• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

برگزاری دوره‌های تلفنی حفظ قرآن

 

مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س) در اقدامی

بیشتر...

شیوه داوری و رسیدگی به اعتراض‌ها در مسابقات

رئیس اداره مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور
بیشتر...

تلاش برای توزیع بودجه قرآنی ۹۷ از اوایل شهریور/ ۴

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه در تلاشیم تا
بیشتر...

پیشنهاد ایکنا برای معافیت سربازی «قهرمانان قرآنی»

موسى در طریق حمایت از مظلومان

شرح آیات 14 لغایت 17 سوره مبارکه القصص

14وَ لَمّا بَلَغَ

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
45738
57520
115860847
امروز یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400
اوقات شرعی

افزایش نامتوازن اعتبارات بخش دین و مذهب در لایحه بودجه

سرجمع بودجه بخش دین و مذهب در لایحه بودجه سال ۹۷ نسبت به سال‌ قبل با افزایش ناچیزی مواجه شده و در کنار آن انتقادی که وارد شده، رشد نامتوازن این اعتبارات است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، حجت‎الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۹ آذرماه، لایحه بودجه سال ۹۷ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ لایحه‌ای که تفاوت اصلی آن با سال‌های قبل، بودجه ریزی بر مبنای عملکرد است.
یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در کشور ما به عنوان ام‌القرای جهان اسلام نیازمند توجه جدی است، بخش دینی و قرآنی است که سرجمع بودجه فصل دین و مذهب در لایحه بودجه سال ۹۷ نسبت به چند سال اخیر با اندکی افزایش مواجه بوده است.
نگاهی به بودجه بخش دین و مذهب لایحه نشان می‌دهد که بودجه این بخش در دو قسمت مجزا شامل بخش هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای اختصاص داده شده و مجموع بودجه بخش دین و مذهب در این دو بخش مبلغ ۳۴۱،۴۱۵، ۱۸ میلیون ریال است. مقایسه بودجه امسال با سال ۹۶ نشان می‌دهد که بودجه سال ۹۶ میزان ۲۸۱، ۱۲۰، ۱۶ میلیون ریال بوده که امسال با افزایش حدودا ۲ هزار میلیون ریالی معادل ۱۳/۷ درصد مواجه بوده است.

 

ارسال نشود////بررسی بخش دین و مذهب لایحه بودجه 97/ افزایش ناچیز بودجه بخش مذهبی
در ذیل فصل دین و مذهب لایحه بودجه ۹۷ بخش‌های مختلفی وجود دارد که بررسی عملکرد، هزینه و بودجه آنها دارای اهمیت است و در زیر به برخی از مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم. یکی از این بخش‌ها، برنامه آموزش علوم دینی و حوزوی است که در بودجه سال ۱۳۹۶ در مجموع ۸۴۰، ۲۵۱ میلیون ریال برای آن در نظر گرفته شده بود که این میزان برای سال جاری ۳۱۴، ۳۱۴ میلیون ریال رسیده است.
بودجه برنامه‌های ساماندهی و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی-دینی در سال ۹۶ در مجموع مبلغ۱۴۹، ۴۱۵ میلیون ریال بوده که این میزان برای سال ۹۷ به ۰۰۰، ۴۶۸ میلیون ریال رسیده است. بودجه برنامه اعزام دانشگاهیان به حج عمره و عتبات عالیات در سال جاری به میزان ۰۰۰، ۵۹ میلیون ریال بوده که برای سال آینده به رقم ۰۰۰، ۶ رسیده است.
دولت در بودجه سال ۹۶ برای برنامه برگزاری مسابقات قرآنی و دینی مبلغ ۶۰۰، ۴۰  میلیون ریال در نظر گرفته بود که این مبلغ در سال جاری به ۲۸۸، ۶۰ رسیده است.
بودجه برنامه تامين خدمات فرهنگي وتبليغي مبلغان در سال ۹۷ مبلغ ۰۰۱، ۲۴ میلیون ریال است که این مورد در سال گذشته ۰۰۱، ۲۴ بوده است. برای برنامه ترویج و تشویق قرآن‌آموزی و انس اقشار جامعه با قرآن کریم در سال۹۷، ۰۰۰، ۱۳۱ میلیون ریال در نظر گرفته شده که در سال ۹۶ نیز همین از سوی دولت تعیین شده بود.
برای برنامه شناسایی و تأمین نیازهای فکری-دینی، مبلغ ۱۰۸، ۷۷ میلیون ریال برنامه توسعه همکاری‌های دینی بین‌المللی مبلغ ۲۵۹، ۲۶۷ و برنامه حفظ و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی-دینی مساجد مبلغ ۰۰۰، ۳۸۵ میلیون ریال بودجه برای سال ۹۷ در نظر گرفته شده است که این سه مورد در سال گذشته ۲۰۰، ۷۰ برای مورد اول ۸۷۱، ۱۹۰ برای مورد دوم و  ۰۰۰، ۳۵۰ برای مورد سوم بوده است.

ارسال نشود////بررسی بخش دین و مذهب لایحه بودجه 97/ افزایش ناچیز بودجه بخش مذهبی

 

بودجه برنامه حمایت از اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال ۹۶ مبلغ ۰۰۰، ۰۰۰، ۱ میلیون ریال بوده که این میزان در سال سال ۹۷ مبلغ ۰۰۰، ۴۰۰ میلیون ریال است. برای برنامه حمایت و راهبری فعالیت‌های تبلیغ و ترویج قرآن کریم، در لایحه سال گذشته مبلغ ۰۰۰، ۳۴۱ در نظر گرفته شده بود که برای سال ۹۷ به میزان ۰۰۰، ۴۰۰ میلیون ریال رسیده است.

برنامه حمایت و هدایت فعالیت‎های فرهنگی-دینی دانشجویان برای سال جاری مشمول ۳۵۵، ۱۰ میلیون ریال بودجه شده و برای برنامه حمایت از حوزه‌های علمیه و مدارس دینی نیز مبلغ ۸۸۴، ۶۳۴، ۷ میلیون ریال در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته با کاهش اندکی مواجه بوده است. بودجه این بخش در لایحه سال ۹۶ مبلغ ۲۳۰، ۸۲۶، ۶ میلیون ریال بوده است.
برنامه حمایت از فعالیت‌های فرهنگی-دینی پیروان اهل بیت در خارج از کشور مشمول ۱۵۱، ۳۲۳ شده که این مبلغ در لایحه سال ۹۶ مبلغ ۶۴۷، ۲۷۵ بوده است. برنامه دانش افزایی در حوزه علوم اسلامی نیز مشمول ۰۰۰، ۸۸ میلیون ریال شده است.
برای برنامه راهبری، نظارت و اداره اموربقاع و اماکن مذهبی کشور و برنامه راهبری، نظارت و اداره موقوفات کشور نیز به ترتیب مبلغ ۷۱۲، ۷۴ و ۰۰۰، ۴۱۴ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. برنامه راهبری، نظارت و اداره اموربقاع و اماکن مذهبی کشور در سال گذشته مبلغ ۱۰۰، ۵۸ میلیون ریال بوده و بودجه برنامه راهبری، نظارت و اداره موقوفات کشور نیز در لایحه سال ۹۶ مبلغ  ۶۰۰، ۳۹۶ میلیون ریال بوده است.

ارسال نشود////بررسی بخش دین و مذهب لایحه بودجه 97/ افزایش ناچیز بودجه بخش مذهبی
برنامه ساماندهی اعزام زائران به حج تمتع، عمره و عتبات عالیات در سال گذشته مبلغ ۰۰۰، ۴۵ میلیون ریال بوده که برای سال جاری به  ۵۰۰، ۵۳ میلیون ریال رسیده و برای برنامه شناسایی، جذب و اعزام مبلغان دینی نیز مبلغ ۹۴۶، ۸۱۶ در نظر گرفته شده است.
بودجه برنامه گسترش و تعمیق اندیشه تقریب مذاهب اسلامی ۰۰۰، ۳۶۰ میلیون ریال و بودجه برنامه گسترش فعالیت‌های فرهنگی در مساجد نیز  ۰۰۰، ۸۴۰ میلیون ریال است. بودجه این دو بخش در لایحه بودجه سال گذشته به ترتیب ۰۰۰، ۳۳۰  و ۰۰۰، ۶۳۸ میلیون ریال بوده است.
بودجه برنامه اطلاع رسانی و تبلیغات دینی رسانه‎ای نسبت به سال گذشته با افزایش مواجه شده و از رقم ۵۷۶، ۱۷۶ به رقم ۵۴۶، ۲۳۲ میلیون ریال رسیده است. میزان تعیین شده برای برنامه تسهیل دسترسی آحاد جامعه به محصولات فرهنگی-دینی فاخر نیز در لایحه بودجه سال گذشته مبلغ ۵۱۵، ۸۸ میلیون ریال بوده که برای سال ۹۷ به  ۰۰۰، ۱۰۲ میلیون ریال رسیده است.

 نکته‌ای که در این جا باید اشاره کرد این است که وضعیت بودجه‌های فرهنگی و مخصوصا قرآنی همواره مورد انتقاد بوده و تاکنون دغدغه فعالان این بخش به صورت جدی برطرف نشده است. رهبر معظم انقلاب همواره در سخنان خود تأکیئد بسیاری بر بخش فرهنگی جامعه و لزوم توجه مسئولان به این بخش داشته‌اند و حتی موضوعاتی از قبیل تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و .... در راستای اهمیت توجه به این بخش مطرح شده است لذا ضرورت دارد که مسئولان و مخصوصا مجلس شورای اسلامی توجه جدی‌تری به نگرانی‌های این بخش مبذول دارند.

نکته دیگر این است که در سال‌های اخیر همواره این امیدواری وجود داشته که با رفع تحریم‌ها و بهبود وضعیت کلی اقتصادی، دولت نیم نگاهی هم به بودجه این بخش داشته باشد اما گویا قرار است هر سال خواسته‌های بخش دینی و مذهبی جامعه با افزایش ناچیز بودجه این بخش پاسخ داده شود.

...........................

منبع

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟