پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

آغاز رقابت‌های بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن در برخی استان‌ها

بخش معارفی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از صبح امروز ۱۲ مردادماه در حدود ۱۰ استان کشور آغاز شده است و سایر استان‌ها نیز رقابت این مرحله را روز ۱۹ مردادماه برگزار می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی،‌ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به برگزاری مرحله استانی بخش معارف چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، گفت: این بخش از مسابقات سراسری قرآنی در دو هفته متوالی و در سراسر کشور برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تا به حال در مسابقات قرآن کریم کشور که توسط سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می‌شود، یک رشته معارفی با عنوان رشته تفسیر داشتیم، افزود: براساس اعلامی که سال گذشته در استان گیلان صورت گرفت، مقرر شد دو رشته معارفی جدید با عنوان «حفظ موضوعی و معارف قرآنی کریم» و «حفظ و معارف احادیث» اضافه شود که این کار در چهلمین دوره صورت گرفته است.
حسینی تصریح کرد: بر همین اساس در مسابقات استانی که برگزار می‌شود شاهد برگزاری رقابت در سه رشته معارفی، تفسیر، حفظ و معارف موضوعی قرآن و حفظ و معارف احادیث هستیم که شرکت کنندگان در این سه رشته در تاریخ ۱۲ مردادماه در مراکز استان‌ها رقابت استانی خود را برگزار می‌کنند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: با توجه به دستورالعملی که اعلام شده بود دو تاریخ برای مسابقات معارفی مشخص کرده بودیم که این تاریخ‌ها ۱۲ و ۱۹ مردادماه بود. با توجه به شرایط و آمادگی استان‌ها شاهد برگزاری این مرحله در تعدادی از استان های کشور در تاریخ ۱۲ مردادماه هستیم.
وی اظهار کرد: نوبت اول این مسابقات با حضور ۱۱۱۶ شرکت کننده روز پنجشنبه ۱۲ مردادماه از ساعت ۹ صبح در استان‌های تهران، قم، هرمزگان، یزد، خراسان رضوی، فارس، گیلان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری برگزار می شود. سایر استان‌ها نیز مسابقات این مرحله را در روز ۱۹ مردادماه برگزار می‌کنند.
حسینی در ادامه به مواد آزمونی این مرحله از مسابقات اشاره و عنوان کرد: در مرحله استانی متسابقان شرکت‌کننده به سوالاتی از سوره‌های مبارکه یوسف، رعد و ابراهیم براساس تفسیر نمونه و المیزان پاسخ خواهند داد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد: همچنین سوالات مسابقات به صورت متمرکز به مراکز استان‌ها ارسال شده است و نفرات برتر نیز بر اساس سهمیه‌بندی که برای استان‌ها تأمین شده است در مرحله کشوری که شهریورماه در ارومیه برگزار می‌شود، شرکت خواهند داشت.
حسینی همچنین در مورد زمان اعلام نتایج این بخش اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود تلاش خواهیم کرد تا پایان مردادماه نتایج این بخش اعلام و راه‌یافتگان به مرحله کشوری مشخص شوند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در مورد نزدیک بودن زمان پایان مسابقات مرحله استانی به مرحله کشوری چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن و تحت‌الشعاع قرار گرفتن این مرحله، گفت:‌ استان‌ها تا ۲۰ مردادماه فرصت دارند تا مرحله استانی مسابقات را برگزار کنند، بنابر این ما حدود ۲۰ روز زمان تا برگزاری مرحله کشوری مسابقات را داریم که زمان مناسبی است. 

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری