پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

آغاز چهاردهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن الجزایر

فعالیت‌های چهاردهمین دوره مسابقات بین‌المللی حفظ، تجوید و تفسیر قرآن کریم «جایزه الجزایر» دیروز، ۲۷ خردادماه، با حضور نمایندگان ۵۳ کشور جهان در شهر الجزیره، پایتخت این کشور آغاز شد.
آغاز چهاردهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن الجزایر
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از سایت خبری «abarahpress.com»، مراسم افتتاحیه این مسابقات در کاخ همایش‌های «الصنوبر البحری» در الجزیره، پایتخت الجزایر با حضور «محمد عیسی»، وزیر امور دینی، «الهادی ولد علی»، وزیر جوانان و ورزش، «عبدالغنی زعلان»، وزیر حمل و نقل و مشاغل عمومی الجزایر، شخصیت‌های رسمی و سیاسی، برخی دیپلمات‌ها، علمای دینی الجزایر و کشورهای اسلامی متعدد و شرکت‌کنندگان در این مسابقه برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه، ابتدا آیاتی از کلام‌الله مجید توسط گروه قاریان تلاوت شد و سپس مستند کوتاهی از تاریخ دوره سیزدهم جایزه بین‌المللی قرآن الجزایر پخش و در ادامه جمعی از چهره‌های قرآنی الجزایر تجلیل شدند.
وزیر اوقاف و امور دینی الجزایر در سخنانی تصریح کرد: مساجد کشور برای مشارکت در این رقابت‌ها مسابقه‌ای در سطح استان‌های این کشور برگزار کرده بودند که از طریق این رقابت، نماینده اصلی الجزایر انتخاب شد تا در جایزه بین‌المللی این کشور با دیگر نمایندگان جهان به رقابت بپردازد.
عیسی افزود: کشور الجزایر به منظور خدمت به قرآن کریم مؤسسه‌ای تحت عنوان «عصر» تأسیس کرد که به چاپ، نشر، توزیع و بررسی قرآن‌های وارداتی از طریق نظارت کمیته‌های متخصص، می‌پردازد.
محمد بورکایب، رئیس کمیته داوری این رقابت‌ها نیز در سخنانی تأکید کرد: قرآن کریم بزرگترین نعمتی است که از سوی خدا بر انسان نازل شده است تا انسان زندگی طیبه و سعادتمندی داشته باشد به شرطی که به وسیله تدبر، تأمل و تفکر در آیات آن به آموزه‌های این کتاب مقدس عمل کند.
ستاد برگزاری این مسابقات، فعالیت‌های متعددی از جمله جلسات تلاوت قرآن و برگزاری مدیحه‌سرایی و تواشیح دینی را در طول روزهای برگزاری رقابت‌ها برای شرکت‌کنندگان تدارک دیده‌ است.
هم‌زمان با این مسابقات بین‌المللی، مسابقات سراسری حفظ قرآن ویژه کودکان حافظ قرآن الجزایر زیر ۱۵ سال نیز در پایتخت این کشور به همت وزارت اوقاف و امور دینی برگزار می‌شود. 
به نفرات برگزیده مسابقات بین‌المللی قرآن الجزایر به ترتیب نفر اول یک میلیون دینار الجزایر، نفر دوم ۸۰۰ هزار دینار و نفر سوم ۵۰۰ هزار دینار الجزایر در مراسم اختتامیه که ۲۷ رمضان برگزار می‌شود، اهدا خواهد شد. همچنین جوایز ارزشمندی به رسم یادبود به دیگر شرکت‌کنندگان تقدیم می‌شود.
به نفرات اول تا سوم مسابقات ملی حفظ قرآن ویژه کودکان الجزایر نیز به ترتیب ۵۰۰ هزار دینار الجزایر، ۴۰۰ هزار دینار و ۲۰۰ هزار دینار الجزایر جایزه اهدا خواهد شد.
گفتنی است، در این دوره از مسابقات و در رشته حفظ کل قرآن کریم، محمدعلی اسلامی، حافظ جوان کشورمان حضور دارد. وی روز جمعه ۲۶ خردادماه به این مسابقات اعزام  شد و «محمدرضا ستوده‌نیا» به عنوان استاد راهنما، محمدعلی اسلامی را همراهی کرد. 
یادآور می‌شود، سال گذشته این مسابقات اوایل تیرماه برگزار شد و رسول تکبیری، نماینده کشورمان در این مسابقات بود که در نهایت موفق به کسب رتبه‌ای نشد. 
 
 
آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 تیر 1396 ساعت 03:41

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری