احسن الحدیث

کسب محبت خدا ریشه در معرفت دارد

آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق و عرفان با بیان اینکه اهل‌بیت(ع) چون در معرفت خدا کامل هستند، در محبت خداوند نیز کامل‌ترین خلایق به‌شمار می‌آیند و این یعنی محبت ریشه در معرفت دارد، محبت را کوتاه‌ترین راه رسیدن به خداوند بیان کرد.
 به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق  و عرفان شامگاه گذشته، پنجم آبان‌ماه، در مراسم عزاداری دهه پایانی ماه صفر در حسینیه الزهرا(س) مشهد، اظهار کرد: خداوند نام‌هایی دارد که میان خالق و خلق مشترک است، در اینجا یک تبصره وجود دارد که اگر بر سر کلمه الف و لام بیاید آن اسم مخصوص خدا می‌شود و در این موارد شریک خلق نیست.

وی ادامه داد: عارفی گفته که اگر یک نفر به اندازه ظرفیت بشریه خودش هر کدام از اسماء مشترک بین خدا و خلق مانند کریم را در خود محقق کند، مزدش این است که نوری از آن اسم مبارک به فرد داده می‌شود.

آموزش اوصاف خاندان عصمت در زیارت جامعه

فاطمی‌نیا با اشاره به عباراتی از زیارت جامعه کبیره بیان کرد: عبارات زیارت جامعه کبیره برای سلام ‌دادن ما به اهل‌بیت(ع) نیست، بلکه برای یاد گرفتن اوصاف اهل بیت(ع) است که ما نیز به این صفات متصف شویم، این ادعیه و زیارات را باید قدر بدانیم که به‌صورت صحیح به دست ما رسیده است.

وی با اشاره به معرفی خصوصیات اهل‌بیت(ع) در زیارت جامعه کبیره ادامه داد: حضرات اهل بیت(ع) کاملان در محبت خدا هستند، سؤال اینجاست که اهمیت این عبارت در چیست؟ خدا ذات خود را از همه بیشتر دوست دارد؛ چرا که خود خدا پر درک‌ترین است نسبت به پر‌کمال‌ترین موجود که خود اوست.

طالب معرفت و محبت باشیم

این استاد اخلاق و عرفان اضافه کرد: اهل بیت(ع) چون در معرفت خدا کامل هستند، در محبت خداوند نیز کامل‌ترین خلائق به‌شمار می‌آیند و این یعنی محبت ریشه در معرفت دارد، ما نیز باید طلب معرفت و پس از آن طلب محبت کنیم. می‌گویند پیامبر اسلام(ص) از دوری و دلتنگی امیرمومنان(ع) گریه می‌کرد، گریه محبت‌آمیز پیامبر از معرفت ایشان نسبت به شخصیت حضرت علی(ع) بود.

وی بیان کرد: این‌ها برای ما درس است و البته صفتی برای ما می‌شود، عشق به خدا یک عشق علمی است، در معارف اهل بیت(ع) عشق به‌صورت اندک خیلی کم عنوان شده است، این عشق همانند عشق‌های مجازی دنیا نیست که باعث سرگردانی شود.

فاطمی‌نیا ضمن اشاره به مصداقی از عشق در سیره اهل‌بیت(ع) اضافه کرد: یکی از موارد مثبت عشق روایتی از امیرمؤمنان(ع) است، از آنجا که در راه یکی از سفرها و جنگ‌ها به کربلا رسید و گفت اینجا جایی است که عشاق به خاک می‌افتند، عشاق و اصحابی که می‌گویند اگر ما را بکشند و هزار بار بسوزانند باز هم در رکاب معشوق خود خواهیم بود.

این استاد اخلاق و عرفان با تأکید بر عبارات آمده در زیارت جامعه کبیره اظهار کرد: منقبت اهل بیت(ع) هم برای ما درس است، باید وقتی به حرم مشرف می‌شویم، معرفت بخواهیم که بر اثر این معرفت محبت بیاید و اگر این محبت آمد همه چیز برای ما درست می‌شود.

محبت؛ کوتاه‌ترین راه رسیدن به خدا

وی گفت: راه‌های رسیدن به خدا به عدد نفس زدن‌های انسان‌هاست و میان این راه‌های بی‌شمار نزدیک‌ترین راه محبت است، محبت کمیت ندارد و در همه آن کیفیت مطرح است، انس با الله از محبت حاصل می‌شود، اگر کار انسان براساس محبت باشد کاسه انسان را پر می‌کنند و کمیت اعمال او مهم نیست؛ چرا که باید گفت در دین ما کیفیت مطرح است.

فاطمی‌نیا افزود: روزی حضرت موسی(ع) به خدا گفت «می‌خواهم عابدترین بنده خود را به من نشان دهی»، موسی برای دیدن این بنده راهی شد، رفت و دید بنده‌‌ای فلج در جنگل نشسته و هیچ از سلامتی بهره‌مند نیست، موسی گفت «من مستجاب الدعوه هستم، می‌توانم برای تو دعا کنم تا نعمت‌ها به تو برگردد» اما آن بنده نپذیرفت و سرش را پایین انداخت.

وی گفت: موسی دقت کرده و دید که بنده زیر لب ذکر «یا بار و یا وصول» را زمزمه می‌کند، دلیل گفتن آن ذکر را از او پرسید و بنده گفت «او خدایی است که محبت خود را دائم افاضه می‌کند».

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟