پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

400 موقوفه حوزوی جدید ایجاد شده است/ برپایی همایش وقف و حوزه

مدیر امور موقوفات حوزه علمیه با اعلام خبر برپایی پنجمین همایش وقف و حوزه علمیه در شهریور ماه گفت: طی چند سال اخیر علاوه بر احیای برخی موقوفات بیش از 400 وقف جدید برای حوزه‌های علمیه ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمصطفی مصطفوی، مدیر امور موقوفات حوزه علمیه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) گفت: همایش وقف و حوزه‌های علمیه چند سالی است که با اهداف تعریف شده از سوی حوزه علمیه و با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: امسال پنجمین سالی است که برگزاری این همایش در دستور کار حوزه علمیه قرار گرفته است و پنجمین دوره 23 شهریور ماه سال جاری در قم برگزار خواهد شد.
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه در این همایش که با حضور مسئولان سازمان اوقاف و حوزه علمیه برگزار می‌شود از مبلغین سازمان اوقاف و امور خیریه و  استادان حوزه دعوت می‌شود تا نظرات خود را در این عرصه بیان کنند.
وی گفت: امسال برای غنی‌‌تر شدن فضای علمی مباحث مرتبط با وقف فراخوانی برای ارسال آثار اعلام کرده‌ایم تا استادان حوزه و دانشگاه و مراکز پژوهشی و تمامی کسانی که علاقه دارند نظرات خود را به این همایش بفرستند در این زمینه اقدام کنند.
مصطفوی بیان کرد: علاقه‌مندان حوزه و دانشگاه و استادان می‌توانند کتاب، پایان‌نامه و مقالات خود را با موضوع وقف به خصوص وقف برای حوزه به دبیرخانه این همایش تا 9 شهریور ماه ارسال کنند.
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه با بیان اینکه کتاب‌ها باید چاپ اول منتشر شده در سال‌های 1395 و 1396 همچنین پایان نامه‌های دفاع شده در سال 1395 و 1396 و  مقالات علمی منتشر شده در مجلات و نشریات علمی معتبر در سال 1395 و 1396
باشد عنوان کرد: محققان و پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند این آثار با نشانی دبیرخانه همایش واقع در «قم، جمکران، بلوار انتظار، ساختمان دارالولایه، دفتر امور موقوفات و منابع پایدار حوزه های علمیه یا «قم، خیابان 15 خرداد، جنب امامزاده شاه سید علی، مجتمع فرهنگی آموزشی- دبیرخانه مشترک وقف و حوزه های علمیه ارسال کنند.
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه با بیان اینکه آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه  های علمیه و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش سخنرانی خواهند داشت تصریح کرد: حجت‌الاسلام و المسلمین شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت‌الاسلام و المسلمین  آبادی پیشه، دفتر امور موقوفات و منابع پایدار حوزه های علمیه نیز در این مراسم سخنرانی می‌کنند همچنین چندتن از استادان نیز نظارت خود را در این عرصه اعلام می‌کنند.
مصطفوی با بیان اینکه برپایی این همایشات و پیگیری‌های جدی در سال‌های اخیر در مورد وقف سبب شد تا 400 موقوفه جدید برای حوزه ایجاد شود عنوان کرد: البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم ولی تلاش‌های چندساله اخیر سبب شده است تا این 400 موقوفه ایجاد شود که در خدمت آموزش طلاب قرار گیرد.
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه با بیان اینکه دفاتر امور موقوفات در استان‌ها تشکیل شده و یا در حال تشکیل است بیان کرد: با شکل‌گیری این دفاتر امیدوار هستیم تا رشد موقوفات حوزوی در استان های کشور با رشد بیشتری نیز مواجه شود.
تشکیل انجمن یاوران وقف
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه از تشکیل انجمن یاوران وقف در استان‌های سراسر کشور خبر داد و اظهار کرد: وقف برای مدارس و مدرسه محوری در وقف در دستور کار این انجمن قرار دارد و جلسات متعددی نیز با مسئولان استانی در این زمینه داشته‌ایم و استمرار این فعالیت‌ها می‌تواند منجر به پربارترشدن مقوله وقف در حوزه علمیه و فرهنگسازی در این عرصه شود.
مصطفوی با اشاره به احیاء برخی موقوفات نیز بیان کرد: البته فرایند احیای موقوفات گاهی به علت مشکلات حقوقی با موانعی مواجه است ولی در سال‌های اخیر در مجموع رشد خوبی در این زمینه داریم.
مدیر امور موقوفات حوزه علمیه با بیان اینکه موقوفات حوزه نقش مهمی در استقلال حوزه داشته و دارد عنوان کرد: باید در این زمینه با برگزاری همایش و تبلیغ و ترویج این مقوله از طریق رسانه های ارتباط جمعی موقوفات حوزوی احیاء و رشد یابند تا استقلال حوزه محفوظ بماند.
وی تاکید کرد: مراجع معظم تقلید و بزرگان حوزه همواره بر احیای موقوفات و جذب موقوفات جدید تصریح دارند و حمایت های لازم را نیز داشته‌اند و جای امیدواری است تا روند کنونی ایجاد موقوفات از رشد بیشتر برخوردار شود.
مدیر امور موقوفات حوزه‌های علمیه گفت: همچنین در سال 1387 کمیته ای با مشارکت مدیران ارشد حوزه علمیه و سازمان  اوقاف کشور برای این کمیته برای جلب مشارکت در زمینه وقف حوزه‌های علمیه تشکیل شد. 

یادآور می‌شود بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه دو درصد موقوفات کشور مربوط به حوزه‌های علمیه است که در سال های اخیر با شعار هر طلبه، یک وقف این فرایند به صورت جدی‌تری پیگیری شده است.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 02537255890 یا 02538187107 تماس بگیرند.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری