• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

مناجات شعبانیه؛ مناجاتی ناب، نغز و لبریز از معنا

حجت‌الاسلام علی نصیری با ارائه توضیحاتی پیرامون فقراتی از

بیشتر...

استفاده از ظرفیت قرآنیان در برنامه‌های محرم/

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف ضمن اشاره به برنامه‌های

بیشتر...

مساله اساسی نظام‌سازی قرآن‌بنیان، وجود تعاریف

نشست ارائه گزارش نهایی طرح پژوهشی «موضوع‌شناسی تحقیقات

بیشتر...

آسانی قرائت قرآن بر اساس رسم‌الاملاء/ خط عثمان‌طه

یک قرآن‌پژوه و مفسر قرآن کریم با بیان اینکه خط عثمان‌طه

بیشتر...

طرح‌ریزی شبکه هوشمند معرفتی در شورای معارف سیما/

مدیر شبکه قرآن و دبیر شورای معارف سیما با اشاره به وظایف

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
14663
63911
116569644
امروز چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1400
اوقات شرعی

ردیف اعتباری خبررسانی قرآنی از کاهش تا حذف

ردیف اعتبارات مربوط به خبررسانی قرآنی در دو سال گذشته روندی نزولی داشته تا جایی که در لایحه بودجه سال 95 سرفصل آن به صورت کامل حذف شده است. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، لایحه بودجه سال 1395 کل کشور یک‌شنبه، 27 دی‌ماه از سوی رئیس‌جمهور تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی شد.
لایحه‌ای که از حيث منابع بالغ بر نه ميليون و پانصد و بيست و شش هزار و سيصد و هفتاد و شش ميليارد و چهارصد و هفتاد و شش ميليون (9,526,376,476,000,000) ريال و از حيث مصارف بالغ بر نه ميليون و پانصد و بيست و شش هزار و سيصد و هفتاد و شش ميليارد و چهارصد و هفتاد و شش ميليون(9,526,376,476,000,000)  ريال پیش‌بینی شده است.
با توجه به اهمیت فعالیت رسانه‌ها در مقطع حساسی که جمهوری اسلامی در عرصه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دارد، حمایت دولت از این فعالیت‌ها می‌تواند در تحقق اهداف پیش روی نظام به ویژه در دوران پسابرجام و نیز در مقطعی که انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری برگزار و این دو مجلس تشکیل خواهد شد، می‌تواند تسهیل‌کننده باشد.
رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف خبری توانسته‌اند از دیدگاه‌ها و منظر مختلف به وقایع روز واکنش نشان دهند تا بتوانند با اطلاع‌رسانی دقیق و ارائه تحلیل‌های مناسب در شفاف‌سازی مسائل تلاش کنند.
فعالیت رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و مجازی با توجه به گسترش فعالیت‌های رسانه‌‌ای به ویژه در حوزه فضای مجازی نیازمند حمایت دولت و مسئولان است تا بازوی توانمندی برای رویارویی جامعه با حجم عظیم شبکه‌های خبری، تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی غرب تشکیل دهند.
بر همین اساس دولت در فصل رسانه لایحه بودجه با افزایش فصل رسانه در این مسیر گام برداشته است؛ در حالی‌که در لایحه بودجه 94، اعتبار فصل رسانه 13.473.256 میلیون ریال بود، دولت برای سال آینده اعتباری بالغ بر 15.377.786 میلیون ریال را پیش‌بینی کرده است. با این حال آنچه مورد غفلت واقع شده بخش خبررسانی قرآنی است.
همانطور که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی سال گذشته در گزارشی به عملکرد دولت در حوزه اعتباربخشی به خبررسانی قرآنی پرداخته بود، این حوزه با رشد منفی 21 روبرو بود و امسال ردیف به طور کامل حذف شده است. این در حالی است که بخش عظیمی از تبلیغات رسانه‌ای دشمنان تلاش می‌کند بر اساس تفسیر نادرستی از ارزش‌ها و تعالیم اسلامی و قرآنی اذهان عمومی جهان را تغییر دهند. حال باید به این سؤال پاسخ داده شود که سیر نزولی اعتبارات بخش خبررسانی قرآنی طی دو سه سال گذشته بر چه اساسی استوار بوده است.
با نگاه به لایحه بودجه سال 1393 اعتبارات بخش برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی ذیل اعتبارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز جهاد دانشگاهی مورد توجه قرار گرفته بود. این موضوع در لایحه بودجه 1394 روندی کاهشی به خود گرفت و با حذف ردیف بودجه برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی از اعتبارات جهاد دانشگاهی مواجه شد.
بر این اساس دولت برای ردیف مربوط به برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی قرآنی ذیل اعتبارات جهاد دانشگاهی 44 میلیارد و 456 میلیون ریال را پیش‌بینی کرده بود. این ردیف در لایحه بودجه 94 تکرار شد اما به سایر موضوعات تخصیص داده شد. اعتبار این ردیف 34 میلیارد و 606 میلیون ریال بود که به انجام پژوهش‌های قرآنی و برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی اختصاص می‌یافت و خبری از موضوع خبررسانی قرآنی نبود.

و حال در لایحه بودجه 95 خبری از ردیف برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی قرآنی ذیل عنوان جهاد دانشگاهی نیست. البته موضوع پژوهش‌های قرآنی و برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی ذیل ردیف‌های برنامه توسعه علوم انسانی و اجتماعی و نیز برنامه حمایت و توسعه فعالیت‌های فرهنگی ـ دینی قرار گرفته‌اند.
ردیف بودجه برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی در وزارت علوم نیز با چنین سرنوشتی مواجه شده است.
اعتبار این ردیف در لایحه بودجه 93 ذیل عنوان امور علمی، فرهنگی و آموزشی مبلغ 45 میلیارد و 956 میلیون ریال پیش‌بینی شده بود.
در سال 94 این ردیف به صورت مجزا پیش‌بینی شده بود و برنامه توسعه فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و خبررسانی که با روندی کاهشی روبرو شد با اعتبار 36 میلیارد و 106 میلیون ریال مورد حمایت قرار می‌گرفت که این ردیف به موضوع توسعه فعالیت‌های قرآنی و نماز و گسترش سیره امام در نظر گرفته شده بود.

در سال 94 تنها منبعی برای موضوع خبررسانی قرآنی مربوط به این ردیف می‌شد که متأسفانه در لایحه بودجه 1395 حذف شده است.
موضوع حمایت مادی و معنوی از رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مذهبی و قرآنی در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای امروز موضوعی است که همواره مورد تأکید مسئولان مختلف بوده است اما به نظر می‌رسد نیاز چنین رسانه‌هایی به حمایت عملی مسئولان است تا بتوانند رسالت خود را در حوزه فعالیت‌های قرآنی انجام دهند.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟