پیامبر اکرم (ص) : خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید.

احسن الحدیث

آنچه از آیت‌الکرسی نمی‌دانید

قرائت مکرر آیت‌الکرسی از توصیه‌های اکید در منابع دینی است، این آیه عموماً برای در امان ماندن از بلا قرائت می‌شود اما علاوه بر این، برکات بسیار دیگری دارد که عموماً در خصوص آن بی‌اطلاع هستیم.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، آیت‌الکرسی آیاتی از کلام وحی است و قرائت آن برکات بسیار زیادی در دنیا و آخرت دارد. در خصوص خواص و ویژگی‌های این آیه با حجت‌الاسلام لطفیان امام جمعه شهرستان نیک‌شهر سیستان و بلوچستان گفت‌و‌گویی داشتیم و از وی آثار و برکات این کلام نورانی را جویا شدیم.

حجت‌الاسلام لطفیان به تعدادی از برکات آیت الكرسی که سید سوره بقره است، اشاره کرد و گفت: آیت الكرسی نوری از آسمان، آیتی از گنج عرش و باعث ایمنی در سفر است.

‍وی ادامه داد: با خواندن آیت‌الكرسی انسان دچار هیچ‌گونه آفتی نخواهد شد و برای رفع فقر آیت‌الكرسی مؤثر است و كمك الهی از غیب می‌رسد.

امام جمعه شهرستان نیک شهر با اشاره به قرائت مکرر این آیه توسط پیامبر(ص)گفت: این آیه ذكر رسول مكرم اسلام در بستر بود. بر همین اساس توصیه شده است هنگام خواب نیز آیت‌الكرسی بخوانیم زیرا باعث می‌شود خداوند فرشته‌ای نگهبان و محافظ برای شما بگمارد و تا صبح در سلامت بمانید.

وی افزود:  همه چیز در آیه الكرسی هست، یعنی كرسی گنجایش آسمان‌ها و زمین را دارد و اگر این آیه را در تنهایی بخوانی باعث رفع ترس می‌شود و از سوی خدا كمك می‌رسد. همچنین توصیه شده است که آیت الكرسی را در نمازها، روزها و شب‌های ایام هفته، سفرها و در نماز شب و دفن میت بخوانید. همچنین گفته شده است که «هر گاه از درد چشم شكایت داشتی آیه الكرسی بخوانید و آن درد را اظهار نكنید آن درد برطرف می‌شود و از آن عافیت می‌طلبید». این آیه همچنین برای رفع هم و غم، شفای مریض، درمان درد، رحمت خداوند و زیاد شدن نور توصیه شده است.

حجت الاسلام لطفیان به احادیثی از پیامبر(ص) نیز اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: در خانه‌ای كه آیت الكرسی خوانده شود ابلیس از آن خانه دور می‌شود و سحر و جادو در آن خانه وارد نمی‌شود. همچنین می‌فرمایند: «این آیه عظیم‌تر از هر چیزی است كه حق تعالی آفریده است».

وی به این مسئله نیز اشاره کرد که در منابع دینی آمده است: «آیت الكرسی پایه و عرش الهی است و هدف از خواندن آن این است كه مردم در عبادت جز خداوند كسی را نپرستند و به ذلت فرو نروند و روح یكتاپرستی ایجاد كنند و از بندگی ناروا آزاد شوند چرا که آیت الكرسی عقل‌ها را بیدار و اله حقیقی را معرفی و خدای دانا و توانا را به مردم می‌شناساند».

وی در ادامه به سایر برکات خواندن آیت‌الکرسی اشاره کرد و گفت: اگر مؤمن آیه الكرسی را بخواند و ثوابش را برای اهل قبور قرار دهد خداوند ملكی را بر او مقرر می‌كند كه برایش تسبیح كند. آیت الكرسی در مزرعه و مغازه پنهان كردن باعث بركت مزرعه و رونق گرفتن كسب است. چند چیز حافظه را زیاد می‌كند یكی از آن خواندن آیت الكرسی است و هر شب آیت الكرسی را بخوانی تا صبح  در امان خدا هستی و هر صبح آیت الكرسی را بخوانی تا شب در امان خدا هستی.

حجت‌الاسلام لطفیان افزود: آسان شدن مرگ به وسیله آیت الكرسی است، این آیه عظیم‌ترین آیه در قرآن است و برای حفظ مال و جان قرائت آن توصیه شده است چرا که ویرانگر اساس شرك است.

..................................

منبع

فروشگاه و معرفی آثار استاد دکترمحمد علی انصاری

پیوندها