احسن الحدیث

همه ظرفیت‌های نظام را باید به خدمت مساجد بیاوریم/ اجرای طرح اخوت با مساجد شش کشور با هدف توسعه گردشگری مذهبی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی از اجرای طرح اخوت میان مساجد ایران و جهان در شش کشور خبر داد و گفت: این طرح به منظور توسعه گردشکری مذهبی در مساجد اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی، امروز (دوشنبه، 7 خردادماه) در همایش آموزشی مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان تهران که در محل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم برگزار شد با بیان اینکه ظرفیت عظیم کانون های فرهنگی هنری طی 26 سال اخیر در مساجد سراسر کشور فعال شده است، گفت: تلاش داریم حداکثر سامان دهی را درباره فعالیت های این کانون ها و  در راستای نیازهای جامعه انجام دهیم.

وی با اشاره به توجه جدی مقام معظم رهبری به موضوع آسیب های اجتماعی و تلاش برای کاهش آنها، خاطرنشان کرد: ما باید دغدغه های نظام و رهبر معظم انقلاب اسلامی را در برنامه های کانون های فرهنگی هنری لحاظ کنیم.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور خاطرنشان کرد: فعالیت 24 هزار کانون فرهنگی هنری زمانی مفید و موثر خواهد بود که برنامه های آنها منسجم و هم افزا باشد، هرچند تاکنون در برخی زمینه ها، هم افزا نبوده ایم.

وی گفت: زمانی فعالیت کانون های  فرهنگی هنری، هم افزا و منسجم خواهد بود که قله و مسیر حرکت، مشخص، و دغدغه های آنان نیز مشترک باشد.

مشورت با فعالین فرهنگی در تدوین سند تحول راهبردی کانون‌ها

ارزانی با اشاره به استفاده از تجربه و مشورت تعدادی از فعالین فرهنگی و مسجدی کشور در تدوین سند تحول راهبردی کانون های فرهنگی هنری مساجد، ابراز داشت: ستاد عالی اعتبار محدودی در اختیار دارد، به همین دلیل در این سند قید شده است که این ستاد، نباید وارد فعالیت های اجرایی شود، بلکه باید نقش ستادی خود را انجام دهد.

وی با اشاره به تاسیس ستاد عالی هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در سال 1371 و با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن و جذب بیشتر نسل جوان به مساجد، گفت: ما شورای سیاست گذاری این ستاد را به منظور استفاده حداکثری از همه ظرفیت های نظام در حوزه مساجد فعال کرده ایم و تاکنون دو نشست آن با حضور آقای دکتر صالحی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: باید قله و مسیر حرکت مشخص باشد تا در کنار تعریف دقیق برنامه ها، مشخص شدن مخاطبان و روشن بودن پروژه ها بتوان به نتایج مطلوب دست یافت.

وی هم افزایی فعالیت کانون ها و استفاده از همه ظرفیت های نظام در حوزه مساجد را وظیفه مهم ستاد عالی دانست و افزود: ما در همین راستا سند تحول راهبردی این ستاد را در افق 1414 و در قالب 12 سیاست و 29 برنامه تدوین کرده ایم؛ و همچنین یک برنامه سه ساله و سه برنامه پنج ساله تدویم کرده ایم.

ارزانی افزود: هدف ما این است که کانون های فرهنگی هنری، موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری در راستای اعتلای همزیستی اجتماعی مومنانه در مساجد شوند؛ ضمن اینکه علاوه بر فعالیت در ایران، در سطح جهان نیز سرآمد باشند.

از مسجد غفلت کرده‌ایم

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به حضور کمرنگ مردم در برخی مساجد شهر تهران، خاطرنشان کرد: ما از مسجد غفلت کرده ایم، درحالی که ساخت مسجدالنبی(ص)، نخستین اقدام پیامبر اسلام در نظام سازی دینی و مدیریت جامعه بود.

وی با اشاره به برخی ظرفیت های مساجد و کانون های فرهنگی هنری از جمله گروه‌های سرود و نمایش، گفت: فعالیت های ما در صورت پیوند با با هنر و اقتصاد، مانا خواهد بود.

ارزانی نبود سیستم و عدم ارائه آموزش به کودکان در سنین پایین را از دلایل حضور کم رنگ نسل جوان در مساجد دانست و افزود: یکی از دغدغه های مقام ممعظم رهبری، تربیت میلیون ها حافظ قرآن است و همین مطالبه، موجی مطلوب در این زمینه ایجاد کرد و مساجد باید پرچمدار حافظان قرآن در کشور باشند.

وی با بیان اینکه قرار نیست ما در کانون های فرهنگی هنری، فعالیت سایر نهادهای مسجدی مانند بسیج را انجام دهیم، گفت: ما باید به دور از سیاست زدگی، برنامه های کانون ها را در سطح مساجد و محلات رونق بخشیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تجربه تبلیغی خود در کشورهای مختلف دنیا، خاطرنشان کرد: من در ابتدای حضورم در کشور نیوزلند با حضور کم رنگ مردم در یکی  از مساجد این کشور روبرو شدم، از اینرو با مشارکت برخی همکاران، با ساکنین محلات اطراف آن تماس گرفتیم  و آنان را به حضور در مسجد تشویق کردیم که سرانجام شاهد حضور بیشتر مردم به ویژه کودکان و جوانان در این مسجد شدیم.

ضرورت تدوین برنامه ویژه برای نسل جوان

وی با بیان اینکه ما باید برنامه‌ای ویژه برای کودکان و جوانان داشته باشیم، گفت: برنامه‌های ما باید با شناخت دقیق مخاطب و به صورت عملیاتی و کاربردی و از زاویه دید آنان انجام شود.

ارزانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر مدیریت مردمی مساجد، اظهار کرد: ما در ستاد عالی کانون ها فرهنگی هنری مساجد کشور برای فعال سازی همه ظرفیت های نظام در حوزه مساجد، برنامه ریزی می کنیم.

وی بازنگری مدیران کانون های فرهنگی هنری در برنامه ریزی هایشان را ضروری دانست و گفت: امروزه نمی توان با رویکرد پیشین، این کانون ها را مدیریت کرد.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به راه اندازی سامانه جامع آمار و اطلاعات کانون های فرهنگی هنری مساجد –سجا- به منظور هم افزایی فعالیت ها و افزایش اطلاعات و برنامه های مفید و خلاقانه، خاطرنشان کرد: حمایت ما از این کانون ها وابسته به میزان و کیفیت فعالیت ها و همچنین تعداد اعضای آنها است، از اینرو ممکن است کانونی در زابل از کانونی در تهران، اعتبار بیشتری دریافت کند.

وی با اشاره به اجرای طرح اخوت مساجد، گفت: ما برای اجرای این طرح در شش کشور دنیا تا پایان سال 1397 برنامه ریزی کرده ایم؛ طرحی که می تواند موجب تبادل دستاوردهای فرهنگی میان ایران و سایر کشورها و همچنین انتقال ارزش های انقلاب اسلامی شود. در واقع این طرح، گامی بلند در راستای توسعه گردشگری مذهبی است.

ارزانی افزود: تلاش داریم زمینه گسترش ارتباط مساجد ایران و جهان را از طریق اجرا و گسترش طرح اخوت مساجد، فراهم کنیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تاکید بر ثبت کانون های فرهنگی هنری در سامانه سجا، گفت: این سامانه می تواند موجب هم افزایی ایده ها و تسهیل اطلاع رسانی برنامه های کانون های مساجد سراسر کشور شود.

..............................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.