• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

توفیق انجام پاکیزه ‏ترین کردارها، فرازهایی از

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۷ - فراز ۱۲۰

وَ إِذَا أَرَدْتَ

بیشتر...

شرح نهج البلاغه،خطبه 65، استاد مفسر دکتر محمدعلی

تشکل‌های قرآنی نقش مؤثری در معرفی چهره‌های

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور گفت: امید است

بیشتر...

فینال تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان برگزار شد

در آستانه سال نو، فینال جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه

بیشتر...

حضور ۱۳۶ دانشجوی وزارت علوم در سی‌امین جشنواره

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
37917
48863
119772369
امروز دوشنبه, 31 خرداد 1400
اوقات شرعی

تجربیات مسابقات مجازی قرآن جمع‌آوری شود / هزینه‌هایی که می‌تواند صرف هدایا شود

شرایط کرونا عاملی شد تا مرحله نهایی دوازدهمین دوره آزمون ترنم وحی ویژه حافظان قرآن مؤسسه کشوری مهد قرآن، به صورت غیر حضوری برگزار شود، موضوعی که در کنار مزایایی چون جلوگیری از هدر رفت هزینه‌ها ... با پیشنهاداتی چون صرف هزینه‌ها برای تشویق قرآن‌آموزان در قالب هدیه همراه بود.

به گزارش ایکنا، مرحله کشوری دوازدهمین دوره آزمون سراسری حفظ، ترجمه و مفاهیم «ترنم وحی» ویژه حافظان کل مؤسسه کشوری مهد قرآن در حالی برگزار شد که در آن محفوظات ۸۰ حافظ کل قرآن سنجیده شد، طی آن هر حافظ به شش سؤال نیم‌صفحه‌ای هیئت داوران پاسخ داد و سپس در آزمون مفاهیم به صورت آنلاین شرکت کردند.

این آزمون برای نخستین‌بار، به صورت مجازی برگزار شد، قالبی که شرایط کرونایی، آن را تحمیل کرده و در حال حاضر جایگزین برنامه‌های حضوری شده است. فضای آزمون و مسابقات حضوری در کنار صرف هزینه‌ها، مزایایی چون ارتقای تعامل و ارتباطات شرکت‌کنندگان و متسابقان را مهیا می‌کند، موضوعی که نباید بی‌اهمیت از کنار آن گذشت. در ادامه با تنی چند از مدیران شعب مؤسسه مهد قرآن که در آزمون ترنم وحی حضور فعالی داشتند، گفت‌وگو داشتیم که در ادامه می‌خوانید؛

زهره حسین‌زاده، معاون آموزش و مربی مهد قرآن کاشمر با اشاره به اینکه در مرحله کشوری این آزمون، هفت نفر (چهار نفر از مشهد و سه نفر از کاشمر) راه پیدا کردند، درباره برگزاری آزمون به صورت مجازی گفت: مسابقات و آزمون‌های غیر حضوری، کیفیت فعالیت‌های حضوری را ندارد، به طوری که می‌توان تبادل اطلاعات، گسترش دایره دوستان، جستجوی هم‌مباحثه‌های جدید، مرور محفوظات و آشنایی با سؤالات جدید از جمله مزایای آن شمرد.

وی با اشاره به اینکه میزبانی هر ساله یکی از شعب مؤسسه کشوری مهد قرآن از این آزمون، در هر استان و شهر، زمینه را برای آشنایی قرآن‌آموزان و حافظان با فرهنگ و آداب و رسوم آنها فراهم می‌کند، افزود: علاوه بر آن، این آزمون در مرحله کشوری نوعی اردو برای حافظان محسوب می‌شد و خاطرات زیبایی را برای آنها به‌جا می‌گذاشت.

حسین‌زاده با پیشنهاد اینکه مناسب بود تا در برگزاری این آزمون از همکاری سایر ارگان‌ها چون آموزش و پرورش استفاده شود، بیان کرد: در مسابقات قرآن، عترت و نماز فرهنگیان که امسال در آن شرکت داشتم، مسابقات از دو طریق تلفن و اسکای‌روم به نحو خوبی اجرا شد، اما در آزمون ترنم وحی بچه‌ها از انعکاس و بازگشت صدای‌شان که موجب بر هم خوردن تمرکزشان بود و همچنین عدم شنیدن تذکرات داوران، ابراز ناراحتی کردند.

مهد قرآن استان قزوین نیز با ۱۳ شرکت‌کننده (۱ نفر آقا و ۱۲ نفر خانم) در مرحله نهایی دوازدهمین دوره آزمون ترنم وحی حضور داشت. پرویز خوش‌پنجه، مدیر مهد قرآن استان قزوین با اشاره به اینکه برگزاری غیر حضوری آزمون ترنم وحی، تجربه‌ای جدید بود، گفت: اگر بتوانیم این تجربه را در سال‌های بعد نیز استفاده کنیم، خوب است، چون در هزینه‌های جاری آزمون چون اسکان، رفت و آمد و پذیرایی و ... صرفه‌جویی خواهد شد.

وی با پیشنهاد اینکه بهتر است این هزینه‌ها برای تشویق قرآن‌پژوهان هزینه شود، افزود: نه تنها در امر آزمون بلکه در امر آموزش نیز می‌توان از بستر فضای مجازی استفاده کرد، کرونا موجب شد تا شاهد حرکت جدیدی با بهره‌مندی از فضای مجازی باشیم.

خوش‌پنجه درباره هدایای این دوره از آزمون گفت: مطلع هستم که با چه مشقتی این هزینه‌ها تأمین می‌شود و چه همتی برای تهیه این هزینه‌ها هست، اما در زمینه جوایز، هر چه بیشتر تلاش شود، موجب جذب مشتاقان خواهد شد.

مهد قرآن استان تهران، تنها استانی بود که شرکت‌کنندگان آن به صورت حضوری در این آزمون حضور پیدا کردند. از تهران ۱۱ نفر متشکل از هشت بانو و سه آقا در این آزمون راه پیدا کردند. جواد فومنی، مدیر مهد قرآن استان تهران، درباره برگزاری غیر حضوری دوازدهمین دوره آزمون ترنم وحی گفت: شاید بخشی از خانواده‌ها به دلیل حضور فرزندانشان در دفتر مهد قرآن، نگران شده بودند و اگر برای سال آینده شرایط فراهم شود تا حافظان کل مهد قرآن در منزل بتوانند در این آزمون شرکت کنند، خانواده‌ها و شرکت‌کنندگان با خیال آسوده‌تر حضور پیدا می‌کنند.

فومنی با اشاره به بازخوردی که از حافظان مهد قرآن برای آزمون ترنم وحی دریافت کردند، اظهار کرد: برگزاری آزمون به صورت مجازی راحت‌تر از حضوری بود و از لحاظ هزینه‌‌ها، وقت و رفت و آمدها صرفه‌جویی شده بود و چه خوب است که پس از برطرف شدن کرونا نیز این آزمون به صورت مجازی نیز برگزار شود.

اما محمدحسن برفامی، مدیر مؤسسه مهد قرآن بهشهر با اشاره به حضور هشت نفر در مرحله نهایی آزمون ترنم وحی، درباره برگزاری مجازی این دوره اظهار کرد: هیچ چیز جای آزمون و مسابقه حضوری و چهره به چهره را نمی‌گیرد، چرا که با حضور در استان‌ها و سایر شهرها و شهرستان‌ها، موجب می‌شود تا با ظرفیت‌ها آشنا شویم و به مرحله تبادل تجربیات و بهره‌مندی از نظرات یکدیگر و همچنین آشنایی حافظان با یکدیگر و مرور محفوظات برسند.

وی ادامه داد: از مضرات بستر مجازی می‌توان به قطع و وصل شدن و یا سرعت پایین اینترنت اشاره کرد که این موضوع به ویژه در زمان مسابقات و آزمون‌ها موجب افزایش استرس متسابقان و شرکت‌کنندگان و همچنین برهم خوردن تمرکز آنها می‌شود.

از مهد قرآن یزد نیز ۱۶ نفر به مرحله کشوری دوازدهمین دوره آزمون ترنم وحی راه پیدا کردند که در روز آزمون ۱۲ نفر حاضر شدند و بنا بر گفته مریم ابراهیمی، مسئول آموزش مهد قرآن یزد «برخی به دلیل ممنوعیت تردد میان شهرها به دلیل شیوع کرونا و یکی نیز به دلیل دور بودن شهرستان ابرکوه از یزد، از حضور در مسابقات بازماندند.»

وی با اشاره به اینکه با برگزاری آزمون به صورت مجازی موافق نیستم، اظهار کرد: حضور در شهرهای میزبان هر ساله به مانند اردویی بود که روحیه حافظان را به نوعی ارتقا می‌داد، اردویی که افراد مشتاقانه حفظ خود را برای تکمیل آن دنبال می‌کردند تا به آزمون ترنم وحی راه پیدا کنند و بتوانند گواهینامه آن را دریافت کنند.

شرایط اجبار در برپایی آزمون‌هایی همانند ترنم وحی به صورت مجازی، عامل کسب تجربه‌های متفاوتی برای دست‌اندرکاران این قبیل رویدادهای قرآنی شد. عوامل مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) تا دوره‌های آموزشی دیگر مؤسسات قرآنی می‌توانند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و حتی در وضعیت عادی که امکان برگزاری آزمون و دوره‌های آموزشی حضوری مهیا هست، این فضا را نیز در راستای هم‌افزایی به خدمت بگیرند. که مناسب است تا با برگزاری نشستی، هرچه سریعتر به این موارد پرداخته شده و پیشنهادات در معرض دید عموم قرار گیرد.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟