• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

قرآن، ملاک و معیار تفکر انسان، آیت الله مکارم

دریافت فایل
زمان: 44 دقیقه
بیشتر...

تفسیر سوره مبارکه نحل،استاد دکتر محمدعلی

علت بحث در مورد تقوا، آیت الله مکارم شیرازی،

دریافت فایل
زمان: 46 دقیقه
بیشتر...

زکات، مرحوم آیت الله شجاعی

دریافت فایل

حجم: 3 MB

زمان: 24 دقیقه

بیشتر...

عيد فطر در قرآن كريم

عيد چيست؟

عيد در لغت از ماده عود به معني بازگشت است، و لذا

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
28816
31541
138533339
امروز پنج شنبه, 30 شهریور 1402
اوقات شرعی

امام حسین(ع) باب رحمت واسعه خداوند است

آیت‌لله محمود رجبی، عضو جامعه مدرسین و رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه امام حسین(ع) باب رحمت واسعه الهی است زیرا هر کجا فکر می‌کردند که امکان هدایت فردی وجود دارد او را دعوت می‌کرد، گفت: حضرت دست ما را برای هدایت می‌گیرد به شرط آن که ما هم خودمان بخواهیم و اهل این مسیر باشیم.
 به گزارش ایکنا، آیت‌لله محمود رجبی، عضو جامعه مدرسین و رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، ۲۹ مرداد ماه در مراسم عزاداری ماه صفر در سخنانی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، گفت: ایشان فرمودند: هیچ چشم و اشکی در نزد خدا محبوب‌تر از چشمی نیست که برای امام حسین گریه کند و اشکی که برای اباعبدالله(ع) ریخته شود و هیچ کسی نیست که برای امام حسین(ع) گریه کند مگر اینکه این اشک به حضرت زهرا(س) می‌رسد و گویا این بهترین هدیه برای آن حضرت است و به رسول الله(ص) می‌رسد و صاحب این اشک رسالت پیامبر(ص) را درک کرده و حق ذی‌القربی را ادا کرده است. هیچ بنده‌ای در قیامت محشور نخواهد شد مگر کسانی که بر جد ما حسین(ع) گریه کرده‌اند و محشور می‌شود در حالی که چشم او روشن است و فرشتگان الهی به او بشارت بهشت می‌دهند و آنقدر خوشحال است که در چهره او نمودار است ولی همه مردم دیگر در هراس و فزع. ولی اینها در آرامش و امنیت هستند. این‌ها که اشک ریخته‌اند مشغول گفت و گو با امام حسین(ع) در زیر سایه عرش هستند و خوف و نگرانی ندارند. 

رجبی افزود: در این روایت این نکته عجیب وجود دارد که افرادی که برای امام حسین(ع) اشک می‌ریزند در قیامت مشغول گفت و گو با آن حضرت هستند در حالی که در برخی روایات داریم که افراد هر چند صدسال ممکن است توفیق ملاقات با ائمه(ع) را داشته باشند. در روایت دیگری از صفوان جمال بیان شده است که امام صادق(ع) فرمودند: آیا به زیارت حسین(ع) می‌روی و او هم این پرسش را از امام صادق(ع) پرسید و ایشان جواب دادند من چگونه به زیارت ایشان نروم که هر شب جمعه همه اوصیاء و انبیاء و اولیاء به کربلا می‌روند و پیامبر(ص) افضل انبیاء است و به صفوان توصیه فرمودند که هر شب جمعه به آنجا برو. 

قرضی که توصیه شده است

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه براساس روایات زیارت امام حسین(ع) ارزش زیادی دارد، گفت: این نعمتی است که خداوند به ما عطا کرده است و باید قدردان آن باشیم و به نسل بعد هم ترویج کنیم تا افراد هر طوری هست خالصانه و با معرفت برای امام حسین(ع) گریه کنند و اشک بریزند. برخی افراد می‌گویند ما پول نداریم به زیارت برویم؛ نباید با این زیارت اینطور برخورد کنیم بلکه حتی در روایات سفارش شده است قرض کنید و بروید. ممکن است انسان گاهی گرفتار بیماری لاعلاجی شود و در این صورت حاضر است قرض کند تا چند روزی بیشتر زنده باشد و با زیارت هم باید اینگونه برخورد شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر ما به آن چه امام صادق(ع) فرمودند باور داشته باشیم یعنی در شب جمعه همه انبیاء و اوصیاء و پیامبر(ص) در کربلا تشریف دارند در این صورت با عشق خواهیم رفت و با لطف خداوند هر شب جمعه هم این وضعیت وجود دارد. باید تفکر کنیم که چرا اشک برای امام حسین(ع) اینقدر ارزشمند است و او چه کرده است؟ اگر امام حسین(ع) نبود از دین چیزی باقی نمی‌ماند نه فقط اسلام و شیعه.

رجبی بیان کرد: اینکه امام خمینی(ره) فرمودند عزاداری‌ها، اسلام را زنده نگه داشته است به همین دلیل است. امروز اربعین و پیاده‌روی آن همه عالم را متوجه دین کرده است و ما باید قدردان چنین نعمت بزرگی باشیم. 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام حسین(ع) هر کجا فکر می‌کردند که امکان هدایت فردی وجود دارد او را دعوت می‌کرد، گفت: امام(ع) در مسیر حرکت خود با عبدالله بن حر جعفی مواجه شد و فرستاده‌ای از قبیله خود عبدالله نزد او فرستاد ولی او نپذیرفت که به امام(ع) بپیوندند ولی خود امام(ع) سراغ او رفت و عبدالله حر وقتی با امام حسین(ع) مواجه شد منقلب شد. امام(ع) فرمودند عبدالله تو نمی‌خواهی خدا همه گناهان تو را ببخشد؟ البته او هم در نهایت اعلام عدم آمادگی کرد و گفت که من اگر بیایم لشکریان شما اندک هستند و من هم کشته خواهم شد و شکست ما قطعی است و او اسب خود را به امام پیشکش کرد ولی امام(ع) نپذیرفت. در اینجا باز امام(ع) فرمودند که پس اگر قصد همراهی با ما را نداری به جایی برو که صدای استغاثه ما را نشنوی وگرنه با صورت در جهنم خواهی افتاد. 

عبرت از سرنوشت حر جعفی

رجبی بیان کرد: یعنی امام(ع) باز دوست دارد عذاب این فرد کمتر شود و حاضر نیست نسبت به ایشان نفرین و لعن بکند؛ امام حسین(ع) که اینقدر نسبت به بشر مهربان است برای ما هم اینطور است و محبت او به شیعیان بیش از محبت همه مادران عالم به فرزندانشان است. بنابراین ما چقدر باید اهل غفلت باشیم که رحمت‌الله الواسعه را که در زیارت اربعین فرموده است فراموش کنیم. زهیر در یک جلسه چنان متحول شد که در روز عاشورا فرمود من اگر هزار بار کشته و زنده شوم و باز کشته و زنده شوم دست از حسین برنمی‌دارم.

وی تأکید کرد: اگر انسان مراقب اعمال خودش نباشد ممکن است مانند عبدالله بن حر جعفی شود که اینقدر امام در حق او مهربانی و جوانمردی کرد ولی او خودش را به ساحل نجات نرساند. حضرت  دست ما را می‌گیرد به شرط آن که ما هم خودمان بخواهیم و اهل این مسیر باشیم و شبیه زهیر و حر و امثال آنها شویم.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری