• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

اى صاحب نفس مطمئنه!

شرح آیات 27 تا 30 سوره مبارکه فجر

27یا أَیَّتُهَا

بیشتر...

خطبه صد و بیست و شش

 

 أَتَأْمُرُونِّی أَنْ أَطْلُبَ النَّصْرَ بِالْجَوْرِ

بیشتر...

خطبه صد و یک، بخش دوم

 

أَیُّهَا النَّاسُ، لاَ یَجْرِمَنَّکُمْ شِقَاقِی، وَلاَ

بیشتر...

صبر در خانه، مانع سقوط خانواده، آیت الله العظمی

دریافت فایل

حجم: 10 MB

زمان: 42 دقیقه

بیشتر...

معیار و ملاک تشخیص سوره‏ های مکی و مدنی

 

طبق آماری که از روایات ترتیب نزول به دست می‏آید،86 سوره

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
18480
41482
136290536
امروز پنج شنبه, 07 مهر 1401
اوقات شرعی

جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ٨٧ الى ٩٩ سوره‌ی حِجْر

بال‏هایت را بر مومنان فرود آور

 بعضى از مشركان ثروت فراوانى داشتند و مسلمانان آرزو مى‏كردند كه مانند آنان ثروتمند بودند و مى‏توانستند در راه خدا و براى تبلیغ دین خدا انفاق كنند. اما خداوند مهربان به پیامبر(ص) هشدار داد كه مسلمانان بزرگ‏ترین سرمایه ‌ی جهان، یعنى قرآن را دارند و نباید به نعمت ‏هاى مادى دیگران، كه وسیله‌ی آزمایش آن‏هاست، چشم بدوزند. سپس به او سفارش مى‏كند كه همچون پرنده‏ اى مهربان مسلمانان را زیر پروبال  خود بگیرد و با وحدت و یكپارچگى آنان را در مقابل دشمنان حفظ نماید. وحى الهى چنین بود:

 و به یقین به تو، سوره‌ی حمد و قرآن بزرگ را دادیم. و به آن‏چه ما نصیب گروه‏ هایى از آنان كرده‏ایم، چشم ندوز و بر آنان اندوه نخور و بال‏هایت را بر مومنان فرود آور.

    آیات 87 و 88


 از آنان مى‏پرسیم

 بعضى از مسلمانان فقط آیات و دستوراتى از قرآن را مى‏پذیرند و انجام مى‏دهند كه به سودشان باشد و بقیه را قبول نمى‏كنند و كنار مى‏گذارند. خداوند یگانه هشدار مى‏دهد كه در روز قیامت از تقسیم ‏كنندگان قرآن سوال خواهد شد:

 و بگو: به راستى من بیم دهنده ‏اى آشكارم. همان طور كه بر تقسیم ‏كنندگان نازل كردیم. كسانى كه قرآن را قسمت قسمت كردند. پس سوگند به پروردگارت، حتماً از تمام آنان خواهیم پرسید؛ از آن‏چه انجام مى‏دادند.

    آیات 89 الى 93


 
 مأموریت مهم

 پیامبر گرامى(ص) در مكه، سه سال مخفیانه مردم را به اسلام دعوت كرد و عده‌ی كمى از نزدیكانش به او ایمان آوردند. پس از سه سال، حضرت محمد(ص) فرمان یافت كه آشكارا مردم را به اسلام دعوت نماید. وحى الهى چنین بود:

 پس آن‏چه را مأمورى آشكار كن و از مشركان روى ‏بگردان كه در برابر مسخره‏ كنندگان، ما برایت كافى هستیم. كسانى كه با الله، خداى دیگرى قرار مى‏دهند به زودى خواهند دانست. و به یقین مى‏دانیم كه سینه‏ ات از آن‏چه مى‏گویند تنگ مى‏شود. پس به ستایش پروردگارت تسبیح گوى و از سجده كنندگان باش. و پروردگارت را پرستش كن تا این كه برایت یقین برسد.


     آیات 94 الى 99

تبیان

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری