احسن الحدیث

تقوی ، اجتهاد و صداقت راهکارهای سعادت انسان و جامعه

نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) تقوی و ورع، اجتهاد، تلاش، صداقت و راستگویی را راهکارهای سعادت انسان و جامعه برشمرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سيد علی قاضی عسکر درجلسه تواصي به حق درجمع کارکنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری به حدیث امام صادق (ع) که فرموده اند: "عَلَيْكَ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ وَ اَلاِجْتِهَادِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِيثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ " از امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: دراین حدیث از خداترسی، دوری از گناه و متقی شدن بعنوان راهکار رسیدن انسان به سعادت و تامین زندگی دنیا و آخرت اونام برده شده است. 

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با بیان اینکه تقوی و ورع ریشه حل همه مشکلات می تواند باشد، به آیه 83 سوره قصص " وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ " اشاره و تصریح کرد: طبق وعده خداوند؛ خوشبختی و سعادت از آن انسان های با تقوی است.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای مورد تاکید در این روایت اجتهاد و تلاش  است، اظهارکرد: امام صادق همه پیروان شان را به تلاش و کوشش فراوان توصیه می کنند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه درجوامع اسلامی و شیعی کار و تلاش و اهمیت آن کمتر مورد عنایت قرارگرفته است، گفت: اجتهاد و تلاش در تمامی عرصه ها مورد توجه اسلام بوده و هست و اگر ما در تمامی امور مربوط به زندگانی بشر تلاشگر باشیم، می توانیم کشور و مردم را رشد داده به خودکفایی اقتصادی و معنوی برسانیم. 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکربعنوان نمونه درحوزه دانش به روایت " اطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَى اللَّحْدِ " اشاره کرد و آن را نشان دهنده اهمیت فراگیری علم و دانش  در تمام طول زندگی انسان دانست و گفت: اسلام تصریح دارد که انسان در هیچ زمانی نباید دست از فراگیری علم بردارد.
نماینده ولی فقیه نظرات مطرح شده در اسلام در حوزه کار را برجسته توصیف کرد و با اشاره به اینکه در روایات متعدد آمده است که ما دوست داریم پیروانمان صبحگاهان به سمت کار و تلاش بروند، اظهار داشت: در اسلام توصیه شده است که افراد قبل از طلوع آفتاب بدنبال کار بروند و لحظه ای از تلاش و کوشش دست برندارند.
وی با بیان آیه 39 سوره نجم " وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ " گفت: هرچه انسان تلاش و کوشش کند نتیجه آن را خواهد دید.

وی با ذکرمثال هایی، رسیدن انسان به روزی و ثروت از طرق غیرعادی را برخلاف مبنای دین دانست و گفت: انسان تا تلاش و کوشش نکند روزی بدست نمی آورد و در روایات داریم فردی که دنبال کار نرفته و زحمت نمی کشید پیامبر می فرمودند این فرد از چشم من افتاد.
وی افزود: البته برخی اوقات بیکاری در جامعه وجود دارد وفرد بدنبال کار می رود ولی به نتیجه نمی رسد که در این صورت درحال تلاش است ومشکلی ندارد ولی اگر کار وجود دارد و تنبلی می کند اسلام به شدت آن را تقبیح می نماید.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید براینکه اجتهاد ، تلاش و کوشش در همه عرصه ها مورد تاکید اسلام است، اظهار کرد: مضمون برخی روایات حکایت از آن دارد که اگر فردی آب و زمین در اختیار دارد ولی باز فقیر است، چنین فردی باید خود را ملامت کند چرا که دنبال کشاورزی نمی رود تا روزیش را از دل زمین خارج کند.         
وی تاکیدکرد: خداوند و ائمه از ما خواسته اند به هر مقداری که توان داریم دنبال کار، کوشش و تلاش باشیم.

سرپرست حجاج ایرانی با ابراز تاسف از آمارهایی که درمورد ساعات کارمفید در کشورارائه می شود، اظهار کرد: بر اساس آمار؛ ساعت کارمفید درسطح کشور رقم بسیار پایینی بوده و امیدوارکننده نیست. 
وی با اشاره به اینکه اسلام در همه چیز به نفع آن توجه دارد، افزود: اسلام علم را صرفا بخاطر علم قبول ندارد بلکه برعلم نافع تصریح و تاکید دارد انسان باید بدنبال علم نافع و سودمند برای بشرباشد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر دانشی را که انسان در سال های متمادی کسب می کند اگر بدرد انسان نخورد بی فایده دانست و گفت: رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید کردند که بین دانشگاه و صنعت باید ارتباط برقرار شود تا کاربرد علم در صنعت و اقتصاد کشور نمایان شود.
وی با بیان اینکه درروایات به کوشش درعبادت ، کسب و کار ، علم آموزی و... فراوان توصیه شده است، افزود: اگر به این توصیه امام صادق (ع) عمل کنیم شرایط ما درحوزه های مختلف سودمند و اثرگذار خواهد شد.
نماینده ولی فقیه "صِدْقِ اَلْحَدِيثِ" را توصیه دیگر امام صادق در این حدیث عنوان کرد و با اشاره به اینکه در روایات و آیات درمورد صدق، راستی، راستگویی و راست کرداری مطالب فراوانی وجود دارد، به بیان آثار مثبت حاکم کردن اعتماد عمومی درجامعه از طریق صداقت، راستی و راستگویی پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه راستی و راستگویی در زندگی شخصی و اجتماعی و حکومت داری کاربرد دارد، به طرح موضوع شفافیت ازسوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در این بحث اسلام در مواردی که به امنیت کشور لطمه وارد نمی کند ، جامعه را مضطرب نمی سازد و برای مردم مشکل ایجاد نمی کند طرفدار شفافیت و بیان واقعیت ها به مردم است. 
وی شفافیت در گفتگو با مردم را در کنار صرفه جویی دولت و مسئولان موثر توصیف کرد و افزود: در زمان امیرالمومنین (ع) هم برخی افراد تخلف می کردند و حضرت علی آنها را خیلی شفاف و روشن فرامی خواند و با آنها برخورد می کرد و هیچ اضطرابی هم در جامعه بوجود نمی آمد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با ذکر مثال هایی در مورد توانایی های نظامی کشور افزود: درمواردی که به اخلاق عمومی و امنیت جامعه لطمه وارد می شود ضرورتی ندارد که اسرار افشا گردد، این کار به معنای شفافیت نیست بلکه افشای  اسرار است که  در روایات نیزمذمت شده است.

نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت افزود: متاسفانه دربازی های سیاسی زمانی که بخواهند آبروی فردی راببرند از شفافیت سخن می گویند ولی در جایی که خودشان گرفتاریک سلسله مسایل هستند آنجا شفافیت را ضروری نمی دانند. 
وی تصریح کرد: اسلام تاکید دارد با مردم باید با صداقت روبرو شد و افراد جامعه باید راستگویی را وجهه خود قرار دهند تا اعتماد عمومی ایجاد شود.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکرتاکید کرد: اگر مردم به همدگیر دروغ بگویند اعتماد از بین می رود ؛ اگر کارمند؛ کار مردم را بدون دلیل به تاخیر بیاندازد خیانت و دروغ است و اگر مسئولان به مردم راست نگویند و خلاف آنچه را درجامعه می گذرد مطرح نمایند ، موجب می شود اعتماد عمومی از بین برود و در چنین جامعه ای زندگی کردن بسیار مشکل خواهد شد.
وی با بیان روایت " قل الحقّ و لو كان عليك " تصریح کرد: درمنطق اسلام حتی اگر حرف حق و راست به ضررانسان باشد باید بگوید و به اعتماد عمومی لطمه نزند و در جایی هم که میبند مطلبی درست بوده و واقعیت دارد آن را بپذیرد.
وی با اشاره به اینکه پذیرش عذر در روایات آمده است، افزود: اگر کسی عذرخواهی کرد بپذیرید، اگر کسی اشتباه کرد و به آن اعتراف نمود واز جبران اشتباه خود سخن گفت ، قبول کنید تا اعتماد عمومی در جامعه حاکم شود.
...........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.