• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

موسى در طریق حمایت از مظلومان

شرح آیات 14 لغایت 17 سوره مبارکه القصص

14وَ لَمّا بَلَغَ

بیشتر...

شرح خطبه 110 نهج البلاغه

    شرح خطبه 110 نهج البلاغه - استاد دکتر
بیشتر...

سرآغاز نعمتهاى الهى

شرح آیات 1 تا 6 سوره مبارکه الرحمن

1اَلرَّحْمنُ

2عَلَّمَ

بیشتر...

از خدا بترسید

شرح آیات 141 لغایت 152 سوره مبارکه شعرا

141کَذَّبَتْ

بیشتر...

نسخ و تغییر در قرآن،استاد دکترمحمدعلی

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
7131
32761
141193392
امروز چهارشنبه, 02 اسفند 1402
اوقات شرعی

راه‌های رهایی انسان از شیاطین انس و جن

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه با توکل به خداوند متعال، تقویت ایمان و باورهای اعتقادی، توبه و استغفار، شیاطین از انسان دور می‌شود، گفت: شیطان جنی با ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» و شیطان انسی با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد از انسان دور می‌شود.

به گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته، ۲۱ اسفندماه، در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه براساس آیات و روایات اسلامی، دو نوع شیطان انسی و جنی داریم، اظهار کرد: هر کس کار شیطانی انجام می‌دهد، اعم از طاغوت‌ها، ظالمان، جانی‌ها و کسانی که دعوت به گناه و معصیت می‌کنند، از شیاطین انسی هستند.

وی با بیان اینکه شیطان جنی با ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» و شیطان انسی با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد از انسان دور می‌شوند، ادامه داد: رفیق ناباب از شیاطین انسی است، کسانی که شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی را برای گمراه‌سازی فرزندان و جوانان سرزمین‌مان تجهیز کرده‌اند، از شیاطین انسی به‌شمار می‌روند.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت افزود: با توکل به خداوند متعال، تقویت ایمان و باورهای اعتقادی، توبه و استغفار، شیاطین از انسان دور می‌شوند. براساس روایتی روزی نبی مکرم اسلام محمد مصطفی(ص)، شیطان را در حال غم و اندوه ملاقات کردند که ابلیس به پیامبر اعظم(ص) عرضه می‌دارد، شما به امت‌تان سفارش کردید که هر عملی انجام می‌دهند، بسم‌الله بگویند و هر کاری را با نام و یاد خدا و با استعانت از ذات اقدس الهی شروع کنند و این من را ناراحت می‌کند.

فرحزاد درباره اهمیت تطهیر نفس بیان کرد: همان‌طور که وقتی عینک دید آدمی است، کثیف می‌شود، بلافاصله آن را از آلودگی پاک می‌کنیم؛ خداوند متعال نیز کسانی را که خیلی دوست دارد، در صورت آلوده شدن، سریع‌تر او را گرفتار می‌کند تا تلنگری برای رهاسازی نفس از پلیدی گناه باشد. هر کسی که مهم‌تر و مقرب‌تر است، خداوند متعال با گرفتاری و بلا سریع‌تر او را در مسیر تطهیر نفس قرار می‌دهد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه کسانی که عادت به کار خوب می‌کنند، همواره مورد رحمت و مغفرت الهی هستند، یادآور شد: باید تلاش کنیم خودمان را با رفتارها و اخلاق دینی گره بزنیم و آموزه‌های الهی، قرآن کریم، دعا و ذکر و نماز در رگ، پوست، خون و جانمان نفوذ کند.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) با تأکید بر اینکه اگر ذکر و یاد الهی در وجود انسان نفوذ کند، آدمی هیچ‌گاه خود را گرفتار معصیت و گناه نمی‌کند، اظهار کرد: مؤمن واقعی کسی است که ذکر الهی، نماز و یاد اهل‌ بیت(ع) در اعماق وجودش نفوذ کرده باشد.

وی با بیان اینکه هیچ مؤمنی خدا را به‌ حق پیامبر و اهل‌ بیت(ع) قسم نمی‌دهد، مگر اینکه دعایش مستجاب شود، ادامه داد: ذکر نام و یاد اهل‌ بیت(ع) در روز قیامت نجات‌بخش انسان است. اینکه سفارش می‌شود، نام فرزندانتان را از اسامی امامان قرار دهید، برای تکرار نام ائمه(ع) در خانه و تداوم تجلی نام و یاد نورالله است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر ذکر ان‌شا‌ءالله و توجه آدمی به خواست الهی در امورات را دومین عامل نگرانی و ناراحتی شیطان دانست و با تأکید بر اینکه سلام مسلمین به یکدیگر شیاطین را ناراحت و نگران می‌کند، اضافه کرد: کسی که ابتدا سلام کند، از خطر تکبر محفوظ خواهد بود؛ پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند: «إنَّ أولَى الناسِ بِاللّه و برسولِهِ مَن بَدَأ بِالسلامِ»؛ نزدیک‌ترین مردم به خدا و رسول او كسى است كه آغازگر سلام باشد.

فرحزاد با تأکید بر اینکه هیچ‌ چیزی مثل توبه و استغفار شیطان را ناراحت نمی‌کند، یادآور شد: امت رسول‌الله(ص) کسانی هستند که وقتی نام پیامبر اعظم(ص) را می‌شنوند صلوات بر محمد و آل محمد(ص) می‌فرستند و با ذکر صلوات صلابت شیطان فرو می‌ریزد.

aparat aparat telegram instagram این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید instagram instagram

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری