پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

فقر از دلایل جهل، کفر و ذلت است

آیت‌الله ری‌شهری گفت: فقر علاوه بر جهل و کفر سبب خواری و ذلت انسان می‌شود در مقابل کسب ثروت حلال سبب عزت انسان می‌شود.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله محمدمحمدی ری‌شهری دوشنبه (17دی ماه) در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پیش از آغاز درس خارج فقه به سخنرانی پرداخت و گفت: با اساس روایات رسیده از سوی ائمه معصومین(ع) فقر خسارات زیادی به انسان می‌زند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری  با اشاره به چند بعد از ابعاد خسارت‌بار فقر، عنوان کرد: فقر علاوه بر جهل و کفر سبب خواری و ذلت انسان می‌شود، اگرچه این امر مطلق نیست زیرا در گذشته و در تاریخ اسلام بزرگان، علما و عرفای فراوانی بودند که فقیرانه و زاهدانه زندگی کردند اما جاهل و یا کافر نبودند.

تولیت حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) افزود: افراد جاهل و نادان درجامعه جایگاه اجتماعی بالایی ندارند به همین دلیل فقر مزید بر علت شده و سبب ذلت و خواری آنها می‌شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با استناد به روایت دیگری مبنی بر اینکه فقر سبب خواری و ذلت انسان شده و او را در زندگی سرگردان می‌کند، ابراز کرد: فقر سبب اندوه انسان شده و جایگاه او را در جامعه و بین دیگران پست قرار می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گاهی برخی از علما هم به علت فقر در بین خانواده و جامعه مورد کم لطفی قرار گرفتند؛ کسب مال حلال خوب است ثروت حلال سبب عزت انسان می‌شود.
..........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری