• تـازه هـا
  • آموزش قرآن
  • پربازدید

شرح خطبه 79 نهج البلاغه

    شرح خطبه 79 نهج البلاغه - استاد
بیشتر...

تفسیر قرآن کریم،سوره مبارکه انفال،استاد مفسر دکتر

وظیفۀ ما در روز عید غدیر

دریافت فایل تصویری

حجم: 18 MB

زمان: 5 دقیقه

بیشتر...

مسابقه در مسیر سعادت

شرح آیه 133 سوره مبارکه آل عمران

133- وَسَارِعُوا إِلَىٰ

بیشتر...

مرحله چهارم دوران سازندگى براى انقلاب

شرح آیات 87 لغایت 89 سوره مبارکه بونس
87
وَ أَوْحَیْنا إِلى

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
7046
32761
141192967
امروز چهارشنبه, 02 اسفند 1402
اوقات شرعی

چگونگى انفاق ها

شرح آیات 270 و 271 سوره مبارکه بقره

270- وَمَا أَنفَقْتُم مِّن نَّفَقَةٍ أَوْ نَذَرْتُم مِّن نَّذْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ يَعْلَمُهُ ۗ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنصَارٍ

271- إِن تُبْدُوا الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِيَ ۖ وَإِن تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا الْفُقَرَاءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۚ وَيُكَفِّرُ عَنكُم مِّن سَيِّئَاتِكُمْ ۗ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

270- و هر چیز را که انفاق مى کنید، یا نذر مى کنید (که در راه خدا انفاق نمایید)، خداوند از آن آگاه است. و ستمکاران (ریا کار و منت گذار)، هیچ یاورى ندارند.

271- اگر صدقات (و انفاق هاى خود) را آشکار کنید، خوب است; و اگر آنها را مخفى ساخته و به نیازمندان بدهید، براى شما بهتر است; و از گناهان شما مى کاهد; و خداوند به آنچه انجام مى دهید، آگاه است.

چگونگى انفاق ها

به دنبال آیات گذشته که درباره انفاق و بخشش در راه خدا و انتخاب اموال خوب براى این کار، توأم با اخلاق و اخلاص بحث مى کرد، در این دو آیه، سخن از چگونگى انفاق ها و علم خداوند نسبت به آن است.

در آیه نخست، مى فرماید: «آنچه را که انفاق مى کنید یا نذرهایى که (در این زمینه کرده اید) خداوند همه آنها را مى داند» (وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ نَفَقَة أَوْ نَذَرْتُمْ مِنْ نَذْر فَإِنَّ اللّهَ یَعْلَمُهُ).

کم باشد یا زیاد، خوب باشد یا بد، از طریق حلال تهیه شده باشد، یا حرام، با اخلاص همراه باشد، یا توأم با ریا، همراه با منت و آزار باشد، یا بدون آن، از اموالى باشد که خداوند دستور انفاق آن را داده است، یا به وسیله نذر بر خود واجب کرده باشید، هر گونه باشد، خدا از تمام جزئیات آن آگاه است و جزاى آن را از خوب و بد به تناسب آن خواهد داد.

و در پایان آیه مى فرماید: «و ظالمان یاورى ندارند» (وَ ما لِلظّالِمینَ مِنْ أَنْصار).

«ظالمان» در اینجا اشاره به ثروت اندوزان بخیل و انفاق کنندگان ریاکار، و منت گذاران و مردم آزاران است، که خداوند آنها را یارى نمى کند و انفاقشان نیز در دنیا و آخرت یاورشان نخواهد بود.

یا کسانى که به خاطر ترک انفاق به محرومان و تهیدستان، هم به آنها ظلم کردند، هم به جامعه و هم به خویشتن.

یا کسانى که انفاق ها را در محل شایسته خود به کار نگرفتند; زیرا ظلم به معنى وسیع کلمه، به معنى هر گونه کارى است که در غیر مورد خود انجام گیرد، و از آنجا که منافاتى در میان این معانى سه گانه نیست، ممکن است هر سه در مفهوم آیه جمع باشد.

آرى، آنها نه در دنیا یار و یاورى دارند، و نه در قیامت شفاعت کننده اى و این خاصیت ظلم و ستم، در هر چهره و به هر شکل است.

ضمناً از این آیه استفاده مى شود که: نذر مشروعیت دارد، و باید به آن عمل کرد. و این از امورى بوده که قبل از اسلام وجود داشته، و اسلام بر آن صحه گذاشته است.

* * *

در دومین آیه، سخن از چگونگى انفاق از نظر آشکار و پنهان بودن است، مى فرماید: «اگر انفاق ها را آشکار کنید، چیز خوبى است، و اگر آنها را مخفى ساخته و به نیازمندان بدهید براى شما بهتر است» (إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمّا هِیَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ).

«و بخشى از گناهان شما را مى پوشاند (و در پرتو این کار، بخشوده خواهید شد) و خداوند به آنچه انجام مى دهید، آگاه است» (وَ یُکَفِّرُ عَنْکُمْ مِنْ سَیِّئاتِکُمْ وَ اللّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبیرٌ).

* * *

نکته ها:

1 ـ انفاق آشکار و پنهان

تردیدى نیست که انفاق علنى و آشکار در راه خدا و اختفاى آن هر کدام اثر مفیدى دارد; زیرا هنگامى که انسان به طور آشکار و علنى مال خود را در راه خدا انفاق مى کند اگر انفاق واجب باشد، گذشته از این که مردم تشویق به این گونه کارهاى نیک مى شوند، رفع این تهمت نیز از انسان مى گردد که به وظیفه واجب خود عمل نکرده است.

و اگر انفاق مستحب باشد، در حقیقت یک نحوه تبلیغ عملى است که مردم را به کارهاى خیر و حمایت از محرومان و انجام کارهاى نیک اجتماعى و عام المنفعه تشویق مى کند.

و چنانچه انفاق به طور مخفى، و دور از انظار مردم انجام شود، به طور قطع ریا و خودنمائى در آن کمتر است، و خلوص بیشترى در آن خواهد بود، مخصوصاً درباره کمک به محرومان، آبروى آنها بهتر حفظ مى شود، و لذا آیه فوق مى گوید: «هر یک از دو کار در مورد خود خوب و شایسته است».

بعضى از مفسران گفته اند: این دستور تنها درباره انفاق هاى مستحبى است و انفاق هاى واجب از قبیل زکات و مانند آن بهتر است همیشه آشکار و علنى باشد.

ولى مسلّم است که هیچ یک از این دو دستور (اظهار و اخفاى انفاق) جنبه عمومى و همگانى ندارد بلکه موارد مختلف است در پاره اى از موارد که اثر تشویقى آن بیشتر است و لطمه اى به اخلاص نمى زند، بهتر است اظهار گردد، و در مواردى که افراد آبرومندى هستند که حفظ آبروى آنها ایجاب مى کند، انفاق به صورت مخفى انجام گیرد و بیم ریاکارى و عدم اخلاص مى رود، مخفى ساختن آن بهتر خواهد بود.

در بعضى احادیث تصریح شده انفاق هاى واجب بهتر است اظهار گردد، و اما انفاق هاى مستحب بهتر است مخفیانه انجام گیرد.(1)

از امام صادق(علیه السلام) نقل شده که فرمود: «زکات واجب را به طور آشکار از مال جدا کنید و به طور آشکار انفاق نمائید اما انفاق هاى مستحب اگر مخفى باشد بهتر است».(2)

این احادیث با آنچه در بالا گفتیم منافات ندارد; زیرا انجام وظائف واجب کمتر به ریا آمیخته مى شود، چون وظیفه اى است که در محیط اسلامى هر کس ناچار است آن را انجام دهد و همچون یک مالیات قطعى است که باید همه بپردازند.

بنابراین، اظهار آن بهتر است و اما انفاق هاى مستحبى چون جنبه الزامى ندارد، ممکن است اظهار آن به خلوص نیت لطمه بزند، لذا اختفاى آن شایسته تر مى باشد.

* * *

2 ـ انفاق و آمرزش

از جمله «وَ یُکَفِّرُ عَنْکُمْ مِنْ سَیِّئاتِکُمْ» استفاده مى شود: انفاق در راه خدا در آمرزش گناهان اثر عمیق دارد; زیرا بعد از دستور انفاق در این جمله مى فرماید: «و گناهان شما را مى پوشاند».

البته، مفهوم این سخن آن نیست که بر اثر انفاقِ کوچکى، همه گناهان بخشوده خواهد شد، بلکه با توجه به کلمه «مِنْ» که معمولاً براى «تبعیض» به کار مى رود استفاده مى شود که انفاق، قسمتى از گناهان را مى پوشاند. روشن است که آن قسمت بستگى به «مقدار انفاق» و «میزان اخلاص» دارد.

درباره این که انفاق سبب آمرزش مى شود از طرق اهل بیت(علیهم السلام) و اهل تسنن روایات زیادى وارد شده است از جمله در حدیثى آمده است: «انفاق نهانى خشم خدا را فرو مى نشاند، و همان طور که آب آتش را خاموش مى کند گناه انسان را از بین مى برد».(3)

و نیز در روایتى آمده است: «هفت کس هستند که خداوند آنها را در سایه لطف خود قرار مى دهد، در روزى که سایه اى جز سایه او نیست:

پیشواى دادگر;

جوانى که در بندگى پروردگار پرورش مى یابد;

کسى که قلب او با مسجد پیوسته است تا بار دیگر به سوى آن باز گردد;

کسانى که یکدیگر را براى خدا دوست دارند با محبت گرد هم آیند و با محبت متفرق شوند;

کسى که زن زیباى صاحب مقامى او را به گناه دعوت کند و او بگوید من از خدا مى ترسم;

کسى که انفاق نهانى مى کند به طورى که دست راست او از انفاقى که دست چپ او کرده آگاه نمى گردد!

و کسى که تنها به یاد خدا مى افتد و قطره اشکى از گوشه هاى چشم او سرازیر مى شود».(4)

* * *

3 ـ انفاق و نیت پاک

ضمناً مفهوم جمله «وَ اللّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبِیْرٌ» این است که: خدا عالم است به آنچه انفاق مى کنید، چه آشکار باشد، و چه مخفى و همچنین او از نیات شما آگاه است که اظهار و اخفاى انفاق را به چه منظور و هدفى انجام مى دهید.

در هر حال آنچه در انفاق مؤثر است نیت پاک و خلوص در عمل است، به علاوه، دانستن و ندانستن مردم اثرى ندارد، و آنچه مهم است علم خداست; زیرا اوست که جزاى اعمال انسان را مى دهد و از نهان و آشکار آگاه است.

* * *


1 ـ «وسائل الشیعه»، جلد 9، صفحه 309، باب 54: «بابُ إِسْتِحْبابِ إِخْراجِ الزَّکاةِ الْمَفْرُوضَةِ عَلانِیَةً وَ...»، (چاپ آل البیت).

2 ـ «الزَّکوةُ الْمَفْرُوضَةُ تُخْرَجُ عَلانِیَةً وَ تُدْفِعُ عَلانِیَةً وَ بَعْدَ ذلِکَ غَیْرُ الزَّکوةِ اِنْ دَفَعْتَهُ سِرّاً فَهُوَ أَفْضَلُ ـ تفسیر «على بن ابراهیم قمى»، جلد 1، صفحات 92 و 93 (مؤسسه دار الکتاب، قم، 1404 هـ ق) ـ «وسائل الشیعه»، جلد 9، صفحه 311، با اندکى تفاوت (چاپ آل البیت) ـ «بحار الانوار»، جلد 69، صفحه 284 ـ «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث.

3 ـ «صَدَقَةُ السِّرِّ تُطْفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ وَ تُطْفِئُ الْخَطِیئَةَ کَما یُطْفِئُ الْمَاءُ النّارَ» ـ «مجمع البیان»، جلد 1 و 2، صفحه 385 (جلد 2، صفحه 198، مؤسسة الاعلمى للمطبوعات، بیروت، طبع اول، 1415 هـ ق)، ذیل آیه مورد بحث ـ «عوالى اللآلى»، جلد 2، صفحه 71 (انتشارات سیّد الشهداء، قم، 1405 هـ ق) ـ «بحار الانوار»، جلد 93، صفحات 23 و 24 (با تفاوت).

4 ـ «سَبْعَةٌ یُظِلُّهُمُ اللّهُ فِی ظِلِّهِ یَوْمَ لا ظِلَّ إِلاّ ظِلُّهُ: الإِمامُ العَدْلُ، وَ الشّابُّ الَّذِى نَشَأَ فِی عِبادَةِ اللّهِ تَعالى وَ رَجُلٌ قَلْبُهُ یَتَعَلَّقُ بِالْمَساجِدِ حَتّى یَعُودَ إِلَیْها، وَ رَجُلانِ تَحابّا فِى اللّهِ وَ اجْتَمَعا عَلَیْهِ وَ تَفَرَّقا عَلَیْهِ وَ رَجُلٌ دَعَتْهُ اِمْرَأَةٌ ذاتُ مَنْصَب وَ جَمال فَقالَ اِنِّى أَخافُ اللّهَ تَعالى، وَ رَجُلٌ تَصَدَّقَ بِصَدَقَة فَأَخْفاها حَتّى لَمْ تَعْلَمْ یَمِیْنُهُ ما تُنْفِقُ شِمالُهُ، وَ رَجُلٌ ذَکَرَ اللّهَ خالِیاً فَفاضَتْ عَیْناهُ» ـ «مجمع البیان»، جلد 1 و 2، صفحه 385 (جلد 2، صفحه 198، مؤسسة الاعلمى للمطبوعات، بیروت، طبع اول، 1415 هـ ق)، ذیل آیه مورد بحث ـ «وسائل الشیعه»، جلد 5، صفحه 199، با تفاوت (چاپ آل البیت) ـ «بحار الانوار»، جلد 26، صفحه 261،
جلد 66، صفحه 377، و جلد 71، صفحه 353 (همه با تفاوت).

.........................

تفسیر نمونه

aparat aparat telegram instagram این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید instagram instagram

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری