• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

توصیه به فرو خوردن خشم،مرحوم آیت الله

دریافت فایل صوتی

حجم: 3.5 MB

زمان: 30 دقیقه

بیشتر...

آن روز مى خواهند سجده کنند، اما قادر نیستند

شرح آیات 42 تا 45 سوره مبارکه القلم

42یَوْمَ یُکْشَفُ عَنْ

بیشتر...

روایت اهل بیت (ع) از ساخت خانه خدا

کعبه بنایی در میان مسجدالحرام در شهر مکه است و
بیشتر...

توطئه شوم دیگر!

شرح آیات 75 و 76 سوره مبارکه الاسراء

76وَ إِنْ کادُوا

بیشتر...

برپایی ۶۰۰۰ جلسه سراسری قرآن در ایام ماه رمضان

محسن عمادی، مسئول دارالقران عقیدتی، سیاسی ناجا در گفت‌وگو

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
35156
44617
136254911
امروز چهارشنبه, 19 مرداد 1401
اوقات شرعی

والایى و بلندمرتبگى خداوند

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۵ - فراز ۱۲

وَ أَنْتَ الَّذِي زِدْتَ فِي السَّوْمِ عَلَى نَفْسِكَ لِعِبَادِكَ، تُرِيدُ رِبْحَهُمْ فِي مُتَاجَرَتِهِمْ لَكَ، وَ فَوْزَهُمْ بِالْوِفَادَةِ عَلَيْكَ، وَ الزِّيَادَةِ مِنْكَ، فَقُلْتَ تَبَارَكَ اسْمُكَ وَ تَعَالَيْتَ مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا، وَ مَنْ جَاءَ بِالسَّيِّئَةِ فَلَا يُجْزَى إِلَّا مِثْلَهَا.

و توئى آنکه در داد و ستد با بندگان و پیشنهاد کالا در بهاى آن بر خود افزوده ‏اى (بیش از آنچه که سزاوارند مى‏دهى) مى‏خواهى در تجارت کردنشان با تو سود برند، و در کوچ کردن به سوى تو و افزونى یافتن از جانب تو رستگار شوند، پس (از اینرو)- تو خود که نامت با برکت و احسان است و (از مانند بودن به آفریده شدگان) برتر و منزه و پاکى- فرموده‏ اى (در قرآن کریم «س 6 ى 160( من جاء بالحسنه فله عشر امثالها، و من جاء بالسیئه فلا یجزى الا مثلها): هر که کار نیکو بجا آورد مزد او ده برابر خواهد بود، و هر که کار بد کند جز مانند کار بدش کیفر داده نمى‏شود.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۶ - فراز ۲۵

فَهَا أَنَا ذَا أَؤُمُّكَ بِالْوِفَادَةِ، وَ أَسْأَلُكَ حُسْنَ الرِّفَادَةِ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اسْمَعْ نَجْوَايَ، وَ اسْتَجِبْ دُعَائِي، وَ لَا تَخْتِمْ يَوْمِي بِخَيْبَتِي، وَ لَا تَجْبَهْنِي بِالرَّدِّ فِي مَسْأَلَتِي، وَ أَكْرِمْ مِنْ عِنْدِكَ مُنْصَرَفِي، وَ إِلَيْكَ مُنْقَلَبِي، إِنَّكَ غَيْرُ ضَائِقٍ بِمَا تُرِيدُ، وَ لَا عَاجِزٍ عَمَّا تُسْأَلُ، وَ أَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ، وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.

پس (چون حال چنین است) اینک منم که آمدن به درگاه تو را قصد مى‏کنم، و عطا و بخشش نیکو از تو مى‏خواهم، پس بر محمد و آل او درود فرست، و رازم را بشنو، و دعا و درخواستم را روا ساز، و روزم را به نومیدى به پایان مرسان، و در خواهشم دست رد و منع بر پیشانیم مزن (مرا نومید مگردان) و رفتنم را از نزد خود و بازگشتنم را به سویت گرامى دار، زیرا تو به آنچه بخواهى گرفتار سختى نمى‏شوى، و از آنچه از تو خواسته شود ناتوان نیستى، و تو بر هر چیز توانائى، و انتقال (از معاصى) و توانائى (بر طاعت براى ما) نیست جز به یارى خداى بلند مرتبه ‏ى بزرگ (که خردها از درک حقیقت ذات او فرو مى‏ مانند).

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۹ - فراز ۸

فَلَمَّا رَأَيْتَ يَا إِلَهِي تَبَاركْتَ وَ تَعَالَيْتَ دَغَلَ سَرِيرَتِهِ، وَ قُبْحَ مَا انْطَوَى عَلَيْهِ، أَرْكَسْتَهُ لِأُمِّ رَأْسِهِ فِي زُبْيَتِهِ، وَ رَدَدْتَهُ فِي مَهْوَى حُفْرَتِهِ، فَانْقَمَعَ بَعْدَ اسْتِطَالَتِهِ ذَلِيلًا فِي رِبَقِ حِبَالَتِهِ الَّتِي كَانَ يُقَدِّرُ أَنْ يَرَانِي فِيهَا، وَ قَدْ كَادَ أَنْ يَحُلَّ بِي -لَوْ لَا رَحْمَتُكَ- مَا حَلَّ بِسَاحَتِهِ.

پس چون تو- اى خداى من که (از صفات مخلوق) منزه و برترى- فساد و تباهى قصد او و زشتى آنچه را پنهان داشته دیدى او را با مغز سر در گودالى که براى شکار کنده بود نگونسار کردى، و در پرتگاه گودالش بازگردانیدى تا پس از سرکشیش با ذلت و خوارى در بند دامى که مى ‏اندیشید مرا در آن بیند درآمد، و اگر رحمت و مهربانى تو نبود نزدیک بود آنچه به او فرود آمد بر من فرود آید.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۵۲ - فراز ۵

سُبْحَانَكَ قَضَيْتَ عَلَى جَمِيعِ خَلْقِكَ الْمَوْتَ مَنْ وَحَّدَكَ وَ مَنْ كَفَرَ بِكَ، وَ كُلٌّ ذَائِقُ الْمَوْتَ، وَ كُلٌّ صَائِرٌ إِلَيْكَ، فَتَبَارَكْتَ وَ تَعَالَيْتَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ.

منزه و پاکى تو! (از اینکه عقول و خردها درک کند قدرت و توانائیت را که از آثار آن اینست که) مرگ را بر همه‏ ى آفریدگانت: آنکه تو را یگانه دانست و آنکه به تو کافر شد مقدر کرده ‏اى، و همه (تلخى) مرگ را چشنده هستند (مشقت و رنج آن را دریابند) و یکسره به سوى تو بازگردند (روز قیامت براى پاداش یا کیفر برانگیخته شده گرد آیند، اشاره به قول خداى تعالى «س 29 ى 57(: کل نفس ذائقه الموت ثم الینا ترجعون یعنى هر کسى مرگ را چشنده است و پس از مرگ به سوى ما بازمى‏ گردید) پس تو جاوید و برترى (از اینکه در ذات و صفات و افعال مانندى داشته باشى) جز تو خدائى نیست یگانه‏ اى که براى تو شریکى نمى‏ باشد.

صحیفه سجادیه - دعای شماره ۴۷ - فراز ۵

وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْعَلِيُّ الْمُتَعَالِ، الشَّدِيدُ الِْمحَالِ.

و توئى خدائى که جز تو خدائى نیست، بلند مرتبه در منتهاى بلندى (یا بلند مرتبه ‏ى منزه از صفات مخلوق و از هر چه بر تو روا نیست) که انتقام و به کیفر رساندنت سخت است.

احسن الحدیث در شبکه های اجتماعی    aparat telegram instagram whatsapp 300x300 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری