پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

معاونت قرآن و عترت باید نقش ستادی در فعالیت های قرآنی کشور داشته باشد

وزیر ارشاد گفت: جریان فرهنگ سازی قرآنی کشور باید از طریق این معاونت صورت بگیرد و به عنوان مرجعیت و ستاد راهبردی در این زمینه باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر ۱۹ اسفند ماه در نشست با معاون و کارکنان معاونت قرآن و عترت این وزارتخانه با تاکید بر اینکه باید به گونه ای عمل کرد تا معاونت قرآن و عترت جایگاه ستادی و حاکمیتی در فعالیت های قرآنی کشور داشته باشد، گفت: این نشست همزمان با ماه رجب ماه قرآن و عترت و در آستانه میلاد حضرت امیرالمونین (ع) برگزار شده و آن را به فال نیک می گیریم تا از طریق این معاونت بتوانیم در راستای دو میراث پیامبر (ص) قدم های موثری برداریم.

سیدعباس صالحی در ادامه افزود: جریان فرهنگ سازی قرآنی کشور باید از طریق این معاونت صورت بگیرد و به عنوان مرجعیت و ستاد راهبردی در این زمینه باشد.

وی گفت: کشور در زمینه  قرآن و عترت مجموعه های حاکمیتی، عمومی و حقوقی بسیاری دارد، ولی این معاونت به عنوان یکی از نقش های کارکردی خود باید در بخش ترویجی و قرآنی به صورت ستاد راهبردی فعالیت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای اینکه این معاونت نقش مرجعیت پیدا کند باید به عنوان یکی دیگر از نقش های کارکردی آن در اسنادی که در آن این جایگاه را تثبیت می کند جایی برای خود پیدا کند و این نکته را به عنوان یکی از نقش های اساسی جدی تر بگیریم.

صالحی افزود: در اسنادی که می توان برای این معاونت جایگاهی پیدا کرد باید به ارائه پیشنهادات پرداخت و در پیش نویس ها و سندهای قانونی و ... نظرات سازنده داد تا جایگاه حاکمیتی آن محکم تر شود و برای رسیدن به این امر باید از اسناد بالا دستی بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از ترسیم نقش های این معاونت بر افزایش هم افزایی تاکید کرد و گفت: نمی توان با تصدی گری همه جانبه کاری پیش برد، بنابراین باید سرنخ های هم افزایی با دیگر نهادها را افزایش داد.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین معاونت قرآن و عترت از طریق همکاری  و هم افزایی با معاونت ها و بخش های مختلف وزارتخانه باید فعالیت های خود را پیش ببرد و در این زمینه باید اهتمام دو جانبه پدید آید.

ایجاد اتاق مشارکت های مردمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با تاکید بر نقش مشارکت های مردمی در ایجاد مرجعیت این معاونت گفت: رسیدن به مرجعیت فرهنگ ساز قرآنی فقط با نگاه دولتی به وجود نمی آید بلکه باید نقش مشارکت های مردمی به عنوان راهبرد اصلی در این زمینه را جدی گرفت.

وی در عین حال تصریح کرد: اتاق مشارکت های مردمی به عنوان یک اتفاق خوب در این زمینه می تواند نقش موثری در پیشبرد اهداف این معاونت داشته باشد. بنابراین توجه به موسسات قرآنی و شناسایی و توانمند سازی آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای بر اهمیت توجه بر مشارکت های استانی نیز تاکید کرد و گفت: اگر بنا بر ایجاد مرجعیت قرآنی در این معاونت است باید به صورت فرا اقلیمی باشد و به استان ها توجه شود تا بتواند عدالت آمایشی را تامین کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فعالیت قرآنی باید در زندگی فردی و اجتماعی افراد ملموس شود زیرا می تواند در رشد توسعه ملی و اجتماعی تاثیرگذار باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: معاونت قرآن و عترت در فعالیت های خود باید به هم گرایی و هم افزایی نهادی و برون سازمانی نیز توجه داشته باشد تا از این طریق نیز بتواند برای این معاونت مرجعیت قرارگاهی ایجاد کند.

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی برخی مدیران این معاونت در ابتدای نشست گفت: در حوزه مشارکت های مردمی این معاونت اقدامات خوبی صورت گرفته ولی نیاز به تقویت بیشتری دارد. در بخش فضای مجازی نیز قدم های مناسبی برداشته شده که نیاز به سرعت دهی دارد زیرا امروز فضای مجازی در زندگی ما از نقش مهمی برخوردار شده است.

صالحی در ادامه با اشاره به برخی آثار ارائه شده در جشنواره های فجر امسال افزود: در جشنواره فیلم و تئاتر فجر آثار ارزشی خوبی به نمایش درآمد که برخی از آن ها توانستند بسیاری از جوایز را به خود اختصاص دهند. بنابراین حوزه قرآن و هنر باید تعامل بیشتری نسبت به گذشته با یکدیگر داشته باشند.

وی در پایان بر توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران تاکید کرد و گفت: باید در گام دوم انقلاب که رهبری ترسیم کرده اند با شتاب بیشتری حرکت کنیم.

فقهی زاده: در روش ها به بازنگری و نوسازی نیاز داریم

در ابتدای این نشست «عبدالهادی فقهی زاده» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این معاونت گفت: با همفکری و هم افزایی همکاران و موسسات فرهنگی و قرآنی کشور اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی افزود: باید فکر راهبردی و برنامه ریزی شده داشته باشیم و در همه سطوح از تصدی گری پرهیز کنیم.

فقهی زاده با اشاره به اینکه در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم ادامه داد: در بسیاری از روش های به بازنگری و نوسازی نیاز داریم و باید از فعالیت های کمی به سوی فعالیت های کیفی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در این معاونت صورت گرفته، اصلاح ساختار آن و کارآمدتر کردن آن است.

فقهی زاده در بخش دیگری از سخنان خود بر حرکت به سوی گسترش هم افزایی و توسعه مشارکت های مردمی را از دیگر اقدامات این معاونت برشمرد.

وی ادامه داد: توجه به کلان برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشه راه ما محسوب می شود.

در این نشست برخی از مدیران و کارکنان گزارشی از مجموعه فعالیت های خود ارائه داده و به ارائه نظرات، پیشنهادها و دغدغه های خود پرداختند.
...........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.