• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

علوم قرآنی و گستره آن

 

از اصطلاحات رایج قرآن پژوهی واژه«علوم قرآنی» است.این

بیشتر...

دفاع از قرآن واجب عینی برای استادان تفسیر است/

مفسر قرآن کریم با بیان اینکه امروز حجم شبهات در مورد قرآن و

بیشتر...

نگاهی به درخواست‌های نخبگان قرآنی فنی و حرفه‌ای

در پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن كاركنان فنی و حرفه‌ای

بیشتر...

نفر برتر مسابقه کتابخوانی دانشجو‌معلمان قرآن

مسابقه کتابخوانی ویژه دانشجومعلمان قرآن به مناسبت هفته قرآن

بیشتر...

عقل فطری، راهبر حضرت خدیجه(س) به اسلام/ حیات طیبه

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اینکه حضرت

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
44924
48863
119849446
امروز دوشنبه, 31 خرداد 1400
اوقات شرعی

گردشگری مذهبی و کلیدهای موفقیت/ غفلت از ظرفیت‌های قرآنی و گردشگری امامزادگان

رئیس اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه هنوز برنامه‎ریزی صحیحی را برای استفاده همه اقشار و شیعیان سایر کشورها، در شهرهای زیارتی فراهم نکرده‌ایم، گفت: برنامه‌های قرآنی می‎تواند در حوزه‌های مذهبی مورد استفاده قرار گیرد؛ لذا باید کاری کنیم تا بسیاری از مسابقات قرآن در آستان امامزادگان برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، صاحب نظران صنعت گردشگری بر این باورند که به لحاظ موقعیت فرهنگی‌ - مذهبی خاص ایران در میان کشورهای دیگر، گردشگری مذهبی جای رشد و توسعه بسیاری در کشور دارد؛ اما گردشگری مذهبی در ایران با وجود هشت هزار و ۹۱۹ مکان مذهبی مقدس، هنوز فاقد ساماندهی تخصصی و متمرکز بوده و این وضعیت نابسامان حتی در شهرهای مهمی چون مشهد و قم نیز مشاهده می‌شود. این در حالی است که از این تعداد، دست کم چهار هزار و ۳۱۹ اثر در زمره آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی نیز قرار دارند و علاوه بر داشتن جاذبه زیارتی، دارای جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی هم هستند.

به‌جز کلانشهر مشهد که چندسالی است، سرمایه‌گذار خارجی برای گردشگری مذهبی در آن فعال شده، برای هیچ یک از این هشت هزار و ۹۱۹ نقطه، بسته سرمایه گذاری مشخصی از نظر زیرساخت‎های گردشگری اعم از هتل، وسایل حمل ونقل و تور تعریف نشده است. با توجه به این مسئله و اهمیت و ضرورت توجه به گردشگری مذهبی از ابعاد مختلف به ویژه ابعاد اجتماعی، مذهبی و اقتصادی گفت‎وگویی را با رجبعلی خسروآبادی، رئیس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، داشتیم.

وی در گفت‎وگو با ایکنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی عدم محقق نشدن جایگاه گردشگری مذهبی و ضرورت‌‌های توسعه این مسئله مهم در کشور و عوامل مؤثر بر آن گفت: ما در حقیقت آن عنوانی که باید برای گردشگری مذهبی در مکان‌های مذهبی کشور داشته باشیم شهر گردشگر است و شهر گردشگر یعنی اینکه باید همه امکانات، زمینه‎ و بسترها را فراهم کنیم که گردشگر بتواند از خدمات‌ این اماکن به راحتی استفاده کند.

خسروآبادی افزود: طبیعی است که وقتی ما می‌خواهیم از مکان‌های زیارتی استفاده و به آنجا مسافرت کنیم باید زمینه حضور را به صورت مرتب در آنجا فراهم کنیم. بعضا این اتفاقات در مناسبت‌های مذهبی و تعطیلات بیشتر در شهرهای مذهبی رخ می‌دهد، اما دائمی نیست و متاسفانه هنوز برنامه‎ریزی صحیحی با این عنوان که بتوان فرصت استفاده از یک شهر زیارتی را برای همه اقشار، افراد و خصوصا خارجی‎هایی که شیعه هستند و می‎خواهند از این اماکن در حالت‌های مختلف از جمله، اقامت، پذیرایی و در حالت عبادت استفاده کنند، فراهم نکرده‌ایم.

رئیس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، ادامه داد: یکی از نیازمندی‎های شهر زیارتی که آن را با عنوان شهر گردشگر می‎شناسیم در مکان‌هایی مانند مشهد مقدس، هتل است و لذا شاهد هستیم بیشترین هتل‌ها در آنجا ساخته می‎شود، که این اقدام خوب و قابل قبولی است؛ این اقدام زمینه عرضه را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه در توسعه حوزه گردشگری دو مسیر مشخص وجود دارد، تصریح کرد: ابتدا اینکه ما آنقدر متقاضی ایجاد کنیم که با افزایش تقاضا، عرضه خدمات هم ایجاد شود. چراکه وقتی مسافر باشد، باعث می‌شود سرمایه گذار به خودی خود در این محل‏‌ها سرمایه گذاری کند؛ او احساس می‌کند می‎تواند در آنجا خدمات لازم و سود مناسب را داشته باشد. این فضا برای کسانی که در فضای کاری خود در حوزه گردشگری یک افزایش ایجاد می‌کنند، عرضه را به همراه می‌آورد. به طور مثال در مشهد این اتفاق رخ داده و آنقدر ما زوار داریم که این زوار باعث ساخت هتل‌های موجود شده‌اند.

خسروآبادی اضافه کرد: زمانی هم وجود دارد که ما مسیر را برعکس می‎کنیم؛ در کشور مکان‌های بسیاری را داریم که معروفیت لازم را ندارند و شما می‌توانید با عرضه خدمات در آنجا این زمینه را فراهم کنید. خیلی از این مکان‌ها بوده است که قبلا عنایت خاصی به آنها نشده و لذا اگر ما بستر ارائه خدمات مناسب را برای حمل، نقل، اقامت، زیارت و پذیرایی فراهم کنیم به طور طبیعی آنجا هم به مرور زمان مسافر و زیارت کننده خاص خودش را خواهد داشت.

رئیس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، گفت: در تمامی این موارد سه مبحث مهم اقامت، پذیرایی و برنامه‌های جذاب در فضاهای مذهبی ضروری است. جذاب به این معنی که کسی که قصد زیارت آن مکان را می‌کند بهترین مکان از لحاظ امنیت، راحتی در اعمال فرایض دینی و فرهنگی را احساس کند؛ طبیعتا اگر برنامه خوبی برای مناسبت‌ها در آنجا در نظر گرفته شود و به فراخور مکان لذت معنوی و مذهبی خاصی را برای مسافران و زائران ایجاد کنند می‌توان استفاده مناسب را از این امکان داشت.

خسروآبادی با تأکید بر اینکه برنامه‌های قرآنی، از جذابیت بسیار بالایی برخوردار هستند که می‎تواند در حوزه‌های مذهبی مورد استفاده قرار گیرد؛ افزود: باید کاری کنیم تا بسیاری از مسابقات قرآن در امامزادگان برگزار شود. در این مسئله، هم موضوع و هم کالبد با هم سنخیت دارند و لذا باید یکی از برنامه‌های دائمی امامزادگان سراسر کشور شود. به عنوان مثال می‌توان مسابقات قرآنی را در بخش‌های مختلف مانند منطقه‎ای، استانی، ملی و بین‌المللی در امامزادگان شکل بگیرد. اینها برنامه‌هایی است که وقتی در امامزادگان برگزار می‎شود افراد علاوه بر زیارت امامزاده مربوطه با یک قرائت قرآن خوب و مبانی آن آشنا می‌شوند که قطعا برای بازدیدکنندگان جذابیت خواهد داشت.

وی گفت: بسیاری از مناسبت‎های مذهبی ما می‌تواند توأم با این مراسم‌ها باشد و همه این برنامه‌ها باید در کنار هم و در امامزادگان به صورت مرتب برگزار شود، اما متاسفانه امروز ما این موارد را کمتر شاهد هستیم. لذا اگر می‌گوییم توقع داریم که مردم در امامزادگان استقرار بیشتری داشته باشند لازمه آن این است که فعالیت‌های جانبی در این حوزه را زیاد کنیم که هم متناسب با امامزاده و هم مخاطب‎پسند باشد.

رئیس اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، ادامه داد:هیچ اشکالی ندارد که نمایشگاه مذهبی و هنری با موضوعات دینی و قرآنی در امامزادگان ایجاد شود، چراکه همه اینها برای بازدیدکنندگان جذاب است اما باید در یک قالب امروزی ارائه شود. صرف داشتن یک جزوه و نمایش آن به مردم کفاف این ظرفیت را نمی‎کند و لازم است خدمات و فعالیت‎های این چنینی هم فراهم شود تا بتوانیم این خدمات را نیز در کنار سایر امکانات موجود داشته باشیم.

.............................

منبع

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟