پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

خیّران برای سرپا نگه‌داشتن مدرسه شبانه‌روزی حضرت ولی‌عصر(عج) پیشگام شوند

مسئول شعب مؤسسه بیت‌الاحزان در تهران با اشاره به اینکه به‌دلیل فقدان مکان احتمال تعطیلی مدرسه شبانه‌روزی حفظ تخصصی حضرت ولی‌عصر(عج) وجود دارد، گفت: از خیران و افراد نیک‌اندیش این توقع را داریم اگر مکان بلا‌استفاده دارند، آن را در اختیار مدرسه قرار دهند. حجت‌الاسلام والمسلمین نوبختی، امام جماعت مسجد جابری و مسئول مؤسسه بیت‌الاحزان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، ضمن بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه ۲۶ سال است که امام جماعت این مسجد هستم و در نظر داشتم کار اساسی در صحنه فرهنگی انجام شود و در مسائل فرهنگی و برپایی جلسات و همچنین اجرای برنامه‌های آموزشی فعالیت داشته‌ام، به این مهم رسیده‌ام که ریشه اساسی رفع معضلات فرهنگی بردن مردم به‌ویژه نسل جوان در پناه قرآن است.
وی ادامه داد: در واقع برای اینکه بتوانیم سبک زندگی اسلامی را ترویج دهیم باید مردم با فرهنگ قرآن بیشتر مأنوس شوند و برای حفظ جوانان در برابر هجمه‌ها راهی جز پناه بردن به قرآن نیست لذا چند سال پیش به دلیل پیشینه خوب و مطلوب بیت‌الاحزان در خصوص تربیت حافظان قرآن، درنظر گرفتیم تا همکاری با آنها داشته باشیم.
نوبختی عنوان کرد: با توجه به اینکه تهران که ام‌القری است و لازم است اهمیت توجه و اهتمام به فعالیت‌های قرآنی در آن بیشتر باشد لذا تصمیم گرفتیم تا با جدیت در این زمینه کار کنیم بنابر اینک دو شعبه روزانه یکی در شهرری و دیگری در مکانی کنار مسجد جابر دایر شد و به‌دلیل درخواست برای راه‌اندازی شعبی در مکان‌ها و مناطق مختلف تهران به این نتیجه رسیدیم تا با برپایی مدرسه شبانه‌روزی و تربیت حفاظ در تهران و بهره‌گیری از آنها به عنوان معلم بتوانیم به رونق این بخش بی‌افزاییم.
مسئول مؤسسه بیت‌الاحزان تهران اضافه کرد: لذا مدرسه شبانه‌روزی حضرت ولی‌عصر(عج) در بخش بانوان و آقایان راه‌اندازی شد که بانوان در مکانی که برای یکسال در پردیس بودمهن در اختیار شعبه قرار گرفت پذیرفته شدند و برای آقایان نیز در یکی از موقوفات مسجد جابری ثبت نام شد.
وی ادامه داد: اما در سال گذشته به‌دلیل فقدان مکان مناسب برای بانوان از این قشر پذیرش نشد و به‌صورت روزانه و در مقطع حفظ دو سال و نیم از بانوان پذیرش شد که بر این اساس در حال حاضر ۱۲ نفر از بانوان مشغول قرآن‌آموزی هستند.
مسئول مؤسسه بیت‌الاحزان تهران اظهار کرد: به دلیل اینکه معمولاً از حفاظ مدرسه شبانه‌روزی بیت‌الاحزان شهریه زیادی گرفته نمی‌‌شود و ماهانه ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود و در ۱۰ ماه، دو میلیون تومان به ازای هر قرآن‌آموز اختصاص داده می‌شود و طی سال تحصیلی نیز هزینه‌های اسکان و تهیه غذا و برنامه‌های اردویی که لازمه کارهای فشرده حفظ یکساله قرآن است را داریم با بدهی‌هایی روبرو شدیم.
وی عنوان کرد: در کنار آن نیز باید به مربیان این مدرسه نیز حقوق پرداخت شود و با توجه به بالا بودن هزینه‌های مدرسه شبانه‌روزی، در سال دو میلیون شهریه اخذ می‌کنیم اما ۹ تا ۱۰ میلیون برای هر قرآن‌آموز هزینه می‌کنیم، خوش‌بینی ما پشتیبانی خیران قرآنی تهران بود که نشست‌ها و تبلیغاتی نیز در این زمینه داشتیم و آنچه که امید داشتیم این بود که کمک‌رسانی شود چرا آن طور که باید پشتیبانی نشد و بعضاً تا سه یا چهار ماه حقوق اساتید مدرسه به تعویق می‌افتد.
نوبختی با اشاره به اینکه مکان مدرسه شبانه‌روزی نیز از استاندارد لازم برخوردار نیست، بیان کرد: با امکانات کم فعالیت این مدرسه را آغاز کردیم و تصمیم گرفتیم که اگر امسال نیز کلاس‌های این مدرسه به همین روش ادامه داشته باشند شاید خوشایند نباشد و دور از شأن قرآن باشد و با روحیه جوانانی که برای حفظ قرآن از لذت‌های دوره جوانی گذر کرده‌‌اند باید امکانات نسبی برای آنها فراهم شود و مکان مدرسه محلی باشد که نشاط در قرآن‌آموزان و حفاظ ایجاد کند آن هم با حداقل امکانات.
وی ادامه داد: شاید اگر بخواهیم با این کیفیت و امکانات کم دوره حفظ یکساله را برگزار کنیم خوشایند نباشد و لطمه‌ای نیز به فعالیت‌های قرآنی وارد شود و لذا تصمیم گرفتیم تا فراهم شدن امکانات مناسب در تهران ادامه این را مهم متوقف شود، امیدمان این بود که با وجود ساختمان‌ها و ارگان‌هایی در تهران مکانی مناسب با همکاری و حمایت آنها در اختیار این شعبه از مؤسسه قرار گیرد.
نوبختی با تأکید بر اینکه فعالیت حفظ در بیت‌‌الاحزان به صورت اصولی و با ماندگاری و سپس برپایی دوره‌های تثبیت انجام می‌شود، اظهار کرد: به‌طوری که پس از فارغ‌التحصیلی حفاظ برای آنها به صورت سالیانه گردهمایی تشکیل می‌شود و از آنها به عنوان مربی و مدرس حفظ در شعب دیگر استفاده می‌شود.
مسئول مؤسسه بیت‌الاحزان تهران اضافه کرد: از مردمی که می‌خواهند کاری مثمرثمری انجام دهند و همچنین از خیران می‌خواهیم که با فعالیت‌های مؤسسه بیت‌الاحزان بیشتر آشنا شوند، این مؤسسه سابقه ۲۰ ساله دارد که بالغ بر هزار و ۷۰۰ حافظ کل قرآن را تربیت کرده است و از این تعداد، خیلی از حافظان به حوزه‌های علمیه رفته‌اند و معمم شده‌اند و روحانی‌هایی هستند که از سوی بیت‌الاحزان حافظ قرآن شده‌اند و به واسطه این امر در حوزه تبلیغ پیشرفت‌هایی نیز داشته‌اند.
وی با تأکید بر اینکه بیت‌ا‌لاحزان حدود ۵۰۰ طلبه حافظ قرآن در اقصی نقاط کشور دارد، اظهار کرد: همچنین بیش از ۲۰ هزار نفر حافظ اجزاء ۵، ۱۰، ۱۵ و ۲۰ در بخش بانوان و آقایان تربیت کرده‌ایم.
نوبختی بیان کرد: لذا از خیران و افراد نیک‌اندیش این توقع را داریم که پیشینه کار مؤسسه را ببینند، این مؤسسه، مرکزی مردم‌نهاد است که توسط خیران اداره می‌شود و اگر هستند خیرانی که جا و مکان بلا‌استفاده دارند، آن را در اختیار مدرسه شبانه‌روزی حفظ تخصصی بیت‌الاحزان در تهران قرار دهند تا باقیات صالحاتی برای خودشان محسوب شود و هم ترویج فرهنگ قرآنی را همراه داشته باشد تا در روزهای آینده خبری خوش به افرادی که دوستدار قرآن هستند و علاقه‌مندند که فرزندانشان در این مرکز فعالیت کنند، بدهیم.
وی تصریح کرد: به واسطه خیران مشکل مدرسه حضرت ولی‌عصر(عج) در تهران که ام‌القری است، رفع خواهد شد و اینگونه نباشد که مشکل مدرسه شبانه‌روزی در دیگر شهرها با همت خیران حل شود اما در تهران کماکان این مشکل ادامه داشته باشد.

............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.