• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

نورانیت قرآن بر قلب عاملان به دین اثر دارد

استاد سطح عالی حوزه علمیه گفت: اگر ما به احادیث و معارف

بیشتر...

پایان تدوین اسناد راهبردی فعالیت‌های قرآنی

معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با

بیشتر...

جشنواره ملی شبکه‌های ارتباطی قرآن کریم برگزار

جشنواره ملی شبکه‌های ارتباطی قرآن کریم به همت معاونت فرهنگی

بیشتر...

رابطه علم الهی و اعمال انسانها، استاد دکتر

بسم الله الرحمن الرحیم

در سلسله مطالب روزانه که توسط

بیشتر...

تربیت قرآنی اولویت برنامه های آموزش و پرورش کشور

رییس جامعه تعلیمات اسلامی با اشاره به منویات رهبر معظم

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
31471
37401
115694453
امروز جمعه, 17 ارديبهشت 1400
اوقات شرعی

رنجش زدائی؛ از مهمترین تمرین‌های خودشناسی

رنجش زدایی عمل اصلی در سرلوحه همه تمرین های روزانه ما قرار دارد که به انسان در شناخت ریشه ای ناراحتی ها کمک می کند. به گزارش کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، کارشناس روانشناسی و مشاوره جامعه القران الکریم یزد در جمع مریبان قرآنی در ادامه مباحث مهارت های زندگی بیان داشت: هدف از رنجش زدائی آن است که حال ما خوب شود و از بازتابهای رنجش نجات پیدا کنیم و آن هنگام که  قلب  ما از زنگارها پاک شود نور خدا در قلب ما تجلی پیدا می کند.

فاطمه ابراهیم پور گفت: روحیه انسان مثل آب زلال استخری ست که دائم خار و خاشاک و حشرات وارد آن می شوند و اگر هرروز تصفیه نشود تبدیل به لجن شده و کم کم به محیطی آلوده و متعفن تبدیل می شود .انسان هم با رنجش زدائی روح خود را صاف و زلال می کند.

ابراهیم پور خاطر نشان کرد: رنجش زدائی مثل حمام روح است . چطور که اگر مرتب دوش نگیریم و بدنمان را نشوئیم جسممان آلوده و بدبو می شود و دیگران را از ما فراری می دهد، رنجش هم روحمان را بدبو کرده و مایه فرار دیگران از ما می شود. وقتی از کسی می‌رنجید، خود را در بن بست قرار می دهید. زبانتان تندو طعنه آمیز شده و قادر به ابراز عشق و علاقه نمی‌گردید. سرزنده بودن و لذت را از دست می‌دهید. مثل اینکه در اطراف خود دیوار کشیده و زندگی را برای خود مشکل‌تر می‌سازید.ترک و رها کردن رنجش برای دیگران سودی ندارد. سود رها کردن رنجش مال خود شماست زمانی که از کسی می رنجید با قدرت می گوئید که اشکال از فلان کس است نه از شما و شما با قدرت دیگران را سرزنش کرده و فرصت پرداختن به خود را از دست می دهید.اگر به خودتان نگاه کنید، تمام آسیب ناشی از اتفاق رخ داده را تجربه خواهید کرد و احساس اینکه به اندازه کافی خوب ودوست داشتنی نیستید واین مساله عزت نفس شما را پایین می اورد برای اجتناب از این آسیب وناراحتی، شما می رنجید.

وی افزود: اولین قدم در کاهش رنجش این است که حاضر به احساس این آسیب و ناراحتی باشید. احساس رنجش را بررسی کرده و آسیب و ناراحتی را پیدا کنید. احساس خوب نبود‌ن یا ارزش محبت نداشتن را که تا حال از آن اجتناب می‌کردید، پیدا نمائید. سپس به ابراز آن بپردازید. اگر می‌توانید گریه کنید. اگر قادر به احساس این ناراحتی باشید، نیازی به رنجش نخواهید داشت. با شناسایی و التیام مسائل درونی که زندگی شما را در بر گرفته، دلتان را شفا دهید. گام بعدی توجه به این نکته است که کسی که شما از او رنجیده‌اید، حالت روان شناختی خاص خود را داشته و دنیا و زندگی را به شیوه‌ای خاص می‌بیند. توجه کنید که آن شخص آگاهی‌های محدودی داشته ومتناسب با توانایی‌ها و مهارتهای محدود خود عمل می‌کند.اکنون به این موضوع دقت کنید که اگر این شخص عاقل‌تر وآگاه‌تر بود، شاید طور دیگری عمل می‌کرد. اما او داناتر و آگاه‌تر نیست. این شخص فقط آگاهی‌های محدودی از آنچه که هست، دارد. توجه کنید که او بر اساس توانایی محدودش به بهترین وجه ( ازدیدگاه خودش ) رفتار می‌کند.

مدرس مهارت های زندگی در ادامه اظهار داشت: در هنگام رنجش دچار حالتهای خشم، گریه و شیون، افسردگی، انفعال، خواب آلودگی، لجبازی و اضطراب شده که این رنجش ها خود را به صورتهای پرخوری، کم خوری، پراشتهائی، کم اشتهائی، پرخوابی، کم خوابی، بدخوابی، کابوس شبانه، محاوره درونی بالا، احساس اجحاف، احساس فریب، احساس ترس، تنبلی، حسادت، بدبینی، احساس تحمیل، کینه توزی و غرغر کردن  نشان می دهد.

ابراهیم پور گفت: در واقع اگر بخواهیم بگوئیم که رنجش بداست، مثل این است که بگوئیم درد بد است یا تب بد است. تب و درد خوبست و یک نعمت است چون علامت هشدار دهنده است، ولی اگر کاری برای آن نکنیم بد است. پس رنجش یک عکس العمل طبیعی و مفید است به شرط اینکه با مشاهده آن در پی ریشه یابی و رفع آن باشیم.هدف ما از آموختن تکنیک رنجش زدائی  پیدا کردن و رفع ناراحتی هایمان،بهبود روابطه مان با خودمان و دیگران واحساس آرامش و خوشبختی بیشتراست.

فاطمه ابراهیم پورافزود: بدتر از رنجشهای مشهود و محسوس، رنجش های سرکوفته، نامحسوس، نامشهود و مکتوم است. چون این رنجش ها بیکار نمی نشینند و فراموش نمی شوند بلکه بر عکس مثل قارچ که در تاریکی و سکوت رشد می کند، روز به روز بزرگتر شده و انسان را به یک انباری از باروت تبدیل می کند که با جرقه ای منفجر می شود و با انفجار مهیب هر چه را که در شعاعش باشد تخریب می کند. اکثرا" مقدار خشمی که در پستوهای قلب تو انبار شده چندین برابر خشم آشکاریست که می بینی ، چه بسیار مواقع که در مقابل یک رفتار یا گفتار کوچک آنچنان خشمگین می شویم و عکس العمل نامتناسب با موضوع از خودمان نشان می دهیم که خودمان هم از این عکس العمل ناخواسته به وحشت می افتیم و این چیزی نیست مگر خشم فروخورده ناشی از رنجش های کوچک .

این کارشناس روانشناسی در ادامه بیان داشت: برای رنجش زدایی در مرحله اول  فردی را که در زندگی ما تاثیر بیشتری دارد و رنجش ما از او بیشتر است را انتخاب می کنیم سپس فهرستی از رنجشهای مان، چه کوچک، چه بزرگ، چه مزمن و چه تازه ، هرچه که یادمان مانده است را تهیه می کنیم ، رنجشها هرکدام باری دارند، برای شروع از رنجشهائی که بارشان ، دردشان و اهمیتشان کمتر است شروع کنید.در مورد رنجش انتخاب شده هرچه می خواهیم می نویسِم و بعد از بررسی می توانیم آنرا پاره کرده و دور بریزیم تا به دست کسی نیفتاده و رنجشمان را بیشتر نکند. این عمل را آنقدر ادامه دهید تا کاملا ذهن شما از رنجش تخلیه شود در ادامه نامه عذر خواهی از طرف همان فردی که باعث رنجش شما شده برای خودتان بنویسید ودر ان نامه حرف هایی بنویسید که فکر می کنید نیاز دارید از زبان طرف مقابل بشنوید.

ابراهیم پور در پایان تاکیدکرد: در صورتی که حس کردید توانایی بخشیدن طرف مقابل را ندارید برای خدا نامه ای بنویسید و از او درخواست کمک کنید تا بتوانید به ارامش درونی دست پیدا کرده و طرف مقابل را ببخشید، در ادامه برای التیام یافتن رنجهای تان  نامه ای برای مخاطب  مورد نظر  بنویسید وبگویید که او را بخشیده اید اما لازم نیست که این نامه را بدست او برسانید در صورت امکان برای  فردی که مورد بخشش شما قرار گرفته هدیه ای تهیه و سعی نمایید رابطه گرم وصمیمانه ای با او برقرار کنید، فراموش  نکنید که (سود ) بخشیدن برای شماست نه برای دیگران. بخشش یک انتخاب است. رنجش را به کنار گذاشته و به زندگی بپردازید.
طوبی زارع

آخرین ویرایش در شنبه, 19 دی 1394 ساعت 18:55

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟