پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

رشد عقلی و علمی مهمترین پیام زیارت اربعین است

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر بابایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ضمن تسلیت به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان گفت: درباره اربعین روایتی از امام عسکری(ع) داریم که ایشان فرمودند علامت مومن 5 چیز است و یکی از آن ها، زیارت اربعین است و روایتی از امام صادق(ع) درباره زیارت مخصوص اربعین نیز داریم که فرازهایی از آن درباره امام حسین(ع) آموزندگی زیادی برای ما دارد.

این قرآن‌پژوه تصریح کرد: در این زیارت، بعد از سلام به امام حسین(ع) رو به خدا عرض می کنیم که خدایا امام حسین(ع) خون دلش را در راه تو بذل کرد(بذلو مهجته فیک) تا بندگان تو را از حیرت و گمراهی و انحراف نجات دهد.

بابایی بیان کرد: براساس این فراز، عاشورا اتفاق افتاد تا دین اسلام از مسیر انحرافی که برای آن ایجاد کرده بودند رها شود و بر اساس این فقرات زیارت، در راس عوامل ایجاد کننده عاشورا، رفع نادانی و جهالت و ضلالت بندگان خدا است زیرا همین جهالت و نادانی است که همواره باعث سوء استفاده سیاستمداران ظالم از مردم بوده است.

نویسنده کتاب تاریخ تفسیر اظهار کرد: درسی که از این فراز می گیریم این است که فردی که زیارت می خواند باید سعی کند دنبال علم و فهم دقیق دین برود و به تعبیر قرآن «تفقه» در دین داشته باشد و سطحی نگر نباشد تا دچار خرافات شود و آنقدر از امام زمان خود دور شود که صحنه عاشورا ایجاد شود.

وی با تاکید مجدد بر اولین وظیفه مومن منتسب به ائمه(ع) یعنی لزوم داشتن تفقه در دین افزود: فردی که تفقه در دین دارد در مرحله بعد باید به سراغ اطرافیان و خانواده و هم محلی ها و همشهری ها برود و به اندازه توان خود دیگران را از جهالت و نادانی نجات دهد و بر دانش دینی آنان بیفزاید زیرا هرقدر مردم به معارف دینی آگاه تر باشند زمینه سوء استفاده از آنان کمتر خواهد شد.

بابایی افزود: این که این همه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر بصیرت تاکید دارند همین مسئله دور کردن جهالت از خود است زیرا بصیرت رابطه مستقیم با تفقه در دین دارد و بصیرت موجب رشد جامعه  دینی است.

وی با اشاره به آیه اکمال دین که در روز عید غدیر بر پیامبر نازل شد تصریح کرد: به تصریح آیه اکمال، با ولایت امام علی(ع)، دین کامل شد و شیعه نسخه کامل دین اسلام است و در روایات شیعه تاکید زیادی بر علم و دانش و عقلانیت است زیرا علم و عقل سبب رهایی انسان از نجات و انحراف است.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری