احسن الحدیث

امور قرآنی کشور نیازمند حضور ریش‌سفیدان این عرصه است

قاری بین‌المللی کشورمان گفت: یکی از نمونه‌هایی که می‌توان آن را جزو مطالبات جامعه قرآنی بدانیم اینست که ما به معلم‌های دود چراغ‌خورده و ریش سفیدی نیاز داریم که عمری را در پشت رحل قرآن نشسته‌اند. جهانبخش فرجی، مدرس و قاری بین‌المللی کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در خصوص شعار بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن «قرآن، اخلاق، زندگی»، گفت: معتقدم قرآن باید به زندگی مردم ورود پیدا کند و این با نمایشگاه درست نمی‌شود.
وی ادامه داد: اما یکی از نمونه‌هایی که می‌توان بیان کرد و آن را جزو مطالبات جامعه قرآنی بدانیم این است که ما به معلم‌های دود چراغ‌خورده و ریش سفیدی نیاز داریم که عمری را در پشت رحل قرآن نشسته‌اند. ما باید این معلم‌های قرآن را از جلسات برداریم و به ارگان‌ها و مؤسسات قرآنی و وزارت‌خانه‌ها ببریم تا این پیرهای قرآنی بتوانند اخلاق و سبک و روش یک معلم واقعی قرآن را که تمام وجودش اخلاق است، در جامعه پیاده کند.
فرجی با تأکید بر اینکه باید به این افراد توجه شود اما این توجه نیست، اظهار کرد: این یکی از ضعف‌های بزرگ ماست که به این قشر بی‌توجه هستیم و متأسفانه سراغ افراد جوانی می‌رویم که با وجود اینکه رتبه و مقامی آورده است اما تجربه‌ای ندارد و به او استاد می‌گویند.
این مدرس قرآنی اضافه کرد: بلکه استاد آن پیری است که زندگی‌اش را وقف این کار کرده است و جلسه‌داری قرآن می‌کند. یکی از موارد قرآنی که قرآن بر آن تأکید می‌کند مهربانی ورزیدن است که خود آیات قرآن در این زمینه می‌گوید غرور و تکبر اجازه نمی‌دهد مهرورزی انجام شود.
این قاری بین‌المللی کشورمان بیان کرد: هنگامی که استاد واقعی قرآن عشق می‌ورزد و از خودش و مال و وقتش می‌گذرد و این کار را انجام می‌دهد نه غرور دارد و نه تکبر بلکه با سادگی و صداقت فرزندان ما را قرآنی پرورش می‌دهد حال چرا با این اوضاع نباید به این اساتید و پیشکسوتان قرآنی بال و پر داد.
وی ادامه داد: چرا وزارتخانه‌های ما نباید احساس کنند که پیر معنوی وارد وزارتخانه شده است و موقع نماز به آنها قرآن درس می‌دهد و همراه آن اخلاق و روش زندگی درس می‌دهد. اینها را در جامعه کم داریم.
فرجی اظهار کرد: این موضوع باید نهادینه و توسط افرادی که غرورشان را شکانده‌اند و پشت رحل قرآن نشسته‌اند و به بچه‌های ما قرآن یاد می‌دهد، ادامه‌دار باشد. در واقع آیتم‌هایی که می‌توان غرور را در جامعه بشناسید این است که مدیری را پای رحل قرآن نمی‌بینید و اگر مدیر و مسئولی را پای رحل قرآن دیدید بدانید این کشور قرآنی است که اینگونه نیست.
وی ادامه داد: حال آنکه رهبر عزیزمان این منش را به ما یاد داده است و ایشان ساعت‌ها در پشت رحل قرآن می‌نشیند و یاد می‌دهند که نجات کشور و مسائل اجتماعی در این است لذا باید ما هم با عملی کردن این منش در جامعه بپردازیم.
این قاری بین‌المللی کشورمان با تأکید بر اینکه قرآن نیازمند معلم متخلق به قرآن دارد، اظهار کرد: همچنین قرآن نیاز به حضور این افراد در جامعه دارد و از دیگر سو این افراد باید مورد حمایت قرار بگیرند. سیستم قرآنی جامعه نیازمند دود چراغ‌خورده‌ها و ریش سفید کرده‌های قرآنی است.
یادآور می‌شود، بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از هشتم خردادماه با شعار «قرآن؛ اخلاق،زندگی» در مصلای امام خمینی(ره) افتتاح شد و تا روز ۲۶ خردادماه از ساعت ۱۷ تا ۲۴ پذیرای بازدید عموم علاقه‌مندان است.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری