پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

توجه به امور مادی و معنوی در زندگی مومن واقعی

آیت‌الله رشاد درباره اینکه چگونه مومن واقعی بین امور مادی و معنوی جمع می‌بندند، گفت: مومن حقیقی به بهانه آخرت از دنیا غافل نمی‌شود همچنین به بهانه دنیا از آخرت خود بازنمی‌ماند بلکه چشمی برای دنیا و چشمی برای آخرت دارد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله «علی‌اکبر رشاد» شنبه (8 دی) پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند که دو چشم باز و بینا سبب می‌شود که انسان حقایق را ببیند.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه درباره اینکه چگونه مومن واقعی بین امور مادی و معنوی جمع می‌بندند، عنوان کرد: مومن حقیقی به بهانه آخرت از دنیا غافل نمی‌شود همچنین به بهانه دنیا از آخرت خود بازنمی‌ماند بلکه چشمی برای دنیا و چشمی برای آخرت دارد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با بیان اینکه اسلام توجه به امور معنوی و مادی را باهم در نظر گرفته است، اظهار کرد: شاید چنین مشهور شده باشد که یهودیان به دنیا و مادیات دلبستگی زیادی دارند و مسیحیان چنین نیستند اما چنین نیست بلکه هر دوی آنها ترویج دهندگان مادیات هستند اگرچه صهیونیست‌ها صحنه گردان هستند اما مسیحیان ثروت دنیا را می‌برند.

آیت‌الله رشاد با اشاره به اینکه خداوند بر اساس حکمت انسان را خلق کرده است و به هر دو بعد مادی و معنوی او توجه دارد، ابراز کرد: بر همین اساس مسلمانان افزون بر توجه به مادیات به فطرت خود که بخش معنوی وجودی است توجه دارند.

رییس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه افزود: وقتی انسان به دو بعد مادی و معنوی خود توجه کند می‌تواند به کمال برسد؛ البته باید بتواند چالش‌های موجود بین دو را به خوبی مدیریت کند که آن هم با اطاعت از دستورات الهی ممکن است.

وی در ادامه بیان کرد: برخی افراد در دنیا به حقایق روشن و آشکار الهی چشم می‌پوشند در حالی که اگر چشم بگشایند می‌توانند آنها را مشاهده کنند. امروز برخی بدون توجه به دو کتاب ارزشمند قرآن و نهج‌البلاغه بر حقایق این دو نور الهی چشم می‌پوند و نمی‌خواهند عظمت و محتوای غنی آنان را قبول کنند.

آیت‌الله رشاد در پایان خاطرنشان کرد: اخیرا باب شده که برخی کلمات قصار امیرمومنان امام علی(ع) را به نام اشخاصی نظیر داریوش و کوروش پادشاهان ایرانی نقل می‌کنند در حالی که این دو شخص از افراد ظالم و جائر زمان خود بودند، توجه و دقت به چنین اموری نیاز به چشم بینا دارد.
............................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری