پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

بر اساس آیات قرآن اخلاق منهای خدا دور باطل است

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: برای درک مهربانی خدا باید با او زندگی کنیم یعنی واجبات و نوافل ما همه برای خدا باشد بر اساس آیات قرآن کریم اخلاق منهای خدا دور باطل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه به مناسبت ماه مبارک رمضان در مسجد امام صادق(ع) به سخنرانی پرداخته و گفت: انسان به محبت و مهربانی خدا نیاز دارد اگر آن را انکار می‌کند از سر ناامیدی است.

وی افزود: مهربانی خدا همچون عظمت او بی‌کران است، انسان به اندکی از مهربانی خدا راضی نمی‌شود وقتی با او ارتباط برقرار کند وابسته شده لذت می‌برد و هرگز به جدایی راضی نمی‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با اشاره به یکی دیگر از موانع مهربانی خدا، عنوان کرد: تنهایی بدون خدا زندگی درستی نیست، برای درک مهربانی خدا باید با او آشنا شده رفت و آمد داشته و معامله کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه با خدا بودن خیال‌پردازی نیست، اظهار داشت: همه اتفاقات زندگی ما در دست خدا است چراکه او با علم و حکمت خود زندگی ما را تدبیر می‌کند، اگر با خدا زندگی کنید برای شما معامله‌های پرسود پیش می‌آورد.

وی افزود: زندگی با خدا یعنی هر عمل خیر کوچک و بزرگ را به خاطر خدا انجام دهید، وقتی انسان گناه را برای خدا ترک کرده و عمل خیر را برای خدا انجام داد در این صورت با خدا زندگی می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین با بیان اینکه خداوند گاهی شما را می‌ترساند که به او توجه کنید، عنوان کرد: نخستین بلاء برای بندگان ترس است که در این حالت به خدا توکل و توسل داشته باشند چراکه عالی‌ترین مقام رسیدن به توکل است، وقتی خداوند می‌فرماید که نمک غذای خود را از من بخواهید یعنی تا این حد بر من توکل داشته باشد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر ما شیرینی توکل به خدا را درک نمی‌کنیم به این دلیل است که زندگی با خدا را صرفا بین کتب درسی گذاشتیم و عملیاتی نکردیم اگر با خدا زندگی کنیم به طور قطع مهربانی او را خواهیم شناخت.

وی با بیان اینکه اگر کسی به خدا اطمینان داشته باشد خداوند او را مسرور و امورش را حتی بدون اسباب و علل هم کفایت خواهد کرد، گفت: توکل بر خدا انسان را از هر حرزی جدا می‌کند، خداوند می‌فرماید اگر ببینم بنده‌ای غالبا به یاد من است هر دفعه یک بهانه برای یاد من می‌کند من خود امور او را تدبیر و تنظیم می‌کنم.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه خداوند می‌فرماید هیچ بنده‌ای به اندازه ادای فرایض به من نزدیک نشده است، اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن کریم اخلاق منهای خدا دور باطل است، هرکس با خدا زندگی کند خداوند گناهان او را می‌پوشاند چراکه او صاحب فضل عظیم است.

استاد حوزه علمیه افزود: بنابر فرمایش خداوند هر کس ایمان و تقوا داشته باشد یعنی ایمان و تقوای او برای خدا باشد برکات زمین و آسمان را بر آنان نازل می‌کند، اگر به ذکر الهی پرداختیم و اشتیاق ملاقات خدا را نداشتیم باید بدانیم که یک جای کار ما ایراد دارد و آن برای خدا نبودن است.

..................................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری