• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

تفسیر سوره مبارکه شوری، بخش پایانی، حجت الاسلام

شرح آیات 35 لغایت 53 سوره مبارکه شوری

جلسه 21

جلسه 22

بیشتر...

پیشنهاد راه‌اندازی کارگروه «ثقلین» با حضور ۱۴

پیشکسوت قرآنی کشور با اشاره به لزوم وحدت بیشتر بین دو میراث

بیشتر...

درهای پذیرش توبه همیشه باز است/ باید در کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی حسین‌زاده با بیان اینکه درهای

بیشتر...

اصفهانی، محمد حسین

اصفهانی، محمد حسین

نام های دیگر: محمد حسین اصفهانی

بیشتر...

پژوهش محور نبودن فعالیت‌های فرهنگی و دینی؛ عامل

عضو هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) عدم ارتباط بین

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
14490
41907
79312018
امروز یکشنبه, 05 بهمن 1399
اوقات شرعی

نتیجه‌بخش بودن سامانه جامع مدیریت مؤسسات قرآنی در گرو فعالیت مستمر

سامانه جامع مدیریت مؤسسات قرآنی به منظور تسهیل در رصد و حمایت‌‌ از مؤسسات قرآنی دارای مجوز از ارشاد و تبلیغات اسلامی از سوی دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شد و فرآیند ثبت‌نام تشکل‌های قرآنی تا ۱۰ دی‌ماه تمدید شد.

به گزارش ایکنا، سامانه جامع مدیریت مؤسسات قرآنی، همیشه یکی از درخواست‌های علاقه‌مندان و فعالان عرصه مردمی ـ قرآنی بوده است. موضوعی که نیاز آن به منظور تسریع در اطلاع‌رسانی ابلاغیه‌ها و آیین‌نامه‌ها، ساماندهی امور مؤسسات قرآنی و ارائه خدمات به آنها، رتبه‌بندی و سطح‌بندی، شناسایی مؤسسات فعال از نیمه‌فعال و غیرفعال، شناسایی دامنه و حوزه فعالیت مؤسسات و از سوی دیگر دستیابی به اطلاعتی جامع از قرآن‌آموزان و مربیان قرآن و همچنین برخورداری مؤسسات از تجهیزات و اقلام فرهنگی اعطا شده  و سایر، بیش از پیش احساس می‌شد.

وجود سامانه اطلاعات مؤسسات به منظور دستیابی دستگاه‌های متولی امور قرآنی از مجموعه‌های فعال و اطلاع از آمار دقیق این مؤسسات و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها و همچنین شناسایی حوزه‌های قرآنی اشباع شده در منطقه، شهر و استان و تمرکز بر سایر حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی و ترویجی لازم بود.

اخیراً خبر «آغاز به‌ کار سامانه ملی مدیریت مؤسسات قرآنی» از سوی دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تمدید چندین باره بازه زمانی ثبت‌نام، به نشانی  https://qia.ir   به منظور تسهیل مسئله نظارت، حمایت‌ها و برخورداری از تسهیلات به گوش رسید.

 این سامانه بنابر اذعان مسئولان، قرار است در چند فاز فعالیت کند و در حال حاضر طی فاز نخست، مدیران مؤسسات دارای مجوز از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، مدیران مؤسسات دارای مجوز از سازمان تبلیغات و همچنین مدیران شعب رسمی مؤسسات با ورود کدملی و شماره همراه می‌توانند نسبت به ثبت‌نام تمامی اطلاعات خواسته شده (مدیرمسئول، مدیرعامل، اعضای هیئت مؤسس، هیئت مدیره، مربیان و بازرسان، اطلاعات مربوط به ساختمان، اساسنامه، استقلال مؤسسه یا وابستگی به مؤسسات دیگر) اقدام کنند. ثبت‌نامی که طی سه بار تمدید شد و اینک مؤسسات بازمانده از ثبت‌نام تا ۱۰ دی‌ماه فرصت دارند تا با مراجعه به این تارنما نسبت به ثبت‌ اطلاعات خود اقدام کنند.

یکپارچه کردن اطلاعات مؤسسات و رصد و ارزیبای فعالیت آن برای ارائه خدمات بهتر و صحیح‌تر و شفاف، امری مبارک است که باید به فال نیک گرفته شود اما بهتر است گریزی بزنیم به این موضوع که هر از چند گاهی در دوره و برهه‌ای از زمان کم نبودن این سامانه‌ها که راه‌اندازی می‌شدند و برای آنها مراسم رونمایی گرفته می‌شد اما پس از اندک زمانی از فعالیت باز می‌ماندند و به سایه کشیده می‌شدند.

سامانه جامع مديريت اطلاعات موسسات قرآنی كشور توسط معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی www.ostan.qia.ir جهت استفاده معاونت قرآن و عترت ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در شهریورماه سال ۹۲ از این دست بود که اینک تارنمای فوق از کار افتاده است.

سامانه شفاف‌سازی عملکرد مالی و سامانه اینترنتی پیگیری مطالبات مؤسسات قرآنی با عنوان «سامان» نیز از برنامه‌های بود که از سوی اتحدیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در زمان خود راه‌اندازی شد و طی مراسمی از آن رونمایی شد و فعالیت آن در نیمه راه رها شده و اینک باید دید پس از تشکیل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، برنامه‌ آنها برای به روزرسانی این سامانه چیست و به کجا خواهد رسید.

باید از کار خوب تمجید کرد اما چه بهتر که این کارخوب به صورت مستمر و دنباله‌دار باشد و نه اینکه در زمانی به صورت پررنگ و با خبرسازی‌ها انجام شود و پس از تغییر و تحولات، ادامه فعالیت آنها به دست فراموشی سپرده شود. گویا در سامانه فعلی جامع مدیریت مؤسسات قرآنی، دسترسی نیز برای اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها به عنوان بازوان اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهادی که در بطن فعالیت‌های تشکل‌های قرآنی ـ مردمی استان‌ی قرار دارند، درنظر گرفته شده است. همچنین مقرر شده است به منظور طرح‌ریزی برنامه‌های بلند مدت نظام آموزش قرآن و ارتقای سطح قرآن‌آموزان اسامی و مشخصات مربیان و قرآن‌آموزان در این سامانه نیز بارگذاری شود که متعاقبا فرآیند ثبت‌نام آن اطلاع رسانی خواهد شد.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟