• تـازه هـا
 • آموزش قرآن
 • پربازدید

ایمان حقیقی

شرح آیات 131 لغایت 135 سوره مبارکه طه

131وَ لاتَمُدَّنَّ

بیشتر...

جامع ترین تعریف پیرامون دین و مذهب، آیت الله

دریافت فایل

زمان: 60 دقیقه

بیشتر...

نشست هم‌اندیشی اساتید طرح اسوه برگزار می‌شود

نشست هم‌اندیشی اساتید قرائت قاریان جوان و نوجوان عضو طرح

بیشتر...

فلسفه احکام ، آیت الله مکارم شیرازی

دریافت فایل

حجم: 7 MB

زمان: 57 دقیقه

بیشتر...

مقام رهبری،آیت الله العظمی مظاهری

دریافت فایل

زمان: 48 دقیقه

بیشتر...

آمار بازدید

-
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
43171
84273
107254399
امروز سه شنبه, 31 فروردين 1400
اوقات شرعی

تفسیر موضوعی در حوزه جدی‎تر گرفته شود/ قرآن؛ اساس کار حوزه

%d8%aa%d9%81%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b6%d9%88%d8%b9%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%ac%d8%af%db%8c%e2%80%8e%d8%aa%d8%b1-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d9%87-%d8%b4%d9%88%d8%af-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%d8%9b-%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d8%b3-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87                            

صاحب تفسیر نمونه با تاکید بر اینکه قرآن اساس کار حوزه است و حتی فقه نیز باید از قرآن گرفته شود گفت:  تفسیر موضوعی جامعیت و اعجاز قرآن را بهتر نمایان می‎کند لذا باید در حوزه جدی‎تر گرفته شود.                            

به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا)، آیت‌‎الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، شب گذشته، ۱۷ دی‌ماه در مراسم رونمایی از کتاب زن در تفسیر نمونه گفت: برخی فکر می‌کنند اعجاز قرآن تنها در فصاحت و بلاغت آن است اما مطالب قرآن در علوم روز، بیان تواریخ مخصوصا انبیاء و جامعیت آن همچنین عدم اختلاف در آن نشانه این است که اعجاز محدود به فصاحت و بلاغت نیست.

جدی‌تر گرفتن تفسیر موضوعی

این مفسر قرآن با بیان اینکه من وقتی کتاب زن در تفسیر نمونه را خواندم از اینکه قرآن این همه مطلب درباره زن بیان فرموده است، تعجب کردم، تصریح کرد: ولو اینکه این کتاب از تفسیر نمونه گرفته شده است ولی مطالب در تفسیر پراکنده بود لذا به چشم نمی‌آمد ولی در اینجا مجتمع شده است بنابراین برای معرفی اعجاز و جامعیت قرآن لازم است تفسیر موضوعی در حوزه جدی تر گرفته شود. استاد برجسته حوزه علمیه بیان کرد: خود اینکه زنان قبل از اسلام با ظهور اسلام از صفر و از زنده به گورشدن به بی نهایت رسیدند اعجاز نیست؟ آنان تا جایی رسیدند که قرآن از چند زن به عنوان نمونه برای همه مؤمنان اسم می‌برد؛ که در برخی آیات با مطلع «الذین امنوا» که افاده جنسین دارد آمده یعنی این زنان می‌توانند برای همه بشریت و در همه دوران‌ها عبرت و الگو باشند؛ زن فرعون با اینکه در بهترین کاخ زندگی می‌کرد ولی از خدا می‌خواهد که او را از شر فرعون نجات دهد؛ این برای زنان ما این درس را دارد که رنگ محیط به خود نگیرند و اسیر زرق و برق دنیا نشوند.

جهاد نکاح مساوی جهاد فحشاء

این مرجع تقلید با بیان اینکه برخی مانند داعش به دنبال ایجاد جاهلیت ثانی هستند، گفت: این افراد زنان را به اسیری می‌برند و می‌فروشند و با پولش اسلحه می‌خرند؛ جهاد نکاح راه می‌اندازند که در واقع جهاد فحشاء است و اسرائیل را به عنوان دشمن اصلی مسلمین رها می‌کنند و به جان دیگر مسلمانان افتاده‌اند. وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: نباید به وضع موجود در تفسیر نمونه قناعت شود و باید بنشینیم و آن را کام‌لتر کنیم ولو اینکه الان هم استفاده بسیاری در میان شیعه و سنی و در همه نقاط جهان دارد.

استخراج ۱۰۰۰ نکته قرآنی

این مفسر قرآن بیان کرد: من تصمیم گرفتم هر روز صبح که قرآن می خوانم هر نکته جدیدی که در قرآن یافتم آن را یادداشت کنم و الان ۸۰۰ نکته جدید پیدا کرده‌ام و تصمیم دارم آن را به هزار عدد برسانم و یا به صورت مستقل چاپ کنم و یا در تفسیر نمونه وارد کنیم؛ این نشان می‌دهد که قرآن اقیانوسی بی‌انتهاست که هیچ‌گاه لطایف آن تمام‌شدنی نیست.

قرآن؛ اساس جامعه

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه حفظ قرآن، قرائت، ترجمه و…در زمان امروز هم موضوعیت دارد و آثار خاصی برآن مترتب است، عنوان کرد: همه اینها باید مقدمه برای تدبر و عمل به قرآن باشد تا محتوا درک شود زیرا قرآن موضوع اساسی جامعه ماست و باید همه امور براساس آن تنظیم شود. این مفسر قرآن با بیان اینکه در حوزه باید قرآن، اساس باشد تأکید کرد: هر قدر حوزه‌ها با قرآن بیشتر آشنا شوند برکات آن بیشتر است زیرا اساس کار ما قرآن است؛ فقه و اصول جای خود را دارد اما فقه هم باید از قرآن استخراج شود زیرا آیات فقهی بسیاری داریم که مجتهدین به ان اشاره‌ای نکرده‌اند و در کتاب فقهی نیامده است.

آیات اخلاقی استخراج شود

وی در پایان بر لزوم استخراج آیات اخلاقی قرآن کریم تأکید کرد و گفت: موضوعاتی مانند جهاد در قرآن بسیار مورد توجه است وباید در تفسیر موضوعی به آن بپردازیم.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

 • تفسیر مشکات(1)

  مهم ترین ویژگی این تفسیر، کوشش در تبیین بعد هدایتی قرآن، یعنی هدف اصلی نزول است:

 • پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند:
  «اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ»
  با فضیلت‌ترین عبادت،

 • گفتارهایی درباره امامت امام علی علیه السلام

  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1398
  • شابک:
 • نگاهی به ارتباط فرزندان با پدر و مادر

 • نهج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • نج‌البلاغه تبلور اندیشۀ بزرگ‌انسان الهی، برترین الگوی تربیت‌یافتۀ مکتب وحی و توحید و انسانِ کامل

 • مجموعه شماره یک

  زن از منظر قرآن-زن از منظر قرآن کریم

  زن و مرد- بررسی جایگاه و ارتباطات زن و مرد

 • مجموعه بیان3 حاوی 144 DVD در 6 آلبوم، دور سوم تفسیر کامل قرآن کریم است که به‌صورت تصویری به‌همراه

 • پرتویی از روایات غدیر


  • اثر مکتوب
  • انتشار: 1397
  • شابک:
   978-600-99784-7-2

   انتشارات:
 • آیه‌ای که محرمات الهی را بیان می کند چه ارتباطی با ولایت دارد؟
  اکمال دین و اتمام نعمت چه

 • چگونه مسئله ولایت از آیه تبلیغ فهمیده می شود؟
  چه نکته ای هم سنگ تمام رسالت پیامبر (ص) است


 • ولی در آیه ولایت به چه معناست؟ / دادن انگشتر در نماز به حضور قلب چه سازگاری‌ای دارد؟