• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

مهدی بن علی کاشف‌الغطاء

شیخ مهدی آل کاشف الغطاء، فرزند شیخ علی کاشف الغطاء و نوه

بیشتر...

مباني، اصول، روش ها و اهداف تربيتي در صحيفه سجاديه

صحیفه سجادیه میراث گران بهای بر جای مانده از چهارمین پیشوای

بیشتر...

یحیی بن بطریق

اِبْن بِطْریق، ابوحسین، یا ابوزکریا شمس الدین یحیی بن حسن

بیشتر...

راه های امر به معروف و نهی از منکر، مرحوم آیت

دریافت فایل

حجم: 3 MB

زمان: 24 دقیقه

بیشتر...

تفسیر سوره مبارکه حمد - جلسه پنجم

تفسیر قرآن - استاد مفسر دکتر محمدعلی انصاری زمان
بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
11316
15341
141241766
امروز چهارشنبه, 09 اسفند 1402
اوقات شرعی

دنیا و آخرت انسان ها وابسته به تفکر و اندیشه است

دنیا و آخرت انسان ها وابسته به تفکر و اندیشه است؛ بزرگان ما که به مقاماتی دست پیدا کردند همگی به خاطر تفکر بوده است، مگر می شود شخصیت هایی همچون علامه مصباح یزدی قدس سره و سردار سلیمانی(ره) با آن همه افتخاراتی که آفریدند بدون فکر و اندیشه باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، آیت الله رجبی با حضور در مدرسه علمیه رضویه قم در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره سالروز ارتحال علامه مصباح یزدی(ره) و شهادت حاج قاسم سلیمانی در جمع اساتید و طلاب این مدرسه علمیه گفت: بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی که گریبانگیر انسان می‌شود ناشی از عدم تفکر است، مشکلاتی نظیر اختلافات خانوادگی، طلاق، اعتیاد و ... همگی معلول عدم تفکر و اندیشیدن است.

وی افزود: دنیا وآخرت انسان‌ها وابسته به تفکر و اندیشه است؛ بزرگان ما که به مقاماتی دست پیدا کردند همگی به خاطر تفکر بوده است، مگر می‌شود شخصیت‌هایی همچون علامه مصباح یزدی قدس سره  و سردار سلیمانی(ره) با آن همه افتخاراتی که  آفریدند  بدون فکر و اندیشه باشد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با بیان اینکه امروزه ما در انجام وظایف خود بین مستحب و واجب نیستیم بلکه بین واجب و اوجب قرار داریم، گفت: علامه مصباح(ره) می‌گفتند که روز قیامت جلوی برخی‌ها گرفته می‌شود و از آنها سؤال می‌شود که چرا بین تکالیف مختلف و واجب‌های گوناگون، اوجب و دارای اولویت را انتخاب نکردی؟ لذا با در نظر گرفتن مجموعه شرایط باید بین چند  کار واجب آن کاری که از همه دارای اولویت بیشتری است را انجام داد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: برای عمل به وظیفه شناخت وظیفه لازم است و هیچ کس در شناخت وظیفه معذور نیست، باید تلاش کرد که به آن وظیفه اصلی برسیم و آن را انجام دهیم و همه اینها معلول فکر کردن انسان است.

وی گفت: سیره مرحوم علامه مصباح(ره) این بود که ابتدا با تأمل، بررسی و تفکر وظیفه اوجب را می‌شناختند و وقتی تشخیص می‌دادند تکلیف او چیست همه مشکلات و سختی را در راه انجام آن وظیفه تحمل می‌کردند چون معتقد بودند که فردای قیامت راجع به انجام آن تکلیف از او سؤال خواهند کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود تفکر در  آیات الهی معرفت حصولی انسان به خدای متعال را عمق و ارتقاء می‌بخشد و علم حضوری به خدا را شکوفا می‌سازد.

آیت الله رجبی ابراز داشت: فکر در نعمت‌های الهی باعث تحول روحی در انسان‌ها می‌شود و باعث می‌شود عشق خدای متعال در دل انسان جا بگیرد لذا اگر می‌خواهیم محبت خداوند در دل انسان زیاد شود راهش تفکردر نعمت‌های خداست و اگر کسی محبت خدا در دلش زیاد و شدید شد هرگز به سراغ غیر خدا نمی‌رود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: تفکر در نحوه انجام وظیفه نیز بسیار مهم است اینکه بدانیم این وظیفه اوجب را به چه صورتی انجام دهیم؛ برخی‌ها در طول این سالهایی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد خیال می‌کردند که کارشان خدمت به نظام است اما دقیقا ضد نظام اسلامی انجام می‌دادند.

وی در پایان سخنان خود گفت: درس خواندن، درس دادن، تبلیغ و دعوت مردم به حق نیز  فکر می‌خواهد، به گفته مرحوم علامه مصباح یزدی ره برای اینکه بدانیم کاری که انجام می‌دهیم درست است یا نه باید ببینیم  اگر این کار در محضر امام زمان عج انجام می‌شد آن حضرت می‌فرمودند "احسنت من انجام این کار را می‌خواستم".

aparat aparat telegram instagram این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید instagram instagram

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری