پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

پیروزی حق بر باطل سنت الهی است

رییس شواری سیاست گذاری حوزه علمیه تهران گفت: پیروزی حق بر باطل به محض مواجهه اتفاق نمی افتد بلکه باید بین فائق آمدن حق بر باطل فاصله باشد تا در این میان افراد آزموده شوند و عناصر مختلف جوهر خود را نشان دهند و جانب داران حق و باطل شناخته شوند.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت‌الله «علی اکبر رشاد» رییس شواری سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران در جلسه درس خارج فقه هجدهم اسفند ماه ۹۷ مدرسه علمیه امام رضا(ع) گفت: از کلمات عمیق و عظیم امیر حکمت این جمله است، هر آنی که در مقابل حق بایستد نابود خواهد شد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) ادامه داد: این عالم نسبت به حق و باطل مساوی نیست و هستی دارای موضع است، هستی نسبت به خوب و بد واکنش نشان می دهد، قانون الهی این است که نهایتاً باطل از میان برود و حق مستقرشود؛ در نتیجه هرکس که جانب دار حق است دوام خواهد یافت و آنکه جانب باطل باشد و در مقابل حق بایستد ضایع و نابود خواهد شد.

آیت‌الله رشاد با بیان اینکه پیروزی حق بر باطل سنت الهی است که در طول تاریخ حاکم بوده است، عنوان کرد: همیشه در تاریخ این روند جریان داشته لکن پیروزی حق بر باطل مستلزم لوازم است که باید فراهم شود و آثاری بر آن مترتب است که آن آثار باید محقق شوند. بناست کسانی در بستر تزاحم حق و باطل جوهر خود را نشان دهند و معلوم شود چه کسی طرف حق و چه کسی طرف باطل است و این زمان می خواهد.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: پیروزی حق بر باطل به محض مواجهه اتفاق نمی افتد بلکه  باید بین فائق آمدن حق بر باطل فاصله باشد تا در این میان افراد آزموده شوند و مجال آزمایش برای افراد فراهم باشد تا عناصر مختلف جوهر خود را نشان دهند. جانب داران حق و باطل شناخته شوند. کسانی در بستر دفاع از حق آبدیده شوند و گروهی در بستر دفاع از باطل تنزل کنند.

رییس شواری سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران با تاکید بر اینکه عوامل و اسباب عادی باید بر اساس نظام علّی و معلولی جاری در هستی عمل کنند، اظهار کرد: بنا نیست غلبه حق بر باطل اعجازگونه صورت گیرد. هرچند خداوند متعال در شرایطی به نحو غیرعادی حق را بر باطل پیروز می کند ولیکن این به لحاظ محاسبات عادی تصور می شود، بدون علت است. در واقع همان عنایت و کرامات الهی و توجهات خاص خدا و امدادهای غیبی هم جز عوامل هستند. بنابراین با اسبابی حق بر باطل پیروز می شود واین خارج از سنت الهیه نیست که در یک روند و چهارچوب و فعل و انفعالاتی و در اثر اسباب و علل باید بر باطل پیروز شود. عالم و هستی بر اساس تدریج عمل می کند و این تدریج باید اتفاق بیفتد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با بیان اینکه گاه حق پیروز است و ما به خطا تصور می کنیم حق شکست خورده است، گفت: این به آن جهت است که ما تعجیل و شتاب داریم و می خواهیم حق بلافاصله بر باطل پیروز شود. برای مثال صرف قطع شدن سر مبارک حضرت سیدالشهدا(ع) در همان زمان بنی امیه هم سقوط کند، در سراسر عالم رسوا شوند در حالی که آن سنت تدریجی است و به تدریج و به مرور زمان اما به مقیاس تاریخ رسوا شدند. رسوایی بنی امیه مقطعی نیست بلکه تاریخی است و بعد از هزاران سال هم این ننگ رسوایی بنی امیه ماندگار است.

وی افزود: عظمت سیدالشهدا(ع) مقیاس تاریخ به چشم می آید و بر همه تاریخ حاکم است. حکومت آن بزرگوار بر قلبها طی قرون پدید آمده و تکامل و تداوم و تشدید پیدا می کند و همچنان خواهد بود، این پیروزی است. گاهی شتاب داریم و صبر نمی کنیم تا پیروزی را مشاهده کنیم و گاه پیروزی را با شکست اشتباه می گیریم و تصور می کنیم کشته شدن شکست است. کشته شدن فتح است و تفاوتی ندارد با پیروزی مادی و فیزیکی و صوری بلکه از آن برتر و مهمتر است. کسی که به مقام و مرتبه ای دست پیدا می کند، آن پیروزی است.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: گاه ما تصور می کنیم اگر کسی به کسب مدرک موفق و نائل شد مثلا دکتری گرفت یا به اجتهاد رسید یا به مقامی دست یافت، وزیر و وکیل شد، این یک پیروزی است. فرد در انتخابات رای می آورد می گوییم پیروز شد. گاه این پیروزیها جز وبال نیست و بعضی باید رای نیاورند تا عاقبت به شر نشوند و وقتی رای می آورند دنیا و آخرتشان را می بازند، تصور می کنیم این پیروزی است و در واقع شکست است و اگر هم پیروزی است اعتباری و موقت است.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با بیان اینکه بعضی کمالات حقیقی و برتر نیز پیروزی به شمار می رود، اظهار کرد: شهادت پیروزی است، چه چیز بالاتر و برتر از شهادت؟ حضرت امیرمومنان که همه کمالات در عالم هستی را جز نبوت دارا بودند آرزوی شهادت داشتند و صرفاً آنگاه که شهادت نصیبشان شد فرمودند فُزّتُ وَ رَّ بَ الکَعبه. یعنی همه مراتب تقوا و ورع و بیش از ۸۰ جهاد و آن مقامات معنوی را که جز او احدی در هستی از آن برخوردار نیست مقام عدالت، مراتب علم و عصمت را داشتند ولی همچنان آرزوی شهادت داشتند.

این استاد اخلاق ادامه داد: امیرمومنان بر سر مسیر حکومت عدل جان نهاد و پیروز شد زیرا شهادت را بر سر عدالت بدست آورد و این برترین نوع شهادت است. اگر حضرت سیدالشهدا(ع) شهید شدند شهادت را برای آزادی و مقابله با استبداد و ظلم و جور نصیب خود کردند و این بالاترین پیروزی است و تاریخ هم نشان داد که این پیروزی است، پس شهادت پیروزی است نه جاه و مقام، خلافت و موقعیت صوری اعتباری دنیوی است.

وی در پایان اظهار کرد: ما گاه حقیقت پیروزی و فتح را نمی فهمیم و گاه یک پیروزی را شکست می پنداریم و درک نمی کنیم  حتما حق پیروز است، چه ما درک کنیم یا درک نکنیم. آیا در روز عاشورا و در صحنه کربلا حضرت سیدالشهدا(ع) شکست خورد و یزید پیروز شد؟ حضرت سیدالشهدا(ع) پیروز شدند و تاریخ را فتح کردند و یزید ۳ سال را بصورت صوری و اعتباری فتح کرد. فتح با جبر و جور با تیغ و شمشیر که پیروزی نیست. امام حسین(ع) بیش از هزار و ۳۰۰ سال است بر قلبها حکومت می کنند. کدام حکومت عمیق تر، دلپذیرتر، طولانی تر و پایدارتر از این حکومت است؟ کسی که چهره خویش را در مقابل حق قرار دهد و با حق روبرو شود او حتما هلاک و تباه می شود.
..........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.