پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

جزئیات مجمع عمومی مشترک اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی با اشاره به روند و جزئیات برپایی مجمع عمومی مشترک اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی اظهار کرد: ابتدا اساسنامه پیشنهادی اتحادیه بدون هیچ مخالفی به اتفاق آراء تصویب شد و سپس اعضای هیئت مدیره و بازرسان پس از معرفی نامزدها با برگ رأی مخفی انتخاب شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کوششی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان این خبر گفت: مجمع عمومی مشترک اتحادیه برابر دعوتنامه کتبی و مشترک هر دو اتحادیه در تاریخ ۵ مرداد‌ماه ساعت ۹:۱۵ صبح با حضور تعداد ۲۵ مؤسسه از ۳۲ مؤسسه استان در محل سالن جلسات اداره‌کل تبلیغات اسلامی با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

وی ادامه داد: پس از تلاوت قرآن، ناصر علیپور، رئیس اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات استان کردستان با توضیحاتی ضمن خیرمقدم روند برگزاری مجمع و جلسات مشترک کمیته با نظارت و اجرای استان را توضیح داد. سپس هیئت رئیسه مجمع با رأی مدیران حاضر در جلسه انتخاب شدند و اداره جلسه توسط احمدزاده، رئیس مجمع ادامه پیدا کرد.

کوششی به روند و جزئیات برپایی مجمع اشاره کرد و افزود: ابتدا اساسنامه پیشنهادی اتحادیه بدون هیچ مخالفی به اتفاق آراء تصویب شد و سپس اعضای هیئت مدیره و بازرسان پس از معرفی نامزدها با برگ رأی مخفی انتخاب شدند و پس از شمارش آراء با حضور ناظران مجمع و حضور تمامی مدیران مؤسسات نتایج آراء قرائت و افراد به عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت مدیره و بازرسی به ترتیب آراء مشخص شدند.

وی به اسامی منتخبان این مجمع اشاره کرد و گفت: نفر اول، زاهد مرادی با ۱۸ رأی، نفر دوم، معصومه دولتی با ۱۸ رأی، نفر سوم، میثم عباسپور با ۱۱ رأی، نفر چهارم، محمدامین اسدی با ۱۱ رأی نفر پنجم، اسماعیل تمهیدی با ۱۰ رأی به عنوان اعضای اصلی و سید عباس حسینی با ۹ رأی، سیدعباس بهاء‌الدینی با ۸ رأی و علی عرفانی حسن‌لو با ۷ رأی به عنوان اعضای علی‌البدل هیئت مدیره و نیز مصطفی احمدپور با ۱۷ رأی، امجد غفوری با ۱۶ رأی، منصور سلیمی‌فر با ۱۳ رأی به عنوان بازرسین اصلی و حلیمه عزیزی به ۱۰ رأی به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند. در ادامه صورت‌جلسه مجمع برابر تصمیمات اعضا توسط هیئت رئیسه تنظیم و امضا شد.

وی در ادامه به نکات اساسی این مجمع تأکید کرد و افزود: در استان کردستان ۳۲ مؤسسه ثبتی وجود دارد که ۲۹ مؤسسه دارای مجوز سازمان تبلیغات اسلامی و ۳ مؤسسه دارای مجوز وزارت ارشاد هستند. که از تعداد کل مؤسسات ۶ مؤسسه از سازمان تبلیغات اسلامی و ۱ مؤسسه از وزارت ارشاد در مجمع حضور نداشتند. حضور مدیران دو اتحادیه در این جلسه به عنوان ناظر رسمیت و جدیت مؤسسات را تا پایان مجمع بیشتر کرد.

کوششی ادامه داد: علیپور، رئیس اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات، زندی، مدیر‌عامل اتحادیه تشکل‌ها و حیدری مدیر‌عامل اتحادیه مؤسسات از ابتدا تا انتهای مراسم جلسه حضور داشتند و افصحی، مسئول امور قرآن و عترت اداره کل ارشاد در جلسه حضور نداشت. در ترکیب هیئت رئیسه مجمع رئیس، منشی و یکی از ناظران از مؤسسات دارای مجوز از سازمان تبلیغات بودند و یک نفر دیگر از ناظران انتخابی از نمایندگان مؤسسات دارای مجوز از وزارت ارشاد اسلامی بود.

مدیر‌عامل اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور به جزئیات برپایی مجمع مشترک اتحادیه کردستان اشاره کرد و گفت: مکان برگزاری مجمع کاملاً متناسب با جمعیت حاضر در جلسه بود، عنوان‌هایی برای اعضای هیئت رئیسه مجمع و نیز کاندیداها پیش‌بینی و قرار داده شده بود، دفترچه معرفی کاندیداها به‌صورت بسیار زیبا چاپ و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته بود، هیئت رئیسه مجمع، هیئت مدیره و هیئت بازرسی در ۳ نوبت با رأی مخفی به صورت جداگانه انتخاب شدند.

وی افزود: برگه‌های رأی برای هیئت رئیسه، هیئت مدیره و هیئت بازرسی جداگانه تهیه و آماده شده بود. صندوق رأی بسیار مناسب(شیشه‌ای) با قفل و بند لازم تهیه و آراء مأخوذه در آن قرار گرفت. همدلی و اتفاق نظر خاصی بین اکثر قریب به اتفاق مؤسسات وجود داشت و از رویداد ادغام اتحادیه‌ها بسیار خرسند و امیدوار بودند و همچنین جلسه از نظم و انضباط خوبی برخوردار بود و همه پیش‌بینی‌ها برای شفاف بودن اقدامات صورت گرفته بود که این دقت بالا در تنظیم موارد مذکور در کمتر جایی مشاهده شده بود و موجبات ترغیب و تعجب مدیران عامل اتحادیه کشوری را به‌دنبال داشت که لازم است از همه دست‌اندرکاران تقدیر شد.

کوششی در ادامه به تشریح مجمع کرمانشاه پرداخت و گفت: مجمع عمومی استان کرمانشاه، در تاریخ ۶ مرداد‌ماه ساعت ۹:۲۰ در محل سالن اجتماعات مجتمع زیتون کرمانشاه با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد. در این جلسه مدیر کل سازمان تبلیغات استان در سخنانی بر اتحاد و همدلی مجموعه‌های قرآنی تأکید کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: در ادامه محمدی، رئیس اداره امور قرآنی، ضمن خیرمقدم روند برگزاری مجمع را برابر مصوبات ابلاغی هیئت رسیدگی و اقدامات اجرایی صورت گرفته در استان توسط کمیته نظارت و اجرا توضیح داد. سپس هیئت رئیسه با رأی مجمع انتخاب شد و جلسه رسماً به رئیس مجمع واگذار شد و اساسنامه پیشنهادی اتحادیه با اکثریت قریب به اتفاق آراء تصویب و وارد دستورالعمل دوم جلسه شد که ابتدا تمامی نامزدهای هیئت مدیره و بازرسین هرکدام حداکثر به مدت ۳ دقیقه به معرفی خود و برنامه‌هایشان پرداختند، سپس رأی‌گیری مخفی برای انتخاب افراد صورت گرفت و پس از شمارش آراء با حضور ناظران مجمع افراد به ترتیب به عنوان اعضاء اصلی و علی‌البدل هیئت مدیره و بازرسان انتخاب شدند.

مدیر عامل اتحادیه به اسامی اعضای منتخب شده اشاره کرد و گفت: نفر اول پیمان سلیمی ۵۹ رأی ، نفر دوم حجت محمودی ۴۳ رأی، نفر سوم هامانی۳۷ رأی، نفر چهارم علیرضا احمدی ۳۵ رأی، نفر پنجم صندوقی ۲۵ رأی، نفر ششم عزیزی ۲۵ رأی، نفر هفتم آزادی ۲۳ رأی، به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره و نفر اول موزون ۱۹ رأی، نفر دوم بایست ۱۸ رأی ، نفر سوم کَست علیزاده ۱۸ رأی به عنوان اعضاء علی‌البدل هیئت مدیره و نیز نفر اول سیروس قنبری ۴۰ رأی، نفر دوم نرگس محمدی ۳۳ رأی، نفر سوم کریمی ۲۸ رأی به عنوان بازرسین اصلی با ۲۲ رأی به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.

وی به نکات مهم در مجمع استان کرمانشاه تأکید کرد و گفت: حضور همه تیم نظارت و اجرا در مراسم، حضور مدیران عامل اتحادیه‌های کشوری، با توجه به مجوزی که هیئت مرکزی نظارت بر مجامع استانی مبنی بر کاندیدا شدن سلیمی صادر کرد، نامبرده به عنوان کاندیدا مطرح و به عضویت هیئت مدیره انتخاب شد.

کوششی تصریح کرد: رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل اتحادیه تشکل‌ها و نیز مدیرعامل اتحادیه مؤسسات به عنوان هیئت مدیره انتخاب شدند.اکثریت اعضای هیئت مدیره(۴نفر) از مؤسسات ارشاد و اقلیت اعضاء(۳نفر) از مؤسسات سازمان تبلیغات انتخاب شدند.اکثریت کمیته بازرسی از مؤسسات سازمان تبلیغات انتخاب شدند. با اینکه اکثریت قریب به اتفاق مؤسسات استان در جلسه حضور داشتند خوشبختانه نه هیچگونه حاشیه و فضای نا آرامی در وجود نداشت.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی تصریح کرد: پخش کلیپ‌های معنوی بویژه کلیپ امام عصر(عج) موجب فضای معنوی خاصی در جلسه شده و فضای همدلی را مضاعف کرد، حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی از ابتدا تا انتهای مراسم قابل توجه بود و بر رسمیت و اهمیت جلسه حکایت داشت. حضور مدیران عامل اتحادیه‌های کشور از ابتدا تا انتها بر اهمیت و رسمیت بیشتر جلسه افزود. رئیس مجمع مدیریت خوب را ارائه کرد و کاملاً مجمع در مسیر موضوعات اداره شد.

وی بیان کرد: رد این جلسه، ارائه دفترچه معرفی کاندیداها و توزیع بین مدیران اقدام شایسته ای بود. معرفی نامزدها به صورت حضوری از نظم و انضباط خوبی برخوردار بود. با اینکه جمعیت زیادی در مراسم بود، آرامش و سکوت خاصی بر جلسه حاکم بود که نشان از همدلی و توجیه موسسات و تدبیر مجریان داشت . قابل توجه اینکه اینگونه آرامش را بنده در هیچ مجمعی تا کنون سراغ نداشته‌ام.

کوششی به مواردی دیگر از این مراسم اشاره و تصریح کرد: کنترل مؤسسات هنگام ورود و مهر و امضاء کردن لیست مربوطه بسیار جالب بود. تهیه صندوق رأی مناسب(از صندوق‌های رسمی اخذ رأی اخذ شده از فرمانداری) و دعوت از مدیران مؤسسات برابر لیست تنظیمی مهر و امضاء شده توسط رئیس مجمع و توزیع برگه رأی توسط ناظرین در جایگاه خاص بسیار قابل توجه بود تاکنون این شیوه را بنده ندیده بودم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجمع عمومی استان کرمانشاه به نظر بنده از منظم‌ترین، هماهنگ‌ترین، توجیه‌ترین، آرامترین و دقیق‌ترین مراسمی بود که تاکنون شاهد بودم که شایسته است از تیم اجرایی و نیز دبیرخانه هیئت استان به‌صورت ویژه تقدیر شود.

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری