• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

حضور جامعه قرآنی در راهپیمایی ۲۲ بهمن و تجدید

در سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جامعه قرآنی کشور

بیشتر...

روش تفسیر عقلی و نقد دیدگاههای ذهنی

 

در این مقاله، واژه‌های تفسیر و عقل از نظر لغت و اصطلاح

بیشتر...

قرائت و تجويد

در آمدي بر مباحث قرائت و تجويد :

يكى از مباحث عمده در علوم

بیشتر...

ایمان پایدار،آیت الله مکارم شیرازی-بارگزاری 9آبان

دریافت فایل صوتی

حجم: 6.7 MB

زمان: 55 دقیقه

بیشتر...

تفسیر سوره مبارکه انبیاء جلسه 19،آیت الله جوادی

دریافت فایل صوتی

حجم: 4 MB

زمان: 35 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
21109
34706
128887777
امروز شنبه, 24 مهر 1400
اوقات شرعی

زیارت اربعین و واقعه عاشورا ستون ولایت است/هدف از زیارت قبور مومنین تقویت جنبه توحیدی است

حجت الاسلام مقصودعلی با بیان اینکه زیارت اربعین و واقعه عاشورا ستون ولایت محسوب می شوند گفت:در واقع مرکز ثقل زیارت قبور مومنین و امامان اشاره به تقویت جنبه توحیدی زیارت افراد دارد.

ممکن است از اهداف و انگیزه های تأسیس روز اربعین براى سید الشهدا (علیه السلام) از سال 61 هجرت تا حال، که شیعه بر زنده نگه داشتن آن ،همیشه اهتمام ورزیده و مورد توجه قرار داده است، بدین جهت باشد که براى سیدالشهدا (علیه السلام) زمین و آسمان تا چهل روز گریه کرده ‏اند؛ بنابراین آثار و نتایج نهضتى را که سیدالشهدا (ع)برپا نموده که مزایاى آن تمام شدنى نیست ودرس عبرتى است بر آیندگان و سر مشق نهضتى است براى از جان‏گذشتگان وآن‏هایى که در راه دین ودر احیاى شریعت سید المرسلین (ص)جان خود را نثار مى‏کنند ونفس‏هاى خود را قربانى مى‏دهند لذا در این خصوص با حجت الاسلام «محمد مقصودعلی»، کارشناس دینی گفت و گویی انجام دادیم که مشروح آن در ادامه تقدیم حضورتان می شود.

زیارت چیست؟

کلمه زیارت یک واژه و اصطلاح کاملا شیعی است، اگرچه دیدار کردن به کار رفته است ولی از آنجایی که اهل سنت آن گونه که شیعه به مقوله زیارت اهتمام داشته به آن نپرداخته اند لذا زیارت بیشتر یک اصطلاح شیعی محسوب می شود. خود واژه زیارت مشتق شده از زور به معنای تمایل، انحراف و میل پیدا کردن است. زیارت یعنی انحراف از غیر و تمایل به مزور است، آن کسی که زیارتش می کنیم.

از نظر امام حسن عسکری (ع) مومن دارای چه نشانه هایی است؟

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودندعَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ». مؤمن پنج نشانه دارد: اقامه 50 رکعت نماز (مجموع واجبات و مستحبات)، خواندن زیارت اربعین، انگشتر عقیق در دست راست کردن، در سجده پیشانی بر خاک نهادن و «بسم الله الرحمن الرحیم» را (در نماز) بلند گفتن، نکته قابل توجه این است، آن الف و لامی که در کلمه « الْأَرْبَعِینَ» آمده از لحاظ ادبی، ذهنی و ذکری است که بین شیعیان معروف و معهود بوده. نکته  قابل توجه دیگر  در سخن امام عسکری (ع) این است که زیارت اربعین در ردیف نماز واجب قرار گرفته است. اگر می گوییم نماز ستون دین است، زیارت اربعین و واقعه عاشورا هم ستون ولایت است. این نکته، نکته حائز اهمیتی است اینکه پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی» من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا (قرآن) و دیگری عترت و اهل بیتم را، در واقع دین خدا ستونی بنام نماز دارد، ستون و عصاره خلقت و عترت هم زیارت اربعین است که در فرمایش امام حسن عسگری (ع) به آن اشاره شده است.

هدف گذاری اصلی زیارت اربعین چیست؟

ما به جایگاه نماز واقف هستیم، می دانیم که نماز انسان را فطرتا موحد می کند، یعنی طبیعت انسان را از آن جزع و فزعی که دارد، جدا می کند و به مرتبه عالی می رساند. گفتیم زیارت یعنی انحراف از غیر و تمایل به مزور است، آن کسی که زیارتش می کنیم. لذا اگر زیارت در فرهنگ شیعی آنگونه که حضرات معصومین (ع) به ما فرمودند اتفاق بیفتد، یک اتحاد کامل بین زائر و مزور شکل می گیرد لذا ما در عوالم مختلفی که در خواندن زیارت ها طی کردیم یک عهدهایی بستیم ، زیارت اربعین هم می خواهد همان آن مسئله را زنده کند، در عوالم گذشته «الانور»، «اشباح» و «زینت» بوده که ما این عوالم را طی کردیم، در دعای عهد می خوانیم «اللّٰهُمَّ إِنِّي أُجَدِّدُ لَهُ فِي صَبِيحَةِ يَوْمِي هٰذَا وَمَا عِشْتُ مِنْ أَيَّامِي عَهْداً وَعَقْداً وَبَيْعَةً لَهُ فِي عُنُقِي لَا أَحُولُ عَنْها وَلَا أَزُولُ أَبَداً» (خدایا در صبح این روز و تا زندگی کنم از روزهایم، برای آن حضرت بر عهده‌ام، عهد و پیمان و بیعت تجدید می‌کنم که از آن‌، رو نگردانم و هیچ‌گاه دست برندارم).این همان چیزی است که ما آن را احیا و تجدید می کنیم. در واقع از اهداف مهم زیارت اربعین تاسی از سیره معصومین (ع) است،لذا اگر اخلاق، منش، گویش و کسب و کار معصومین (ع) را الگوی خود قرار دهیم، حقیقتا معنای واقعی زیارت در زندگی ما جاری و ساری  خواهد شد.

می دانیم که از اهداف مهم قیام امام حسین (ع) تعلیم و تزکیه بوده است. در زیارت اربعین می خوانیم «فَاَعْذَرَ فىِ الدُّعآءِ وَمَنَحَ النُّصْحَ وَبَذَلَ مُهْجَتَهُ فیکَ لِیَسْتَنْقِذَ
عِبادَکَ مِنَ الْجَهالَةِ وَحَیْرَةِ الضَّلالَةِ» و در دعوتش جای عذرى باقى نگذاشت، و از خيرخواهى دريغ نورزيد، و جانش را در راه تو بذل كرد، تا بندگانت را از جهالت و سرگردانى گمراهى برهاند، درحالی كه بر عليه او به كمك هم برخاستند،) نکته ظریف در زیارت اربعین این است که در ادبیات عرب کلمه «لِیَسْتَنْقِذَ» از باب تنازع متعلق به هر سه فعل است، یعنی « اَعْذَرَ، من اَعْذَرَ وَبَذَلَ » در واقع با آن حرکتی که امام حسین (ع) در روز عاشورا کردند هر عذری از ملت را رفع کردند. خود کلمه  «مُهْجَتَهُ» دو معنا دارد، یکی خون قلب، خونی که در قلب انسان جریان دارد، دیگری خون دل ، یعنی امام حسین(ع) برای اینکه بشریت را به مرحله کمال (ع) برسانند، هم خون قلب شان را دادند و هم خون دلشان را خوردند تا انسان ها را از آن هلاکتی که در جهل علمی و فساد اخلاقی غوطه ور بودند را نجات دهند.در واقع وجود نازنین سالار شهیدان (ع) در واقعه عاشورا موجب شکل گیری یک جهاد علمی و عملی شد که انسان را از هلاکت و فساد اخلاقی نجات دهد.

زیارت امامان و فرزندان شان چه آثار و برکاتی در زندگی ما به دنبال دارد؟

در روایات تاکید زیادی بر زیارت اخوان مومنین، زیارت قبور مومنین و زیارت حضرات معصومین (ع) شده است.اگر زیارت اخوان مومنین را در نظر بگیریم که تاکید بر مصافحه و مبالغه انسان ها با یکدیگر می کند،این نشان می دهد که اگر به دیدار مومن برویم، تمام گناهان ما آمورزیده می شود، در واقع زیارت ما باید برای خدا انجام بگیرد، حقیقت زیارت همان اتحادی است که بین زائر و مزور شکل می گیرد.

لذا در فضای معارفی شیعه و روایات وارد شده، بیشتر به جنبه توحیدی زیارت اشاره می کند. در واقع مرکز ثقل زیارت قبور مومنین و امامان اشاره به تقویت جنبه توحیدی زیارت افراد دارد. یعنی زیارت مومن هم مانند زیارت فی الله است؛ بنابراین اگر توحید محور همه کارهای ما قرار گیرد، یک مدینه فاضله شکل می گیرد که تاکید بر آن هم از این باب می باشد.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟