احسن الحدیث

تربیت بیش از ۸۰۰۰ طلبه قرآن‌پژوهش در جامعةالمصطفی/ شیرین‌ترین خاطرات قرآنی

معاون پژوهشی جامعة‌المصطفی گفت: بیش از هشت هزار طلبه قرآن‌پژوهش از جامعة‌المصطفی یا فارغ‌التحصیل شده‌اند و یا در حال تحصیل هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌رضا بی‌نیاز معاون پژوهش جامعة‌المصطفی در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: امروز مفتخر به میزبانی ۵۵۰۰ طلبه محصل در رشته قرآنی و حدیثی در جامعة‌المصطفی هستیم که افزون بر این، سه‌هزار دانش‌‌آموخته در این رشته‌ها مشغول به تحصیل بوده و فارغ التحصیل شده اند.
وی بیان کرد: جامعه‌المصطفی هم در اساس‌نامه خود اهتمام به قرآن و حدیث را در اولویت قرار داده و هم در همه رشته‌های تحصیلی، این مهم را سرلوحه کار خود گذاشته است. از بیش از ۱۳۰ کشور در ایران فعالیت‌های قرآنی و حدیثی پی‌گیری می‌شود.
معاون پژوهش المصطفی گفت: بیش از ۶۰۰ کتاب قرآنی به زبان فارسی و ۲۷ زبان دیگر و بیش از ۳۳۰۰ پایان‌نامه به زبان‌های دیگر ترجمه شده و از صد کرسی علمی و ترویجی، نزدیک به ۴۰ کرسی در مورد مباحث قرآنی و حدیثی در جامعه‌المصطفی برگزار شده است.


تاکنون موفق به انتشار ۱۵۰۰ اثر علمی قرآنی شده‌ایم
بی‌نیاز افزود: بیش از ۱۵۰۰ اثر علمی قرآنی به همت طلاب المصطفی منتشر شده است و نزدیک به ۱۵ انجمن پژوهشی قرآنی در این مرکز در حال فعالیت هستند. ۲۶ مجله قرآنی و حدیثی در المصطفی به زبان‌های مختلف در حال چاپ بوده، بیش از ۵۰۰ مرکز قرآنی و حدیثی در ۶۰ کشور جهان با تلاش طلاب المصطفی اداره می‌شود و بیش از ۹۰۰ عضو هیئت علمی قرآنی و حدیثی با این مرکز در حال همکاری هستند.


بیش از ۳۲۰۰ حافط قرآن در المصطفی حضور دارند
وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰ حافظ قرآن کریم و بیش از ۲۲۰ قاری ممتاز از کشورهای مختلف در المصطفی حضور دارند.


مسابقات بین‌المللی قرآن سبب تقویت قرآن در طلاب می‌شود
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طلاب علوم دینی، که بهار ۹۸ در قم برگزار می‌شود، با ارائه گزارش فعالیت‌های این حوزه در زمینه قرآن و حدیث و با بیان این که مباحث قرآنی در طلاب بسیار مهم است، عنوان کرد: مباحث قرآنی و دروس قرآنی باید از حالت جنبی بودن خارج و جزو دروس اصلی شود، زیرا هم‌اکنون، نگاه برخی از طلاب به قرآن به عنوان درس جانبی است و لازم است مسئولان و طلاب این نگاه را تغییر داده، همه طلاب باید وقت خود را صرف مباحث قرآنی کنند.
وی افزود: ما آنچنان که به ادبیات و فقه و اصول اهتمام داشتیم، به مباحث قرآنی اهتمام نداشته‌ایم. البته در سال‌های اخیر این توجه بیشتر شده است، ولی کافی نیست. در گذشته، کسی که عالم بود، بر همه حوزه‌های مختلف تسلط داشت، ولی در حال حاضر به جهت تخصصی شدن علوم، طلاب به سمت کسب تخصص در موضوعات خاص می‌روند و تفاوت علمای گذشته با فضلای کنونی همین نکته است که امروز علما تخصص خود را مشخص می‌کنند و تنها در بخش‌هایی دروس عمومی را می‌خوانند.
حجت‌الاسلام والمسلمین‌ بی‌نیاز با تاکید بر اینکه باید برای طلاب جوان برنامه منسجم و نظام جامع معارف قرآنی در حوزه طراحی شود، اظهار کرد: این برنامه از بدو ورود تا دانش‌آموختگی باید مشخص باشد؛ مثلاً یکسری شروطی برای پذیرش طلبه درباره توانمندی وی در مباحث قرآنی اختصاص دهیم و در زمان پذیرش، این توانمندی‌ها شرط شود و از سال نخست طلبگی، طلاب را در بخش‌های مختلف قرآنی تقویت کنیم.
وی ادامه داد: باید یک درس ثابت قرآنی در سطوح مختلف برای طلاب پیش‌بینی شود و تببین کنیم که چه توقعاتی از طلاب در سطوح مختلف درباره قرآن وجود خواهد داشت و حداقل توقعات برای طلاب مشخص باشد. در کنار آن، برای افراد علاقه‌مند به قرآن، یکسری فعالیت‌های تخصصی باید پیش‌بینی شود.

طلاب و علما باید پیشرو مسائل متعدد باشند
معاون پژوهش المصطفی خاطرنشان کرد: تأثیر مسابقات قرآنی بسیار زیاد بوده، مقدمه‌ای می‌شود برای حضور طلاب در مباحث قرآنی، ولی نکته‌ای وجود دارد که طلاب و علما در بسیاری از زمینه‌ها باید پیشرو باشند. در حوزه‌های شیعی توجه به مباحث قرآنی بسیار کمتر از حوزه‌های اهل سنت است، در حالی که منابع قرآنی شیعه بسیار غنی است و باید از این جهت برنامه‌ریزی شود و این مسابقات می‌تواند سبب تقویت قرآن در طلاب شود.
وی مطرح کرد: درصد شهدای روحانیت در دوران دفاع مقدس نسبت به دیگر قشرها بیشتر بوده است و علما در شهادت و اخلاق، از همه جلوتر بوده‌اند. در مباحث قرآنی نیز تعداد ممتازین روحانی باید بیشتر از قشرهای دیگر باشد. وقتی از حوزه علمیه صحبت می‌کنیم، از عالم دین سخن می‌گوییم و اساس دین، در قرآن وجود دارد و روایات و احادیث مبین آیات قرآنی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین‌ بی‌نیاز ابراز کرد: وقتی معتقدیم قرآن معجزه اسلام است، نمی‌شود کسی عالم دین باشد و تسلط به مفاهیم قرآنی نداشته باشد. اتفاقاً هر آموزه‌ای که طلاب به دست می‌آورند، اگر با قرآن تعارض داشته باشد، باید کنار گذاشته شود. کسی که به صور و آیات قرآنی مسلط باشد، در هیچ جلسه‌ای کم نخواهد آورد و به اعتقاد بنده، طلاب باید یک بار قرآن، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه را به طور کامل دوره کنند و اگر هر موضوعی طرح شد، بدانند در کجا مطرح شده است و به آن منبع بدهند.

شیرین‌ترین خاطرات قرآنی

معاون پژوهش المصطفی یادآور شد: شیرین‌ترین خاطرات قرآنی برای زمانی است که انسان قرآن را قرائت می‌کند یا برای دیگران تفسیر می‌نماید و احساس می‌کند نورانیت قرآن در او تأثیر می‌گذارد. در جلسات قرآنی، این فضای روحانی برای عموم افراد ملموس است. در روز قیامت، قرآن کریم در ارتقای جایگاه آخرتی بسیار مهم بوده، فقط حافظ یا قاری بودن کافی نیست و عامل به قرآن بودن سبب ارتقای جایگاه انسان در آخرت می‌شود. زنده ماندن علمای بزرگ مانند امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب( مدظله‌العالی) در قلوب مردم، مرهون قرآن و عمل به آموزه‌های آن است.
حجت‌الاسلام والمسلمین‌ بی‌نیاز بیان کرد: کلام الهی و قرآن، نور است و احادیث و روایات در صورتی که منتسب این منشأ الهی باشند، نورانیت پیدا می‌کنند.
..........................
منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.