشاره به اینکه 50 میلیون تومان بن خرید از نمایشگاه در اختیار اهالی فرهنگ و قرآن و بومیان منطقه قرار می‌گیرد گفت: این مبلغ از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان مبلغ حمایتی در نظر گرفته شده است که بخشی از آن، میان موسسات بومی توزیع می‌شود.
وی با اشاره به حضور کشورهایی چون سوریه، مصر، لبنان و ترکیه در این نمایشگاه بیان کرد: براساس نیاز منطقه از این کشورها برای ارائه و عرضه بخشی از فعالیت‌های قرآنیشان دعوت به عمل آمده است.
وی با اشاره به اینکه مراسم افتتاحیه این دوره از نمایشگاه و جشنواره قرآنی با سخنرانی حجت‌الاسلام محمدرضا حشتمی، معاونت قرآن و عترت ارشاد و تلاوت حبیب‌الله پوراحمدی قاری ممتاز همراه است گفت: همچنین محافل انس با قرآن نیز هر شب با حضور حمیدرضا احمدی‌وفا، مهدی غلام‌نژاد، سعید طوسی و سایر قاریان و حافظان بین‌المللی و همچنین قراء بومی برگزار می‌شود.
کرباسچی اظهار کرد: همچنین تعداد روستاها و شهرهای منطقه آزاد قشم به تعداد شب‌های برگزاری جشنواره تقسیم می‌شود به این معنا که هر شب به یک یا چند روستای منطقه آزاد قشم اختصاص پیدا می‌کند و آنها برای بازدید از نمایشگاه عرضه و ارائه فعالیت‌های قرآنی‌شان در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

حدود 600 قرآن‌آموز و 111 حافظ قرآن در قشم
کرباسچی با اشاره به اینکه 17 موسسه قرآنی دارای مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی و یا معاونت قرآن و عترت ارشاد در سطح جزیره فعالیت می‌کنند اضافه کرد: همچنین حدود 600 نفر به صورت حرفه‌ای در حوزه‌های حفظ، قرائت، صوت و لحن و ترتیل آموزش می‌بینند و جزیره دارای 111 حافظ کل است.
وی بیان کرد: جمعیت جزیره قشم حدود 150 هزار نفر است که بیشترین آن اهل سنت و شافعی مذهب هستند و در برپایی این نمایشگاه و جشنواره قرآنی مسئله وحدت‌گرایی مد نظر گرفته شده است، لذا این نمایشگاه و جشنواره بعد از نمایشگاه قرآن تهران بزرگترین رویداد قرآنی در کشور است.
کرباسچی گفت: در نظر داریم منطقه آزاد قشم در سکوی معرفی هنرهای قرآنی ایران به کشورهای اسلامی باشد، لذا در سال آینده اکسپوی هنرهای قرآنی برگزار و دبیرخانه آن در بهمن ماه راه‌اندازی می‌شود.
وی بیان کرد: همچنین به صورت روزانه حدود دو هزار برگ مسابقه کتبی در سطح شهر توزیع می‌شود که علاقمندان پس از پاسخ به این سوالات براساس مطالعه قرآن و کتب‌ علوم قرآنی و ارسال پاسخ‌نامه‌ها در صندوق‌های معین می‌توانند شرکت کنند و هر شب در مجموع به 20 نفر به میزان یک میلیون تومان هدیه داد می‌شود.

نمایشگاه در فضایی به مساحت 4 هزار متر مربع
در ادامه محمدتقی حق‌بین مسئول اجرایی نمایشگاه گفت: پنجمین نمایشگاه و جشنواره قرآنی قشم در سال گذشته در مساحتی حدود سه هزار و 200 متر مربع برگزار شد اما امسال به چهار هزار متر مربع افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 165 میلیون تومان فروش در نمایشگاه انجام شده است ادامه داد: به دلیل برپایی این نمایشگاه در ماه مبارک رمضان بیشتر خریدها از سوی بومیان و کمترین آن از سوی گردشگران انجام شده است.
حق‌بین بیان کرد: فراخوان حضور ناشران و موسسات سراسر کشور از طریق فرمی که در نمایشگاه قرآن توزیع شد و همچنین در اختیار گذاشتن این فرم به موسسات و ناشران که مورد شناس بودن انجام گرفت و همچنین هزینه با اسکان و غرفه شرکت کنندگان این نمایشگاه به صورت رایگان انجام می‌شود.
وی همچنین از تغییر عنوان این نمایشگاه به اکسپوی هنرهای قرآنی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این نمایشگاه در ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و گردشگران کمی در منطقه حضور دارند در نظر داریم تا این نمایشگاه در سال آینده در بهمن ماه که با حجم بالای گردشگری و فروش بالاتر روبرو می‌شویم و با اهداف سازمان مناطق آزاد هم‌سانتر است با عنوان اکسپوی هنرهای قرآنی برگزار شود.

این نمایشگاه و جشنواره قرآنی از ساعت 18 تا یک بامداد در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره قشم واقع در میدان گلها، بلوار بیست و دوم بهمن، پذیرای عموم علاقه‌مندان و گردشگران است.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.