احسن الحدیث

نخبگان قرآنی، خروجی جلسات مسجدی هستند/استفاده از توان کانون‌های مساجد در فعالیت‌های قرآنی

رحیم خاکی با بیان اینکه آنچه از دل آموزش سنتی قرآن برآمده، یک جامعه نخبگانی در حوزه فعالیت‌های قرآنی است، گفت: امروز امکانات مساجد ازجمله نهادهایی مثل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ظرفیت بالایی برای فرهنگ‌سازی قرآنی دارند.

«رحیم خاکی» در گفت وگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، با اشاره به تاثیر برگزاری جلسات سنتی قرآن در اشاعه فرهنگ دینی و تربیت حفاظ و قاریان، اظهار کرد: همان طور که در تاریخ حدود ۵۰ ساله کشور مشهود است، جلسات سنتی و خانگی، آموزش محوری در جهت تربیت نخبگان قرآنی را بر عهده داشتند و طبیعتاً اگر قبل از انقلاب و اوایل انقلاب حضور مساجد و جلسات خانگی و تلاش مردم نهاد برای آموزش قرآن نبود، طبیعتا ما این حجم از نخگبان قرآنی را نداشتیم.

این قاری بین المللی قرآن ادامه داد: بنابراین آنچه که از دل آموزش سنتی قرآن برآمده، یک جامعه نخبگانی در حوزه فعالیت های قرآنی است که اکنون هم در کشور و هم جهان اسلام فعالیت دارند. قطعا جلسات سنتی تجربه موفقی بوده و است. از طرف دیگر زمانی که مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت آموزش سنتی یا همان جلسات قرآنی در مساجد اشاره می کنند، طبیعتا پیش زمینه این موضوع را خودشان دارند و بارها در بیانات گفته اند که جلسات خانگی قرآنی برپا می کردند و تجربه چند ده ساله در این امر داشته اند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که اساسا فعالان قرآنی مساجد پیشتوانه بزرگی برای جامعه قرآنی کشور محسوب می شود.

وی تصریح کرد: این تجربه اکنون نیز می تواند جواب دهی داشته باشد، در طول دو دهه گذشته به واسطه دنیای مجازی و به دلیل مشغله های فراوانی که مردم پیدا کردند و شاید فراتر از آن ورود تکنولوژی های  نوین در عرصه های ارتباطی و زندگی اجتماعی، سلایق تا اندازه ای تغییر کرده، به ویژه نسل نوجوان و جوان که ترجیح می دهد برای یادگیری مسیر کوتاهتری را تجربه کند و چند ساعت یا حتی یک ساعت وقت نگذارد، لذا به اینترنت و شبکه های مجازی مراجعه کرده یا از لوح های فشرده استفاده می کند، اما باز هم نقش تربیتی که این جلسات داشته و دارد غیر قابل انکار است.

خاکی ابراز کرد: حضور در این جلسات تجربه یک زندگی اجتماعی را به همراه دارد و نشاطی که می تواند ایجاد کند تاثیر فراوانی در روحیه فرد دارد چراکه نوجوان و جوان در جمعی قرار می گیرد که هم خودمانی است و هم آموزش می بیند، در نتیجه جلسات سنتی قرآن در واقع بیش از هر چیز تاثیر فرهنگی دارند.

این مدیر و فعال قرآنی در ادامه تاکید کرد: معتقدم اگر مدیران فرهنگی و برنامه ریزان و دلسوزان جامعه قرآنی به موضوع یاد شده یعنی اهمیت جلسات سنتی توجه نکنند شکاف عمیق تر بین نسلی ایجاد می شود، شاید بهتر باشد اولا جلسات سنتی قرآن تقویت شود و از طرف دیگر از ظرفیت های مساجد با توجه به تاکید رهبری نسبت به تبدیل مساجد به پایگاه فعالیت های قرآنی، بهره مند شویم، در این صورت می توان تکنولوژی آموزشی را به مساجد آورد و با روش های نوین در مسجد به آموزش قرآن پرداخت.

 وی در بخش دیگری از مباحث خود بیان کرد: امروز بسیاری از نخبگان و استادان قرآن از طریق صفحات و شبکه های مجازی با شاگردان خود در سراسر جهان ارتباط دارند و افراد با ارسال اشکالات خود با آنها ارتباط داشته و در صدد رفع اشکال خود در حوزه های مختلفی از جمله قرائت قرآن هستند. البته اتفاق خوبی است اما بحث تربیتی که در دل آموزش های سنتی نهفته است نمی تواند جای خود را به فضای مجازی بدهد و حداقل می توان گفت که آموزش مجازی کافی نیست.

این فعال قرآنی با بیان اینکه عملکرد موسسات قرآنی را خارج از محدوده جلسات سنتی نمی دانم، گفت: موسسات مردم‌نهاد که کار آموزشی می کنند همان وظیفه جلسات سنتی را بر عهده دارند و استادانی که در این جلسات حضور دارند همان استادان جلسات سنتی هستند، البته در این میان بحث مساجد جدا است، به نظر من خود موسسات قرآنی می توانند با توجه به امکاناتی که در مساجد وجود دارد جلسات تخصصی خود را در مساجد برگزار کنند.

وی اضافه کرد: جلسات عمومی قرآن که در تهران و در سطح کشور در مساجد به صورت هفتگی و ثابت برگزار می شود واقعا بار ارزشی فوق العاده ای دارد در عین حال در جلسه عمومی استاد فرصت آموزش تخصصی ندارد و راهنمایی ها عموما راهنمایی های کلی است و بعضا شاید اشاراتی برای برخی شاگردان خاص باشد با این وجود معتقدم که جلسات قرآنی و آنچه که در موسسات ارایه می شود می تواند تکمله یکدیگر باشند و آموزش های تخصصی در زمانی به جز کلاس های اصلی در محیط هایی نظیر مساجد برگزار شود.

وی در مورد دلایل کمرنگ شدن جلسات سنتی قرآن، بیان کرد: همان طور که گفتم بخشی از مساله به هجوم انواع تکنولوژی ها و البته گرفتاری های چندگانه زندگی حال حاضر بر می گردد، از طرف دیگر رسانه ها و مخصوصا رسانه ملی و رادیو قرآن با وجود همه زحماتی که متحمل شده اند باز هم آن تاثیر کافی و موثر در حوزه آموزش قرآن را نداشتند و نیاز است که فرهنگ سازی شود و این فرهنگ سازی در گروی جلسات سنتی قرآنی است.

خاکی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون سرمایه های آموزشی در کشور بالا است، ساختمان ها و مراکز متعددی وجود دارد و مساجد نیز بیش از پیش تجهیز شده اند، کانون های فرهنگی هنری مساجد ظرفیت بالایی در بحث آموزش های قرآنی دارند و الان دیگر پذیرفته نیست که بگوییم امکانات نیست، حداقل اگر با ۳۰ تا ۴۰ سال قبل مقایسه کنیم اکنون امکانات آموزشی و حتی تعداد استادان قابل توجه است. معتقدم در امر تقویت جلسات سنتی رسانه ها نقش مهمی ایفا می کنند نیاز است که بیش از گذشته وارد این عرصه شوند.

.......................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟


  • چگونه آیه وضو شکل وضو گرفتن را بیان می کند؟
   دلیل اختلاف وضوی شیعیان و اهل سنت در چیست؟


  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • از آنجا که ساختار صحيفۀ سجاديه و شيوۀ امام زين‌العابدين(ع) در اين کتاب شريف، بر محور دعا

  • مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • پيامبر عظيم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله نه فوق بشر، بلکه بشرِ برتر است؛ يعني انساني است که خود

  • مروری بر آیات شفاعت

   قیمت:5,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99784-1-0 انتشارات
  • سیمای یتیم در قرآن
   قیمت:8,000
   انتشار:1396
   شابک : 978-600-99744-0-3 انتشارات بیان
  • ممهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است: «هُدىً

  • عید غدیر 1395

   قیمت:3,000
   انتشار:1395
   (1) جلسه
   تصویری
  • شرح دعای 42 صحیفه سجادیه

   قیمت:13,500
   انتشار:1396
   شابک : 978-964-8472-94-3
  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • ...آنچه تا کنون از خُمکدۀ سخنان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام نوشیدیم نشان می‌هد که در نگاه این

  •  استاد مفسر محمد علی انصاری،شارح این تراث علوی،نزدیک به سی سال از عمربا برکت خود را قرین وحی الهی

  • شخصیت با عظمت امام صادق (ع) در اذهان شیعیان با لقب "رئیس مذهب شیعه" پیوندی همیشگی خورده است.

   این

  • مجموعه «آیه‌ها» تلاشی است برای تبیین و شفاف‌سازی گزاره‌هایی از قرآن که ممکن است در نگاه ساده و

  • اندوه نامه

   خطبه سوم از مشهورترین و با اهمیت‌ترین خطب نهج البلاغه و به نام شقشقیه مشهور است

   80.000

  • فروغ حکمت

   شرح نهج البلاغه، جلد اول (خطبه های 3-1)، بهار 95

   35000 تومان

    

  • تفسیر موضوعی

   سیمای پیامبر(ص) در قرآن، تفسیر آیاتی است که در قرآن کریم درباره پیامبر رحمت آمده و

  • گفتارهای ویژه

   به بیان دیدگاه های حضرت درباره حقوق متقابل مردم و حاکمیت در نهج البلاغه می پردازد.